Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: MESS

Etiket Arşivi: MESS

İşte 10 maddeyle metal direnişi: Nasıl başladı, neler oldu, son durum ne?

Gunlerdir fabrika bahcesinde uyuyorlar

Bursa’da otomotiv devi fabrikalarda başlayan, Ankara, Kocaeli ve Sakarya’ya da yayılan metal direnişi büyüyerek devam ediyor.  İşverenler  direnişi kırmak için çeşitli yöntemler  denerken   işçiler talepleri karşılanana dek direnmekte kararlı. Hal böyleyken biz de metal direnişini en basit haliyle derledik. Metal direnişi nasıl başladı? Türk Metal Sendikası’nın Bosch fabrikasında geçmiş 3 yıllık kayıpları karşılayacak bir oran üzerinden toplu sözleşme imzalaması ... Devamını Oku »

  • Tweet

TOFAŞ grevinde flaş gelişme

tofaş

Bursa’da 8 günce üretime ara veren TOFAŞ işçilerinin temsilcilerinin, yönetimle yaptığı görüşme sonunda anlaşmaya vardı. Ücretlerinde iyileştirme isteyen işçilerin TOFAŞ’taki sürdürdüğü iş bırakma eylemi yapılan anlaşmayla sona erdi. TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.’de dün sabah işçilerin çoğunluğu işe başlayarak bantları çalıştırmaya başlamıştı. Diğer yandan fabrika bahçesinde ve dışında eylemler ise yaklaşık 600 işçi işe başlamayıp eylemlerine devam etti. Gece geç ... Devamını Oku »

  • Tweet

Büyük greve traktör işçileri de katıldı..Savcılık harekete geçti…

Otomotiv fabrikalarinda is birakma eylemi

Bursa’da otomotiv sektöründe bir haftadır büyüyerek devam eden direnişe dün devletten ilk müdahale geldi: İşçi temsilcilerine savcılık tebligatı! Gece yarısına doğru gelen haberse direnişin Bursa ve Kocaeli’den sonra Ankara’yı da sardığını duyuruyordu: Türk Traktör fabrikasında işçiler 23.00’ten itibaren üretimi durdurdu! Peki işçilerin bu iki habere tepkileri ne oldu? Bursa’da Renault fabrikasında geçen hafta perşembe gecesi başlayan grev, birinci haftasını doldururken ... Devamını Oku »

  • Tweet

HDP ve Reno işçileri

Mustafa Paçal

      HDP’nin baraj sorunu, seçim sürecinde, olanca bir yoğunlukta tartışılıyor. Ben HDP’nin yüzde on seçim barajını geçeceğine inananların tarafındayım. Bu nedenle oyumu da HDP’ye vereceğim. Bu tercihim HDP hakkında kimi eleştiri ve düşüncelerimi ortadan kaldırmıyor. Öyle de olmalı. Çünkü önceki seçimlerde AKP’ye oy verirken de aynı şekilde eleştirilerim ve farklı düşüncelerim olmuştu. HDP’ye oy vermenin benim kararımda olan ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dev eylemde kritik gelişme! Neler oluyor?

İşverenle yaptıkları ikinci görüşmeden de sonuç alamayan TOFAŞ işçileri eyleme devam ediyor. TOFAŞ hisseleri ise borsada sert bir düşüş yaşadı.   TOFAŞ’ta eylem yapan işçi temsilcileri firma yetkilileriyle ikinci kez görüştü. Görüşme sonrasında açıklama yapan işçi İbrahim Gürlek, “Yetkililer, yarın sabah işe başlamamız şartıyla hiç kimsenin işten çıkarılmayacağını, maaşlarımızın da aynı şekilde olacağını söyleyerek, işe dönmemizi istedi. Biz de sizlerle ... Devamını Oku »

  • Tweet

İşçi eylemine misilleme: TOFAŞ otomobil üretimine ara verdi

29382493

Bursa’da üretim yapan Renault fabrikasında başlayan iş bırakma eylemine TOFAŞ ve Coşkunöz’den sonra MAKO’da çalışan işçiler de dahil oldu. TOFAŞ konu ile ilgili bu sabah Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na ( KAP) bir açıklama yaptı. Açıklamada, sorunlar çözülene kadar üretime ara verildiği bildirildi. Geçtiğimiz hafta perşembe akşamı başlayan eylemlerde işçilerin öne çıkan talepleri arasında, bağlı bulundukları Türk Metal Sendikası’nın fabrikalardan çıkarılması ve ... Devamını Oku »

  • Tweet

Patrona kıyak, işçiye yasak…

Mustafa Paçal

AKP hükümetlerinin icraatları için gelecekte çok şey yazılıp çizilecek ama herhalde bu grev kırıcılığı yanı daha çok yazılıp çizilecek. AKP hükümetleri bugüne kadar son on iki yılda tam sekiz ayrı grev için erteleme kararları vererek grev kırıcılığı alanında adeta bir rekora imza atmış bulunuyor. Son olarak Birleşik Metal-İş Sendikası’nın MESS üyesi 22 işletmede, toplam on beş bin işçi adına sürdürdüğü ... Devamını Oku »

  • Tweet

İşte AKP’nin grev hakkına bakışı… Gazı sık, işten at

DİSK, KESK, TMMOB ve Ankara Tabip Odası temsilcileri, Metal-İş Sendikası’nın MESS’e karşı başlattığı grev kararının Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklanmasını protesto etti. KESK üyeleri ile polis arasında kısa süreli arbede, polisin gazlı müdahalesiyle son buldu. Öte yandan Eskişehir’in Mihalıççık ilçesindeki Türk Maadin Şirketi A.Ş’ye ait Kavak Krom İşletmesi grevde olan 59 kişiyi işten attı. Kızılay Süleyman Sırrı Sokak’ta bir araya gelen sendika ... Devamını Oku »

  • Tweet