Cuma , 1 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: Mustafa Akıncı

Etiket Arşivi: Mustafa Akıncı

Ankara’dan önce davrandılar: Kıbrıs için çok önemli iki gelişme

kibris

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Mustafa Akıncı’ın cumhurbaşkanı seçilmesi Kıbrıs sorunun çözümü konusunda iyimser gelişmeleri de beraberinde getiriyor. Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, KKTC’ye doğrudan uçuşların gerçekleştirilmesine imkân sağlayacak karşılıklı kabul edilebilir bir formülün bulunmasının mümkün olabileceğini açıkladı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas ise yaptığı açıklamada Yunanistan’ın artık Kıbrıs’ta garantör ülke olmak istemediğini belirterek, 1960 Zürih anlaşmalarından kaynaklanan Türkiye ... Devamını Oku »

  • Tweet

FT: ‘Kıbrıs’ta çözümü bu kez Türkiye engelleyebilir’

mustafa-akinci-nikos-anastasiadis-28042015

İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesi yazarlarından Tony Barber, Kıbrıs’ta Mustafa Akıncı’nın cumhurbaşkanlığına seçilmesi ve sonrasında yaşananları değerlendirdiği yazısında, Ada’da çözümü bu kez iki toplum arasındaki güvensizliğin değil, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs arasındaki sürtüşmenin engelleyebileceğini öne sürüyor. BBC Türkçe’nin aktardığı yazıda, Türkiye’nin Ada’nın bölünmüşlüğünü sona erdirme çabalarından hoşnutsuzluk duyduğu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tavrının belirsiz olduğu iddia edilen yazıda özetle şöyle deniyor: “1960’larda ... Devamını Oku »

  • Tweet

Demirtaş: Erdoğan’a kalsa Kürt yok diyecek de buna cesaret edemiyor

RESIMID_15710709

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İstanbul’da seçim çalışmalarını sürdürüyor. Demirtaş bugün İstanbul Şirinevler’de bulunan Din Âlimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni (DİAYDER) ziyaret etti. Demirtaş, DİAYDER yöneticilerine partinin politakalarını anlattı. KÜRT SORUNU Bu arada Demirtaş’a, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuveyt dönüşü uçakta yaptığı “Kürt sorunu yoktur. Kürt sorunu ifadesi ayrımcılıktır” açıklaması soruldu. Buna “Bu ülkede herkesin sorunu var. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Demirtaş’tan Akıncı’ya destek

selahattin-demirtas

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin İstanbul il örgütünün dayanışma gecesinde konuştu. Demirtaş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile pazar günü seçilen KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasında yaşanan ‘yavru vatan’ tartışmasına göndermede bulunarak, “Kıbrıs Cumhurbaşkanı seçildiği gün ‘bizimki’ ile tanıştı, kusura bakmasın. Akıncı’yı destekliyoruz” diye konuştu.   Demirtaş’ın açıklamalarından satır başları şöyle: “Türkiye’de eşit demokratik bir seçim kampanyası yoktur. Sayın Başbakan, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Akıncı geri adım atmadı… ‘İtfaiyeyi bile Ankara atıyor’

mustafa-akıncı

KTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Banu Güven ArtıHaber’de neden yavru vatan değil de, kardeş ülke olmak istediklerini anlattı. KKTC’nin bütünüyle Ankara’da yönetildiğini, Merkez Bankası’ndan Polis teşkilatına kadar bütün kurumların Ankara’dan yapılan atamalar ile idare ediliğini vurgulayan Akıncı “Böyle bir devlet yapılanması olabilir mi?” diye sordu. Akıncı, Kıbrıs Türkleri’nin kendi kendini yöneten, kendi evinin efendisi olan bir idari yapı talep ettiğini söyledi. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Guardian: ‘Akıncı’nın seçilmesiyle Kıbrıs’ta şimdi çözüm için her şey var’

AKINCI9

İngiliz Guardian gazetesi başyazısında Kuzey Kıbrıs’ta Mustafa Akıncı’nın cumhurbaşkanlığa seçilmesini yorumlarken “Artık bir nesil boyu ayrı yaşamış iki toplumun yeniden bir araya gelme zamanı” diyor. BBC TÜRKÇE’nin aktardığına göre yazıda özetle şöyle deniyor: “Bugünlerde Avrupa’da haberler çok iyi değil. Bu yüzden kıtanın en eski ‘donmuş sorunlarından’ birini çözme potansiyeline sahip bir gelişmenin olması sevindirici. Türkiye’nin 1974’te Ada’yı istilası ve bölünmenin ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dakika bir, gol bir..Erdoğan Akıncı’ya yüklendi, cevabını canlı yayında aldı !

13cnn

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Kıbrıs’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendirdi.. Kuzey Kıbrıs’ın yeni lideri Mustafa Akıncı’nın ‘Ana vatan, yavru vatan’ değerlendirmesine kızan Erdoğan, ‘Ağzından çıkanı kulağının duyması lazım. Onların baktığı açıdan Kıbrıs’a bakamayız. KKTC yavru vatandır. Bir ananın yavruya bakması aynı şekilde devam edecektir. Dikkatli olması lazım’ dedi. CNNTürk’te canlı yayına katılan Akıncı’nın yanıtı ise aynı tonda oldu.Akıncı ‘Hep yavru mu kalalım…’ dedi. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Rum lider Anastasiadis’tan Akıncı’nın seçilmesine ilk yorum

anastasiadis

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, KKTC’de Mustafa Akıncı’nın cumhurbaşkanı seçilmesini ‘umut veren bir gelişme’ olarak değerlendirdi. Twitter hesabından açıklama yapan Rum lider, “Mustafa Akıncı’nın seçilmesi, ortak vatanımız için umut verici bir gelişmedir. Onunla görüşmeyi dört gözle bekliyorum” diye yazdı. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Mustafa Akıncı ile telefonda görüştüğünü ifade eden Anastasiadis, “Vatanımızı gerçek anlamda yeniden birleştirme arzumuzu ortaya koyduk” ... Devamını Oku »

  • Tweet

KKTC’nin yeni liderinden flaş sözler:’Hem Rumcu hem cemaatçi dediler’..Mustafa Akıncı kimdir..

AKINCI

Kuzey Kıbrıs Yüksek Seçim Kurulu, cumhurbaşkanı seçimini Mustafa Akıncı’nın kazandığını ilan etti.   Kuzey Kıbrıs cumhurbaşkanı seçiminde kullanılan oyların yüzde 63,78’si sayıldı. Oyların yüzde 60,17’sini Mustafa Akıncı, yüzde 39,83’ünü Derviş Eroğlu aldı.   176 bin 980 kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede  08.00-18.00 saatleri arasında 693 sandıkta oy kullanıldı.   Sabah 08.00’de başlayan ve kesintisiz 10 saat süren oy verme sürecinin ardından ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kıbrıslı Türkler ikinci turda cumhurbaşkanını seçiyor

1765342_1

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) geçen  hafta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde 7 adaydan hiçbirinin geçerli oyların yüzde 50’sinden fazlasını alamaması üzerine bugün ikinci tur seçimleri yapılıyor. 2. turda Bağımsız adaylar Derviş Eroğlu ile Mustafa Akıncı yarışıyor.   Kıbrıs Türk halkı 5 yıllık cumhurbaşkanını seçmek için bugün sandık başına gidiyor. Halkın yanı sıra ikinci tura kalan bağımsız adaylardan Mustafa Akıncı ve Derviş ... Devamını Oku »

  • Tweet