Perşembe , 23 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: mısır

Etiket Arşivi: mısır

Kaderi belli oldu..Mursi kararı açıklandı !

1

Devrik Mısır Cumhurbaşkanı Mursi’ye 2012’de meydana gelen ve çok sayıda gösütericinin ölümüyle sonuçlanan olaylar nedeniyle 20 yıl hapis cezası verildi.. Ayrıntılar geliyor… CNNTÜRK Devamını Oku »

  • Tweet

İnfaz saati geliyor mu… İhvan liderine ‘Kırmızı tulum’ !

ıhvan

Rabia Operasyonları’ davasında idam cezasına çarptırılmış olan İhvan lideri Muhammed Bedii, önceki günkü duruşmaya ilk kez ölüm mahkûmlarına giydirilen kırmızı kıyafetle çıktı. Müslüman  Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, “Port Said Hapishanesi” olayları olarak bilinen davanın duruşmasına ilk kez “kırmızı renkli idam mahkûmu” kıyafetiyle getirildi. Bedii, duruşma salonunda sanıkların tutulduğu kafesten hâkime seslenerek “43 terör davasından yargılanıyor ve kırmızı ... Devamını Oku »

  • Tweet

İlber Hoca yine açtı ağzını yumdu gözünü:’Sen kim, yeni Türkiye kim’

ilber

Ünlü Tarih Profesörü İlber Ortaylı Sözcü’den Özlem Gürses’in sorularını yanıtladı. İşte o röportaj: “Türklerin Tarihi” kitabını neden yazdınız? Ben onu yazmadım. Bu, böyle çok uzun bir sohbet, Engin Atatimur bunu banda almıştı, revize etti. Bu işi en ciddi yapan adam odur. TRT kökenlidir. – Kitapta “İran Şiileri ile Anadolu Alevilerini birbirine karıştıramazsınız” diyorsunuz? Mezhepçi bir dış politika var mı? Bunların ... Devamını Oku »

  • Tweet

Üç bin yıllık çalıntı eser iade ediliyor

19trfs13_misir-karnaksutun

Mısır’ın Luksor bölgesindeki ünlü Karnak tapınağından çalınarak İngiltere’de satılan bir antik sütunun parçası, Mısır’a geri verilecek. Mısır Eski Eserler Bakanı Mahmud el Damati’nin açıklamasına göre, eseri elinde bulunduran bir Britanya vatandaşı, Londra’daki Mısır büyükelçiliğine giderek orijinal eserin yasadışı yollardan geldiğini öğrendiğini ve gönüllü olarak bunları geri vermek istediğini bildirdi. Sütun parçasında çok değerli antik kabartmalar (rölyef) bulunuyor. Mısır Antik Eser ... Devamını Oku »

  • Tweet

İran duyurdu, Mısır sessiz…Hüsnü Mübarek öldü iddiası….

husnu_mubarekin_kalbi_2_kez_durdu13394207670_h890020

İran’ın yarı resmi haber ajansı Fars, Mısır’ın eski devlet başkanı Hüsnü Mübarek’in hayatını kaybettiğini iddia etti. Ajans, 87 yaşındaki Mübarek’in öldüğüne ilişkin haberlerin Mısır hükümeti tarafından doğrulanmadığını belirtti. MISIR DIŞ İŞLERİ BAKANI DOĞRULADI AMA.. Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Hasan Shoukri, 87 yaşındaki Mısır eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in hayatını kaybettiğini duyurdu. Shoukri’nin twitter hesabı üzerinden yayınlanan mesajında, konuya ilişkin resmi ... Devamını Oku »

  • Tweet

Mısır’dan Türkiye’ye sert tepki

MISIR

Mısır, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın, Müslüman Kardeşler (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile 13 İhvan yöneticisinin idamına ve 37 kişinin müebbet hapsine karşı yayınladığı kınama kararına sert tepki verdi. Mısır Dışişleri Bakanlığı, “Yargının hüküm verdiği kararlara, Türk hükümetinin müdahalede bulunmasını ve iç işlerimize karışmasını sert bir dille kınıyoruz” açıklamasında bulundu. Ayrıca bakanlık, iç işlerine karışan tüm devletleri kınadıklarını ve temyiz ... Devamını Oku »

  • Tweet

Müslüman Kardeşlerin lideri hakkındaki idam cezası onandı

müslüman-kardeşler

Mısır’da üst mahkeme, Müslüman Kardeşler hareketinin lideri Muhammed Bedii ve 12 yöneticisi hakkında devlete karşı saldırı planlamak suçundan verilen idam cezası kararını onadı. Benzer başka davalardan da yargılanan Bedii daha önce de suçlu bulunmuş ancak hakkında verilen idam cezaları müebbet hapse çevrilmişti. Mısır hükümeti Müslüman Kardeşler’i 2013’te terör örgütü ilan etmişti. Sanıklar, ülkedeki Müslüman Kardeşler destekçilerini yönlendirmek için kamuoyunda ‘Rabia ... Devamını Oku »

  • Tweet

Genel kurulda dansöz krizi

dansöz

Kahire’de yapılan Afrika Futbol Konfederasyonu etkinliğinde dansöz krizi yaşandı. Mısır ’ın başkenti Kahire’de gerçekleştirilen Afrika Futbol Konfederasyonu Olağan Genel Kurulu’nda sahneye dansöz çıkması krize neden oldu. Dina Talat adlı dansözün performansına başlamasının ardından Mısırlı yetkililerin etkinlikten ayrıldığı bildirildi. Gulf News’ta yer alan habere göre, Mısır Futbol Federasyonu sözcüsü, Talat’ın sahneye çıktığı an Mısırlı ekipten bir kısmının etkinliği terk ettiğini doğruladı. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yemen’de talihsiz tekerrür  

Yüksel Taşkın

Yemen’de Şii Husilerin başkent Sana’yı ele geçirmeleri ve Aden’e doğru harekete geçmeleri üzerine, Suudi Arabistan’ın başını çektiği on ülke, hava saldırılarına başladı. Suudiler, çok yakında kara harekâtı başlatmaktan bahsediyorlar. Koalisyonda kimler yok ki? Suudiler, BAE, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Ürdün, Fas, Sudan, Pakistan ve Mısır. Bu devletler açıkça bir Sünni ittifakı kurmuşlardır. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, “operasyonu doğru bulduklarını; istihbarat, hedef ... Devamını Oku »

  • Tweet

Arap ülkelerinden flaş karar

ordu

Arap dışişleri bakanları, ortak bir Arap ordusu kurulması konusunda prensipte anlaştı. Mısır devlet televizyonun haberine göre, acil müdahale timi niteliğindeki ordu için Arap Birliği Genel Sekreteri’nden genelkurmay başkanlarıyla bir ay içinde müzakerede bulunması istendi. Arap Birliği bir süredir oluşturmayı tartıştığı ortak Arap ordusu fikrini, Yemen’deki Şii Husi ilerleyişi sonrasında hayata geçirmeye kara verdi. Hazırlanan taslak, yarın Suudi Arabistan’da toplanacak Arap ... Devamını Oku »

  • Tweet