Pazartesi , 20 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: NASA

Etiket Arşivi: NASA

GoPro kamerası ile Astronotların uzay yürüyüşü görüntülendi

1749614

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çalışma yapan astronotların aksiyon kamerası ‘GoPro’ ile kaydedilmiş videolarını yayınladı. Astronotlar Terry Virts ve Bruce McCandless tarafından kaydedilen videolarda baştan sona kadar uzay yürüyüşünde yapılanlar yer alıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan tamir ve düzenlemeleri gösteren videolarda Dünya da net bir şekilde görünüyor. 25 Şubat ve 1 Mart’ta yapılan EVA 30 ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dört güneşli gezegen keşfedildi

indir

Bilim insanları, dört yıldızlı sistemde bulunan yeni bir gezegen keşfedildiğini açıkladı. Güneşlerin hepsi gezegenin yüzeyinden görülebiliyor. ABD’nin California eyaletindeki Palomar Gözlemevi ile Pasadena kentindeki California Teknoloji Enstitüsü’nde NASA tarafından sürdürülen araştırmaya göre, ‘30 Ari b’ adı verilen gezegen, Dünya’dan 136 ışık yılı (1 ışık yılı = yaklaşık 10 trilyon kilometre) uzaklıkta, Koç Takımyıldızı’nda yer alıyor. JÜPİTER’DEN 10 KAT BÜYÜK Gökbilimciler, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Uluslararası Uzay İstasyonu’na yeni yıl hediyesi

dragon

SpaceX’in 10 Ocak’ta ateşlediği Dragon uzay kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) ulaştı. Uzay aracında, astronotların yeni yıl hediyeleri ve gıda malzemesi bulunuyordu. SpaceX şirketinin ‘Falcon 9’ roketiyle fırlatılan Dragon uzay aracı, yörüngedeki Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) ulaştı. UUİ’nin komutanı Butch Wilmore, istasyondaki astronotların yeni yıl hediyeleri ve gıda malzemesiyle yüklü kapsülü robot kolu kullanarak yakaladı. Dragon’da toplam 2 bin 300 ... Devamını Oku »

  • Tweet

NASA, uzayda topaç çevirecek

NASA

Dünyanın ilk pilotları gökyüzüne ulaşmak için sıcak havayla şişirilmiş balonları kullanıyordu, şimdi de Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Mars’a insan taşıyabilmek için yine şişme teknolojisine başvuruyor. Bilim insanlarının topaçtan esinlenerek tasarladıkları şişme ısı kalkanının, Kızıl Gezegen’e ayak basmayı mümkün kılması umuluyor. NASA’nın en eski saha merkezlerinden olan Langley Araştırma Merkezi’ndeki araştırmacıların geliştirdiği bu hafif kalkan, uzay aracına takılıyor ve ... Devamını Oku »

  • Tweet

Güneş’te dev patlama

gunes

NASA, günler süren güçlü fırtınaların ardından Güneş’te dev bir patlama gözlemledi. Patlamanın Dünya’nın bazı bölgelerin radyo dalgalarını bloke ettiği belirtildi. NASA, Güneş Dinamikleri Gözlemevi (SDO) uzay aracı tarafından Cuma günü gözlemlenen dev patlamanın fotoğrafını yayımladı. Şiddeti X1.8 sınıfı olarak açıklanan patlama, Cuma’yı Cumartesiye bağlayan gece dünyanın bazı bölgelerinde geçici olarak radyo dalgalarını bloke etti. Al Jazeera’nin haberine göre dev patlama, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Uzayda daha uzağa

uzayda-daha-uzaga-40458-669x321

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) başta Mars ve asteroitlere olmak üzere uzayın daha da derinlerine astronot taşıyabilmek için 10 yıldan uzun bir süredir üzerinde çalıştığı Orion uzay aracı ilk görevine çıkmaya hazır. Son kontrollerin ardından uzaya çıkmak için onay alan Orion 4 Aralık’ta Florida’daki Cape Canaveral Hava Üssü’nden fırlatılacak. Keşif Uçuş Testi-1 (EFT) adı verilen bu ilk yolculuğuna mürettebatsız ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dünyayı şoke eden fotoğraf… Mars’ta tabut !

nasa

NASA’da çalışan bilim insanları Curiosity yoluyla Mars yüzeyini araştırmaya devam ederken, bazıları da uzay aracının gönderdiği fotoğraflarda hayata dair işaretler aramayı sürdürüyor. Bugüne dek antik bir göl yatağından top şeklindeki kayalara dek pek çok ilginç bulguyla karşılaşan Curiosity’nin bu kez yolladığı fotoğrafta, daha öncekilerden çok farklı bir obje görülüyor. Curiosity’nin çektiği bir  fotoğrafta ilk bakışta hiçbir şey göze çarpmıyor. Ancak ... Devamını Oku »

  • Tweet

Güneş’i hiç böyle görmediniz

gunes-

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) uzak galaksileri ve kara delikleri araştırmak için geliştirdiği “röntgen çeken teleskop” güneşin şimdiye dek görülmemiş görüntülerini yakaladı. NASA’nın iki yıl önceye yörüngeye oturttuğu Nustar adlı teleskop evreni yüksek enerjili X ışınlarıyla görüntülüyor. Şimdiden kara deliklerin dönüş hızını ölçmeyi başaran teleskobun başta iki yıl sürmesi planlanan görevi uzatılmıştı. Teleskop bu resimle güneş hakkında bilgi toplayabileceğini de ... Devamını Oku »

  • Tweet

Uzay istasyonunda e-postayla İngiliz anahtarı yaptılar

nasa

Uluslararası Uzay İstasyonundaki astronotlar e-posta ile gönderilen talimatları üç boyutlu yazıcıya vererek ingiliz anahtarı yaptılar. Böylece ilk kez uzaya e posta yoluyla bir gereç yollanmış oldu. Uzay İstasyonu Komutanı Barry Wilmore bir ‘cırcırlı lokma anahtar’ lazım olduğunu söyleyince, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi Nasa böyle bir çözüm geliştirdi. Daha önce bu tür durumlarda uzay istasyonundaki astronotlar ihtiyaçlarının karşılanması için bazen ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bu göle ait izler dünyada değil

Mars’ta Gale Krateri

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Mars’taki Curiosity (Merak) keşif aracı, 154 kilometre genişliğindeki Gale kraterinin milyonlarca yıl önce suyla dolu bir göl olabileceğini kanıtlayan yer şekillerini fotoğrafladı. İnişinden bu yana yaklaşık 8 kilometre ilerleyen Curiosity’den gelen son veriler, dün ABD’nin Pasadena şehrindeki California Teknoloji Enstitüsü’ndeki konferansla duyuruldu. Curiosity uzay aracı, 2012 yılının Ağustos ayında, mikrobiyolojik yaşam izleri saklama ... Devamını Oku »

  • Tweet