Cumartesi , 2 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: mucahit bilici

Etiket Arşivi: mucahit bilici

İslam’ın solundaki boşluk

Mücahit Bilici

Türkiye’de sol İslam’la barışmayı başaramadığı için yerli olmayı başaramadı. Solcular, yabancı sorulara verilmiş yerli cevaplar gibi karşılıksız kaldılar. Bir anlama gelemediler. Halkın ve toplumun dilini konuşamadılar. Çünkü o dili bilmiyorlardı. Kitaplardan öğrendikleri bir yabancı dili konuştular. Belki, yanlış bilinç ve kapitalist komplo varsayımları, yabancılıklarını görmelerini engelledi. Emek, eşitlik, devrim gibi kavramları da hep bir modernleşme romantizmi olarak karşılık buldu, yoksa ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dua ve doğa

Mücahit Bilici

Dua, alma konumunda olanın konuşmasıdır. Alma konumunda olanın konuşması bir istemedir. İstemenin doğada kalan kısmı sessiz, sözsüzdür. Doğal olanda potansiyel ile gerçekleşmenin arasına irade ve mesafe girmemiştir. İstemenin doğadan taşan kısmı ise iradenin konuşmasıdır.   İrade, doğadaki kaderden akıntıya söz ve eylem ile bir tereddüt, bir duraksama getirir. Doğal olanın zorunluluğuna ve öngörülebilirliğine karşılık, iradi olanda sınır yoktur. Cevabın ne ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ermeni Soykırımı ve Ayasofya Mabedi

Mücahit Bilici

“Tarihçi değilim. Ama sözlü tarihten ve tartışmalardan anlayabildiğim kadarıyla ulaştığım şahsi kanaat ortada bir soykırımın olduğudur. Uluslararası kanunların ve kurumların bunu nasıl tanımladığından bağımsız olarak, benim anladığım hâliyle İslamiyet açısından Ermeni vatandaşlara yapılan şey bir soykırımdır. İslam’da yeri yoktur. Yapan babam da olsa zulüm zulümdür. İslam’da yeri olmayan zulmün, soykırımın, Müslümanlar arasında ise hayli hayli yeri vardır. Değil gayrimüslime, Müslüman ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kullanışlı aptallık ve entelektüel popülizm

Mücahit Bilici

Türkiye medya kültürüne son dönemde onu iyi tarif eden bir kavram kazandırıldı: “Kullanışlı aptallık.” Başka dillerden tercüme edilen bu kavram eğer mevcut bir durumu tarif ediyor idiyse, bugün bu durumun kurumsallaşması sürecini yaşıyoruz denebilir. Bu kavramdaki “aptallık”a bakıp hafife almamak lazım. Esasen kullanışlı aptallık çok rasyonel bir şey. Her zaman kazandıran bir formül olarak düşünüldüğünde ne kadar akıllıca olduğu anlaşılır. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Üç parti: Türklük, Kürdlük, Müslümanlık

Mücahit Bilici

Bugün toplumsal alandan politik alana doğru akan üç temel akıntı var: Türklük, Kürdlük ve Müslümanlık. Bunlar Türkiye’nin üç toplumsal partisidir. Politik arenaya döküldüklerinde bu akıntıların değişik alt unsurları ortaya çıkıyor. Her akıntının kendine göre parti, örgüt veya cemaatleri olabiliyor. Her ne kadar siyasi temsil ve parti spektrumu bu üçlü karakteri net yansıtmasa da AK Parti devrimi sonrasında oluşan yeni ortamda ... Devamını Oku »

  • Tweet

İslam’da siyasi partiler

Mücahit Bilici

İslam dünyası denen Müslüman coğrafyasının hâli içler acısı. Her taraf kan revan içinde. İç savaşların, darbelerin, çalkantıların ardı arkası kesilmiyor. Sebep? Dış güçler. Müslümanların her tarafta tekrarlayacağı cevabı bu. Dış güçler ezberi cehilden ilim çıkartan bir ilaç gibi. Kafası çalışmayanlarda derinlik sarhoşluğuna yolaçıyor. İçinde su olmayan havuzda atalet içinde yatan birinin stratejik diplere yaptığı gavvasane dalış hissi veriyor. Anlatması, dinlemesi ... Devamını Oku »

  • Tweet

İdeolojiden menfaate dindar benlik  

Mücahit Bilici

İçten içe bir büyük çözülme yaşanıyor. Değerler yerine çıkarların belirleyici olduğu bir ticarileşme yaşıyoruz. Garip bir şekilde bu aynı zamanda dindarların modernleşme ve uluslaşmasının da bir alameti. Daha önce ideoloji için birarada olan ve ütopik veya değil bir dava için kendini belli prensiplere kilitleyen insanlar vardı. O bünyeler çoğu kez pragmatik olamayacak kadar ilkelerine bağlı, günümüz için fazlasıyla romantik bünyelerdi. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ateistlerin inanç hürriyetini savunmak

Mücahit Bilici

Ateistlerin inanç hürriyetini yaralayan uygulamalara dindarların da itiraz etmesi demokrasinin gereğidir. Ateizm derneğinin web sitesine erişimin engellenmesi din ve ifade hürriyetinin engellenmesidir. İnsanların inanmama hürriyeti, inanma hürriyetlerinin bir parçasıdır. Dinde zorlama yahut dinde zorbalık yapanlar, iman değil en fazla riyakârlık üretirler. İstibdad, kâfiri münafıklığa, Müslümanı da riyakârlığa teşvik eder. İnançlarına katılmadığımız ateist vatandaşlarımızın da inanç hürriyetini güvence altına almak demokratik ... Devamını Oku »

  • Tweet

Cemaat yazısına tepkiler

Mücahit Bilici

  “Cemaat’te özeleştiri alametleri mi” başlıklı yazım evet çok sert ve yer yer incitici bir yazı oldu. Cemaat’in duymak istemediği ve sarsıcı olmasa duymayacağı bazı önemli hususları nazara vermeye çalıştım. Hakikat olduğuna inanmadığım bir şeyi yazmam. Kimseyi incitmek gibi bir niyetim de yok. Mutedil, şaşkın, müteriz ve medeni tepkiler çoktu. Ancak yazıdaki tahlile örnek olmak için çırpınan tepkiler de oldu. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Cemaat’te özeleştiri alametleri mi

Mücahit Bilici

Cemaat’in özeleştiri yapma lüzumunu bu köşede ve Cemaat mensupları ile muhatap olduğum hemen her ortamda müteaddit defalar dile getirmiş birisi olarak doğrusu nerdeyse ümidimi kesmiştim. “Biz dayak yerken, ne özeleştirisi arkadaş” seviyesindeki kimi sığ tepkiler de insana kaderin hükmünü icra etmesini beklemekten başka bir yol kalmadığını gösteriyordu. Zaman gazetesinde Mustafa Yeşil ve Kerim Balcı’nın sırasıyla özeleştiriyi benimseyen ve Kürd sorununda ... Devamını Oku »

  • Tweet