Pazartesi , 18 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: New York Times

Etiket Arşivi: New York Times

Dünya Kenan Evren’in ölümünü böyle gördü

23042

Türkiye’nin yedinci Cumhurbaşkanı ve 12 Eylül askeri darbesinin lideri Kenan Evren’in ölümü, dış basında da yer buldu. Hürriyet’in derlemesine göre uluslararası basında çıkan haberlerden alıntılar:   REUTERS: Türkiye’deki 1980 darbesine öncülük eden eski genelkurmay başkanı ve cumhurbaşkanı Kenan Evren 97 yaşında öldü. Türk ordusunun siyaset üzerinde on yıllarca süren nüfuzunun sembolü olan Evren, geçen Haziran’da müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Yaygın işkence, ... Devamını Oku »

  • Tweet

NYT’ın vahim iddiası: ‘Türkiye’den IŞİD’e bomba yapımı için gübre gidiyor’

29162377

Amerikan New York Times gazetesi, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinden Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) kontrolündeki Suriye’nin Tel Abyad kentine taşınan gübrelerin bomba yapımında kullanıldığını iddia etti. Gazetenin bugünkü nüshasında “Bomba yapımında da kullanılan gübre Türkiye’den IŞİD topraklarına geçiyor” başlığıyla yayımlanan haberde, içlerinde amonyum nitrat gübrelerinin bulunduğu öne sürülen çuvalların işçi oldukları belirtilen kişilerce römorka yüklendiği görülen bir fotoğrafa da yer verildi. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ruslar, Obama’nın hassas bilgilerine ulaşmış!

150407015606_us_president_obama_white_house_624x351_getty

New York Times gazetesi, geçen yıl Beyaz Saray bilgisayar sistemine giren Rus bilgisayar korsanlarının Başkan Barack Obama’nın ‘hassas e-postalarını’ okuyabildiğini bildirdi. Gazete bu olaydaki güvenlik açığının daha önce kabul edilenden çok daha büyük olduğunu yazdı. Yetkililer hackerların eriştiği gizli olmayan sistemde hassas bilgilerin de olduğunu kabul etti. Ekim ayında bu olayın keşfi Beyaz Saray e-posta sisteminde kısmi kapatmaya yol açtı. ... Devamını Oku »

  • Tweet

New York Times gazetesinde soykırım karikatürü

1

Avrupa Parlamentosu’nun Ermeni tasarısını kabul etmesi Türkiye’den büyük tepki çekti. Amerikan’ın en ünlü gazetelerinden New York Times’ta ise konuyla ilgili bir karikatür yayınlandı. Karikatürist Patrick Chappatte imzasıyla International New York Times’ın opinion bölümünde soykırım karikatürü yayınlandı. Söz konusu karikatürde bir Osmanlı görevlisi Ermeni vatandaşları trene bindirirken megafonla “Merak etmeyin, henüz soykırım kelimesi icat edilmedi” diye sesleniyor. Karikatürün sol üst kısmında ... Devamını Oku »

  • Tweet

İntihar uçağında kaptan pilotun son sözü: ‘Aç şu lanet…’

airbus-a350-kokpit-turu_18845

Barcelona-Düsseldorf seferini yaparken ikinci pilot Andreas Lubitz tarafından kasten düşürüldüğü ortaya çıkan Airbus A320 tipi uçağın kaptan pilotunun isminin Patrick Sonderheimer olduğu bildirildi. Mayıs 2014’te Germanwings’e katılan Sonderheimer’ın 10 yılı aşkın süredir Lufthansa bünyesinde çalıştığı belirtildi. Airbus A320 ile 6 bin saatten fazla uçuş tecrübesi bulunan Sonderheimer, kokpit kapısını içerinden kilitleyen Lubitz’in uçağı düşürmesine engel olamamıştı. Alman Bild am Sonntag ... Devamını Oku »

  • Tweet

Gücün el değiştirmesi

sezin-öney

Rusya’da, muhalif siyasetçi Boris Nemtsov cinayetinin işlendiği 27 Şubat’tan bu yana, benim gündemim değişmedi. Faili meçhuller, suikastlar, bizim coğrafyamızın karanlık yüzü. Özellikle de, politik koşulları ve sistemleri yapısal olarak giderek benzeyen iki ülke olan Rusya ve Türkiye’deki gelişmeleri birbirleriyle karşılaştırmalı okumak, bu ülkelerin bugünleri ve gelecekleri hakkında önemli ipuçları veriyor. Nemtsov, Putin’e açıkça, sert muhalefet eden bir politikacıydı. Tehditler almasına ... Devamını Oku »

  • Tweet

NYT: ‘Türkiye, IŞİD’cilerin Suriye’ye geçişine müsamahakar’

ışid

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times, Türk kaçakçıların sınırı geçmek isteyen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarına yardımcı olduğunu iddia etti. Tim Arango ve Eric Schmitt imzasıyla yayınlanan “IŞİD’e giden yol, geçirgen Türkiye sınırı vasıtasıyla” başlıklı makalede son dönemde Batılı ülkelerin ısrarıyla sınırda kontrollerin arttırılmasına rağmen Türkiye’nin IŞİD’lilerin geçişini durdurmakta ‘yetersiz veya isteksiz’ olduğu dile getirildi. KAÇAKÇILARA ÖLÜM TEHDİDİ ... Devamını Oku »

  • Tweet

AKP’ye kadın-erkek kaç aday başvurdu: Davutoğlu açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, genel başkanı olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi’ne milletvekili aday adayı olarak 6 bin 223 müracaat yapıldığını, bunun bin 40’ının kadın olduğunu açıkladı. Davutoğlu, “6-15 Mart’ta mülakatlar başlayacak. 16 Mart -21 Mart’ta komisyon toplantıları gerçekleşecek” dedi. Ahmet Davutoğlu, Macaristan ziyareti nedeniyle dün yapılamayan bugünkü AKP grup toplantısında konuştu. Muhalefete eleştirisini sürdüren Başbakan Davutoğlu, özetle şunları söyledi: İki hafta ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dış basında Şah Fırat Operasyonu ‘son dakika’ haberi

Sinirdaki zirhli araclar birliklerine dondu

Süleyman Şah Saygı Karakolu’na yapılan ‘Şah Fırat’ operasyonu dış basın ve yabancı ajanslar tarafından son dakika gelişmesi olarak duyuruldu. AFP: Türk birlikleri IŞİD’in kontrolünde olan Suriye topraklarındaki Osmanlı türbesinde görev yapan askerlerini tahliye etti. 700 askerden oluşan Türk birlikleri cumartesi gecesi Suriye topraklarına girerek IŞİD’in tehdidi altındaki askerlerini ülkeye geri getirmek üzere operasyon yaptı. Reuters: Türk ordusu 39 tankın da ... Devamını Oku »

  • Tweet

New York Times, gazeteci Köklü cinayetini yazdı !

nuhkoklu

İstanbul Kadıköy’de gazeteci Nuh Köklü’nün arkadaşlarıyla kartopu oynarken camına kartopu isabet eden esnaf tarafından bıçaklanarak öldürülmesi dış basında da yer aldı. Merkezi ABD’de olan The New York Times gazetesi, bugünkü sayısında yayımlanan bir makalede, gazeteci Nuh Köklü’nün ölümüyle ilgili Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin açıklamasına da yer verdi. KAR BİLE POLİTİK RENK TAŞIYOR Ceylan Yeğinsu imzalı “Türkiye’de kar bile politik renk taşıyor” ... Devamını Oku »

  • Tweet