Çarşamba , 31 Aralık 2014
Anasayfa » Etiket Arşivi: nusret ezer

Etiket Arşivi: nusret ezer

Taşeron işçiler kadro beklerken kıdem tazminatından oldular

Nusret Ezer

İş Hukuku görünümlü ne varsa doldurulan Torba Kanun çıkalı neredeyse üç buçuk ay oldu. Önemli değişiklikler vardı. Bazıları vatandaşın lehine ama çoğu yandaşın lehine olan değişiklikler. Değişikliklerden bir tanesi kamu kurumlarında taşeron olarak çalışan işçilerin kıdem tazminatı ile ilgili fiilî kıdem tazminatı fonu uygulamasını başlatan değişiklik.   KIDEM TAZMİNATI DEVLETİN GÜVENCESİNDE… Sözkonusu düzenleme ile; kamu kurumundaki taşeron işçinin kıdem tazminatını ... Devamını Oku »

  • Tweet

İşsizlik ödeneğini işçiye koklatmıyorlar

Nusret Ezer

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 20 Ekim 2014 tarihi itibarıyla İşsizlik Sigortası Fonu’nun toplam varlığının 79,1 milyar liraya ulaştığını söylerken fonun gelecek yıl sonunda yüzde 92,5 milyar liraya ulaşması beklendiğini açıkladı. Ayrıca Sayın Çelik, işsizlik ödeneğinin uygulanmaya başladığı 2002’den bugüne kadar yaklaşık 3,6 milyon kişiye 8 milyar lira işsizlik sigortası fonundan ödeme yapıldığını belirtti.   İŞÇİYE CİMRİ, RANTA ... Devamını Oku »

  • Tweet

Şirket ortaklarının bildirimindeki SGK’nın saçmalıklarına TÜRMOB el koydu

Nusret Ezer

Geçen haftadan beri birileri özgür basına kan kustururken SGK da saçmalıkları ile muhasebecilere kan kusturuyordu. Geçen haftaki, “Şirket ortaklarının bildirimindeki SGK’nın saçmalığı” başlıklı yazımda şirket ortaklarının SGK’ya bildirilmesi ile ilgili gerek bildirilmesi amacı gerekse bildirilmesindeki usulün saçmalıklarını izah edip, neden bildirildiğini sormuştum. Bunu aslında şifahi olarak SGK yetkililerine sorduğumda da amacın ne olduğunun SGK tarafından da bilinmediğini ama “Şu an ... Devamını Oku »

  • Tweet

Şirket ortaklarının bildirimindeki SGK’nın saçmalığı

Nusret Ezer

Torba kanunda af diye tabir edebileceğimiz tek şey torbanın 61. maddesindeki; şirket ortaklarının hisse alımlarında veya hisse devirlerinde Bağ-Kur giriş bildirgesi ve Bağ-Kur ayrılış bildirgesi ile kendilerini bildirmemişlerse 11 Aralık 2014 tarihine kadar bildirmeleri hâlinde daha önce bildirilmemeden kaynaklanan idari para cezaların af olmasıdır. Eminim bu konuyu ilk defa duyanlar Bağ-Kur’lunun kendisini bildirmesi gibi bir durum var mı diye soracaklar ... Devamını Oku »

  • Tweet