Çarşamba , 1 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: nato

Etiket Arşivi: nato

Günümüzde devlet sırrı, olsa olsa yolsuzluklar içindir

Namık Çınar

Eğer TSK’ın son durumu hakkında nitelikli ve doyurucu bilgi edinmek istiyorsanız, onun en tepedeki komutanı Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel’in Savunma ve Havacılık Dergisi’ne verdiği mülâkatı mutlaka okumalısınız. İnternette de var, tavsiye ederim. Ama ben bugün sadece yazımı ilgilendiren kısmına değineceğim. Sayın general, ilkin jeostratejik konumundan kaynaklanan güvenliği nedeniyle Türkiye’nin “Uluslararası Askerî İşbirliği”ne zorunlu olduğunu belirtmekte; 28 ülkenin üye, 69’unun ... Devamını Oku »

  • Tweet

Times: Türkiye IŞİD’i faydalı araç olarak görüyor

İngiliz Times gazetesinde Roger Boyes imzası ile çıkan bir yorum yazısında Türkiye’nin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı tutumu eleştiri konusu ediliyor ve Batılı ülkelerle olan ilişkisi masaya yatırılıyor. BBC Türçke’nin aktardığına göre, Boyes yazısında “Ankara, bölgesel iktidarı için NATO ve IŞİD’i birbirine karşı kışkırtıyor” diyor. FAYDALI ARAÇ IŞİD’e karşı yürütülen harekatta Türkiye’nin “kuşkulu” bir müttefik haline geldiği yorumunu ... Devamını Oku »

  • Tweet

Libya’da neler oluyor

tolga-bilener gri

Geçen hafta IŞİD’e biat etmiş silahlı bir grubun Libya’da 21 Mısırlı Hıristiyan’ı katletmesi, buna tepki olarak da Mısır Hava Kuvvetleri’nin bu ülkedeki bazı mevzileri bombalaması, Libya’da yaşanan kaos ortamını yeniden gündeme taşıdı. Ortadoğu’daki diğer gelişmelerin gölgesinde kalmış olsa da, Libya giderek önemli bir uluslararası güvenlik meselesine dönüşüyor. 1969’dan beri ülkeyi yöneten Muammer Kaddafi’nin NATO’nun hava akınlarıyla da desteklenen bir ayaklanma ... Devamını Oku »

  • Tweet

Cuma notları

Cengiz Aktar

BAŞKANLARIN ÇOĞU DİKTATÖR Şunu iyi anlamamızda fayda var: Erdoğan “ben demokratik bir başkan olacağım” demiyor ki, aksine ne zaman konuşsa “demokrasi başkanlığımın önünde engel” demeye getiriyor. Keza “ben tarafsız değilim ki” diyor göğsünü gere gere. Charles de Gaulle’ün 1958’de Cezayir bağımsızlık savaşını bahane ederek Fransa’ya yarı-başkanlık sistemi dayatması, haleflerinden Mitterrand tarafından “sürekli darbe” olarak nitelenirdi. Erdoğan’ın hedefi farksız… Pek çok ... Devamını Oku »

  • Tweet

Taliban: Nato Afganistan’da yenildi

taliban

Taliban, Afganistan’da koalisyon güçlerinin muharebe görevinin sona ermesinden bir gün sonra yaptığı açıklamada ABD ve müttefiklerinin ‘yenildiğini’ belirtti. Nato, Afganistan’da 13 yıldır süren görevini Pazar günü sonlandırmıştı. Ancak 13 bin asker Afgan ordusunu eğitmek için ülkede kalmaya devam edecek. Taliban sözcüsü Zabihullah Mujahid yaptığı açıklamada, Nato’nun görevini tamamlamasıyla ilgili yaptığı törene dair ‘yenilgi ve hayal kırklıklarının açık bir göstergesi’ yorumunu yaptı. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Cuma notları

Cengiz Aktar

BATI’DAN KATÎ KOPUŞ Memleketi tahkim eden yegâne dinamik başkanlık muradı. Yolsuzluk iddialarını bertaraf etme azmi dahi bununla bağlantılı. İktidarın bu hedef doğrultusunda yıkmayacağı kurum, yakmayacağı gemi, atmayacağı köprü yok. Memleketin kurumlarının hâli ortada. Kimi Osmanlıdan miras devlet kurumları külliyen çöktü, keşmekeş banalleşti. Futbol dahi bitti. Sıra dışilişkilerde. 1945 sonrası Türkiye’nin girdiği ittifaklar art arda sabote ediliyor. NATO, Avrupa Konseyi, Avrupa ... Devamını Oku »

  • Tweet

Rusya: En büyük dış tehdit ABD ve NATO

rusya

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkeye yönelik tehditlerin değerlendirildiği yeni askeri doktrinine imzasını attı. Yeni doktrinde Ukrayna’daki çatışmalar ile Orta Doğu ve Afganistan’daki gelişmeler Rusya’ya yönelik yeni tehditler olarak doktrine girdi. Doktrinde, Ukrayna’nın da üyelik için hafta içinde parlamento oylamasına gittiği Nato’nun Doğu Avrupa’da genişlemesi, Rusya’ya yönelik en büyük dış tehdit olarak gösterildi. BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Nato’nun ... Devamını Oku »

  • Tweet