Perşembe , 8 Ocak 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: orhan pamuk

Etiket Arşivi: orhan pamuk

Kar

Hadi Uluengin

YAZININ başlığına aldanmayın. Yani o enfes romanı da aynı adı taşıyor diye lâfı evirip çevirip son Orhan Pamuk vukuatına getirecek değilim. Çünkü malûm, sırtına “komünist” yafta yapıştıran ve Stalinist anayla, Kemalist babanın zinasından peydahlanan şu hilkat garibesi ulusalcı çetelerden biri Pamuk’u geçen hafta Boğaziçi Üniversitesi’nde konuşturtmadı. Ne diyeyim? *** YAPABİLECEĞİM tek şey ancak aynı Üniversite öğrencilerine sitem etmek olabilir. Yok, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Niyet, kısmet ve otuz bir

Yiğit Karamehmet

Orhan Pamuk, yeni romanı Kafamda bir Tuhaflık’ta yazarlık kariyerinin belki de en zorlu işine soyunmuş. Bu zamana kadar hâkim olduğu Nişantaşılı burjuva, kolejli çocuk, zenginin 50 tonu, üst sınıfın mutsuzluğu kulvarından çıkarak hiç bilmediği bir dünyayı varoşları, gecekonduları, ve yoksulları anlatmaya çabalamış. Ama bu çabası sadece bir Çaba Tümer performansı olarak kalıyor. Pamuk’un o dünyaya hiç ait olmadığı o kadar belli ki. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Suriyelileri kentlerden sürmeyin efendiler!

Semra Somersan

Açık, misafir-sever toplum. Yeni yıl için tek dileğim. Suriyeli savaş göçmenlerini kentlerden sürgün etmeyen; Savaş içindeki ülkelerden bize gelenleri korumaya alan, bakan, besleyen, okutan, iş bulan; Yıllardır savaşan Kürt gerillalarını evlerine teslim etmek üzere, barış için tüm gerekli koşulları en kısa zamanda yerine getiren; En yüksek mercileri eleştiren 16 yaşında çocukların yanağını okşayıp, “haklısın, bir daha sefere doğru olanı yapacağım” ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Kafamda bir tuhaflık’

orhan-pamuk

Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk uzun bir aradan sonra imza günü düzenledi ve kendi deyimiyle okurlarıyla göz göze geldi. Beyoğlu’nda bulunan Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde düzenlenen imza töreninde metrelerce uzayan imza kuyruğu, Pamuk’u mutlu etmişe benziyordu. Nobel ödüllü yazar, zaman zaman “kimin için yazıyorsunuz” sorusuyla karşılaştığını belirterek, “benim gibi beş-altı yılda bir yazan yazar hep okurlarını düşünür. Burada imza gününde ... Devamını Oku »

  • Tweet