Pazar , 10 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: meclis

Etiket Arşivi: meclis

KKTC meclisinde görülmemiş kavga…Başbakan’ın üzerine yürüdü

kavga

KKTC Meclis Başkan Yardımcısı Ünal Üstel’in Genel Kurul’u açmasını engelleyen Hüseyin Özgürgün ile KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu arasında tartışma yaşandı. Başkent Lefkoşa’daki 23 Nisan töreni sebebiyle Meclis’te olmayan Meclis başkanı Sibel Siber’in yerine vekaleten Meclis’i açmakla görevli olan Başkan Yardımcısı Ünal Üstel, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’ün kendisine ‘Meclis oturumunu açma’ şeklinde müdahalede bulunmasının ardından tartışımlalar çıktı.   ... Devamını Oku »

  • Tweet

AKP ülkedeki sansürü Meclis’te de kurumsallaştırdı

meclis_12_gunluk_tatile_girdi13560343100_h967431

Ülkeyi sansür cenneti haline getiren AKP iktidarından sonra, TBMM’nin AKP’li yönetimi de Meclis’teki yasak ve sansürü kurumsallaştırdı. Bu amaçla gazetecilerin vekillerle görüşmelerini izne bağlayan tartışmalı uygulamaların ardından şimdi de yönetmelik değişikliğine gidildi.   Medyayı mecliste de tam kuşatma altına almayı hedefleyen yeni düzenlemeye göre; artık parlamento muhabirlerinin Meclis’teki yolsuzluk, usulsüzlük ve hukuksuzluk ile siyasi ahlakla bağdaşmayan tutum ve uygulamaları yazması ... Devamını Oku »

  • Tweet

Spordaki şiddetin kökeni

Nurullah Öztürk

Amatör kümeden en üst lige kadar sporun tüm alanlarında şiddet var. Sokakta, evde, Meclis’te şiddet var. Şiddetin olmadığı yer kaldı mı ki?.. İnsanımız toplumsal bir travma yaşıyor. Günlük yaşamda gece ile gündüz arasında birçok insan dişlerini ve yumruklarını sıkarak yaşıyor. Hâsılı, toplum burnundan soluyor. Spordaki şiddet tek başına spora ait bir şiddet değil. İnsanlar niçin bu kadar sinirli ve şiddete ... Devamını Oku »

  • Tweet

THKÜ’den bürokratlara haksız akademik ünvan

ünsal-ban

AKP Ankara 1. Bölgeden aday adayı olmak için istifa eden Ünsal Ban’ın rektörü olduğu Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora programlarında bazı isimlere okula devam, ücret ve tez gibi konularda ayrıcalık yapıldığı bunlar arasında bürokratlar ile vekillerinin de olduğu öne sürüldü. MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, üç ilde, dört ayrı yerleşkede hizmet veren ve Türkiye’de alanında bir ilk ... Devamını Oku »

  • Tweet

CHP’de önseçim

Yüksel Taşkın

Meclis’e temsilci gönderme şansı olan partilerden sadece CHP’de önseçim yapılma kararı alındı. Bu yöntemin CHP’de kalıcı hâle gelmesini ve kapsamının genişlemesini diliyoruz. Elbette HDP dâhil tüm sol partilerin de benzer yöntemleri kural hâline getirmeleri gerekir. CHP’de 1970’lerde önseçim yapılmaması son derece garip karşılanırken, bugün önseçim kavramıyla yeniden tanışılıyor. 1970’lerde merkez kontenjanı yüzde 5’i geçmiyordu. Aradan geçen zamanda hem ülkemiz hem ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Tokmak’ teklifi Çiçek’ten döndü

CHP, Meclis’teki İç Güvenlik yasası görüşmeleri sırasında çıkan kavgada AKP’li milletvekilleri tarafından bir silah gibi kullanıldığı gerekçesiyle başkanlık kürsüsü tokmağının “suç aleti” sayılması için kanun teklifi verdi. Meclis Başkanı Cemil Çiçek ise müstehzi yani alaycı bulduğu teklifi reddetti. “AKP, GÜVENLİĞİ SAĞLAYAMIYOR” Meclis Başkanlığı’na konuya ilişkin yasa teklifi veren CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, AKP hükümetinin, milletvekillerinin güvenliğini sağlayamadığını belirterek, ... Devamını Oku »

  • Tweet

AKP’li olmayan bürokrat depoya

tbmm (1)

İşlerinden uzaklaştırılan bürokratların iki yıl boyunca eski görevlerine dönmelerine ilişkin yasak Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından iptal edilince, AKP yeni bir düzenleme getirdi. Torba yasaya eklenen maddeye göre, artık hükümetin görevden aldığı veya görevi sona eren bürokratlar şef, şube müdürü, daire başkanı, genel müdür sıfatlarını kaybedecek ve bunlar, belli kriterlere göre, merkez müşaviri, müşavir, danışman veya arşivci kadrolarına atanacak. TEPKİ AZALSIN ... Devamını Oku »

  • Tweet

HDP’li Hasip Kaplan ‘Yeni Türkiye’nin arabasını çizdi

hasip-kaplan

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, TBMM’de İç Güvenlik Paketi görüşmeleri sırasında ilk yerli otomobilin resmini çizdi. Çizdiği otomobil resmini Twitter hesabından “Güvenlik paketi çekilen maddeleri komisyonda görüşmeler sürüyor” notuyla paylaşan Kaplan’ın “Plakasız, ilk yerli otomobil T.C. A.Ş” adını verdiği bu otomobilinde birçok özellik bulunuyor. Hasip Kaplan’ın çizdiği ilk yerli üretim otomobil, gizli dinleme, seyyar nezarethane, gaz fişeği atma gibi de ... Devamını Oku »

  • Tweet

Talan durmuyor…3. köprü yoluna AVM ve oteller yapılacak

orman

TBMM’de Torba Yasa içerisinde geçen bir ek maddeyle İstanbul Kuzey Ormanları’ndan geçen 3. köprünün bağlantı yollarına otel, restoran ve AVM yapılmasının önünün açılabildiği ortaya çıktı. Bugün gazetesinden Hasan Bozkurt‘un haberine göre 1 Mart 2014’te Resmi Gazete’de yayımlanan, Torba Yasa’da Orman Kanunu’nun Ek 9’uncu maddesine bir fıkra eklendi. Bu fıkraya göre, karayolları sınır çizgisi içindeki ormanlık alanlarda yap-işlet-devret modeliyle yapılan tesislerden ... Devamını Oku »

  • Tweet

15 bin kişi Soma’yı terk etti

soma

CHP Manisa Milletvekili ve Meclis soma komisyonu üyesi Hasan Ören Soma’daki maden faciasının ardından ilçedeki ekonominin ağır darbe aldığını kentin göç verir duruma geldiğini belirterek kazadan sonra 15 bin kişinin Soma’yı terk ettiğini söyledi. Ören, “Her ne kadar işçi cinayetlerinin tetikçisi Soma Kömürleri A.Ş. olsa da, asıl azmettirici olan TKİ ve Enerji Bakanlığında bir tek kişiye bile soruşturma açılmadığını” bilirkişi ... Devamını Oku »

  • Tweet