Cuma , 8 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: madencı

Etiket Arşivi: madencı

Bu ayıp herkese yeter…Önergeler reddedildi, TBMM tatile girdi ve Enes öldü !

12manisa

Hayrullah Baygül (27), 3 yaşındaki oğlu Enes Baygül’ün Serebral Palsi (beyin felci) hastalığının tedavi masraflarını karşılayabilmek için, Soma A.Ş,’nin Eynez Ocağı’na çalışmaya girmişti. 13 Mayıs’ta o büyük facia meydana geldiğinde Hayrullah Baygül de vardiyadaki işçiler arasındaydı. Enes hastanedeydi. Eşi Zemine haberi hastanede oğlunun başındayken almış, onu doktorlara ve hemşirelere emanet edip madene koşmuştu. Hürriyet’ten Banu Şen’in haberine göre Hayrullah Baygül’ün ... Devamını Oku »

  • Tweet

Soma faciasında çok önemli gelişme !

somamaden

Manisa’nın  Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybetmesiyle ilgili hazırlanan ancak eksikleri gerekçesiyle iade edilen iddianame eksiklerin tamamlanmasının ardından yeniden Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Hürriyet’ten Banu Şen’in haberine göre çok sayıda madencinin avukatı, Manisa Barosu eski Başkanı Zeynel Balkız iddianamedeki sekizi tutuklu 45 sanığın sayısının değişmediğini, isnat edilen suç ve istenen cezalarda bazı değişiklikler olduğunu, ek ifadelerle iddianamenin sayfa sayısının ... Devamını Oku »

  • Tweet

Soma davasında ifadeleri değişen mağdur tanıklara…Nasıl kardeşsin?

soma

Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi Müdürlüğü maden ocağında 7 Ocak 2013’de 8 madencinin öldüğü iş kazasıyla ilgili tutuksuz 10 sanığın yargılanmasına başlandı. Sanıklar suçlamayı kabul etmezken, ölen madencilerin yakınları, mağdur tanık olarak dinlenen taşeron firma işçilerine, ifadelerini değiştirdikleri gerekçesiyle adliye çıkışında tepki gösterdi. Ölen Köksal Kadıoğlu’nun eşi Remziye Kadıoğlu, “Senin arkadaşların ifadelerini değiştirdiler. Sen nasıl kardeşsin” diyerek tepkisini ... Devamını Oku »

  • Tweet

Soma Holding’i böyle savundu: Ülke menfaati üzüntümüzden büyük!

taner-yıldız

301 madencinin hayatını kaybettiği Soma madenin, Amasya’da termik santral kurmak için ön lisans alması Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a soruldu. Yıldız, “o firma, ön lisans şartlarını sağladı” dedi, “şahsi sıkıntımız, üzüntümüz, prestijimizden daha ziyade burada ülke menfaatleri önemli” ifadelerini kullandı. Bakan Taner Yıldız, WOW Otel’de düzenlenen ‘6. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nın açılış törenine katıldı. Yıldız, açılış kurdelesini ... Devamını Oku »

  • Tweet

Madenci filmi sansürlendi

madenci

İngiltere’yi  sarsan 1984 Madenci Grevi’ni ve eyleme destek veren eşcinselleri anlatan Pride filmi, ABD’de sansüre uğradı. Filmin DVD kapağında yer alan ‘Lezbiyen ve geyler madencileri destekliyor’ yazılı pankart resimden silindi. Margaret Thatcher hükümetinin ekonomik politikalarına karşı direnişin sembolü olan 1984 Madenci Grevini ve bu greve destek veren LGBT’lilerin hikâyesini analtan Pride filmi, DVD kapağında kullanılan bir fotoğraftan ötürü sansür yedi. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bu nasıl kader!

soma

Soma’da çalıştığı madendeki işinden kısa bir süre önce çıkartılan Saip Karagöz dün  saat 15.00 sıralarında yakınları ile Avdan Mahallesi’ndeki tarlasına gitti. Buradaki çam ağacına çıkan evli ve 3 çocuk babası Karagöz, motorlu testere ile kalın bir dalı budamak istedi.Kestiği dalın üzerine kayması sonucu Karagöz agaç dalları arasında sıkıştı. İtfaiye ekiplerinin çabasıyla kurtarılan Karagöz hastaneye kaldırıldı. Devamını Oku »

  • Tweet

‘Ölen işçiler suçlu’

bakan

HDP’nin Soma ve Ermenek başta olmak üzere yaşanan iş kazaları ve işçi ölümleri nedeniyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile ilgili verdiği gensoru önergesi AKP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. AVUÇ DOLUSU SİGARA BULUNDU Milletvekillerinin eleştirilerini yanıtlayan Bakan Çelik, “İşçimizin de duyarlı olması lazım. Can güvenliğini hiçe sayan anlayışta çalışma olmaz. Edirne’de ocak kapalı, işçi baba oğul ocağa giriyorlar ve ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yerin altında eylem

madenciler

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Kandilli Beldesi’de daha önce 29 işçiyi işten çıkaran özel maden işletmesi, 60 işçinin daha işine son verdi. Bunun üzerine sabah vardiyasında çalışan 350 işçi, üretimi durdurarak ocaktan çıkmama eylemi başlattı. 2005’te Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndan (TTK) ihale ile kiraladığı sahada üretim yapan, ancak ihale sözleşmesinde belirtilen kömür zezervinin sahada olmadığı gerekçesiyle daha önce 29 işçiyi işten çıkaran Hattat ... Devamını Oku »

  • Tweet

Madenciyi, askeri ve kadını…Öldürüyoruz

ölüm

Türkiye’de dün (12 Aralık) yerin altında da üstünde de ölüm vardı. Türkiye’nin gündeminden düşmeyen kadın cinayetlerine Kütahya’da yenisi eklendi. 28 yaşındaki Tuğba Arık, eski eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. İş güvenliğinin yoğun olarak tartışıldığı ve ILO Maden Sözleşmesinin onaylandığı gün özel maden şirketinde bir madenci daha hayatını kaybetti. Kışlalarda ise bugün 3 intihar haberi vardı. Biri Astsubay 2 asker intihar ederek hayatına son ... Devamını Oku »

  • Tweet