Salı , 28 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: osmanlı

Etiket Arşivi: osmanlı

Yüzyıllık acı: Ermeni Soykırımı…

Mustafa Paçal

    Bugün 23 Nisan Çocuk Bayramı, yarın 24 Nisan Ermeni Soykırımı’nın 100. Yıldönümü; biri tüm çocuklar için bayram, diğeri ise Ermeni çocukları için acı ve elem günü… Gelin bu acı olaya birlikte bakalım. Osmanlı’nın 1900’lü yıllara gelindiğinde çöküş dönemini sürüyordu. Avrupa için “hasta adam” olan Osmanlı, 1912 Balkan Savaşı’ndan sonra Anadolu’ya çekilmek zorunda kalmıştı. İttihat Terakki’nin 1913 Babıâli Baskını ... Devamını Oku »

  • Tweet

Hırsızın adı, Lord Elgin

lor

Elgin Mermerleri, adını İngiltere’nin Osmanlı İmparatorluğu’ndaki büyükelçisi Lord Elgin’den alıyor. Atina’nın ünlü antik Parthenon Tapınağı’ndaki mermer heykeller, Lord Elgin’in yasadışı operasyonuyla İngiltere’ye kaçırılmış ve 1816’da British Museum’da sergilenmeye başlamıştı. Yunanistan, “Türk işgali sırasında kendilerini rızası dışında mermerlerin kaçırıldığını” öne sürerek, yıllardır paha biçilmez antik eserleri geri istiyor. TARAF Devamını Oku »

  • Tweet

Prof. Kalaycıoğlu: ‘Erdoğan’ın istediği başkanlık sisteminin sonu savaştır’

1715402

Siyaset Bilimci Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istediği başkanlık sistemini ‘istibdat dönemi’ne benzetti. Kalaycıoğlu, “Türkiye’de demokrasi olarak bir başkanlık sistemi istenmiyor. Referandumla, direkt halkla, Meclis’i es geçerek, kendini de imparator ilan edecek. Bonapart’ın yaptığı gibi yönetsin. Nereye gideceksek gideriz. Onlara ne olduysa bize de o olur. Bu yolun sonu savaştır” dedi. Bilim Akademisi tarafından Beyoğlu’nda dün bir ... Devamını Oku »

  • Tweet

Son Osmanlı: Dursun Ali…

edirnevalısı

Türkiye’nin özellikle AKP hükümetiyle birlikte en çok konuştuğu isimlerden biri hiç kuşkusuz vali Dursun Ali Şahin..Halen Edirne Valisi olan Şahin, Giresun Valiliği döneminden itibaren kamuoyunda çok tartışılan uygulamalara imza attı. Şahin’in icraatları ise kente hizmetten çok kendi bakış açısına hizmet eder nitelikte oldu bir çok çevreye göre..İşte Şahin’in hala unutulmayan o garip icraatlarından bazıları: 1)  ETEK BOYU GENELGESİ Giresun Valisi ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Otoriter Erdoğan’ın Türkiyesi Batı’dan kopuyor’

İngiliz Financial Times gazetesi bugünkü başyazılarından birini Türkiye’ye ayırdı. Gazete, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde Türkiye’nin Batı ile bağlarının koptuğunu yazdı. BBC Türkçe’nin aktardığına göre Financial Times Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tavrını “değişken, otoriter ve hesaplı” olarak nitelendirdi. Financial Times’ın başyazısı şu tespitle başlıyor: “Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimle tasdik edilmiş yönetiminde birçok insanı için giderek daha da gerçeküstü, NATO ve AB’deki ... Devamını Oku »

  • Tweet

Davutoğlu pirinç üreticisine müjde verdi!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Trakyalı üreticinin de beklediği, pirincin KDV oranını yüzde 8’den yüzde 1’e düşüreceklerini açıkladı. Başbakan ve AKP Genel Başkanı Davutoğlu AKP’nin Tekirdağ İl Kongresi’nde konuştu. Davutoğlu, konuşmasında özetle şunları söyledi: Önümüzdeki Bakanlar Kurulu’na kararnameyi getireceğiz. Pirincin KDV oranını yüzde 8’den yüzde 1’e düşürüyoruz. Tekirdağ’ın, Trakya’nın bu müjdeyi beklediğini biliyorum. Osmanlı tuğrasını gösteren kardeşime diyorum ki, biz Selçuklu’nun, Osmanlı’nın ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Cumhuriyet görünümlü, saltanat saplantılı’

İstanbul Baro Başkanlığı, AKP Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşcu’nun dün sosyal medyadan Cumhuriyet ve Osmanlı dönemi hakkında paylaştığı sözler için zehir zemberek bir açıklama yaptı. Baro tarafında yapılan yazılı açıklama şöyle: Cumhuriyet Köhnemiş Bir Zihniyetin  “Yetersiz Bakiyeleri” Tarafından Yıkılamayacak Kadar Güçlüdür. Demokratik ve Laik Cumhuriyete bağlı kalacağına, namusu ve şerefi üzerine and içen Balıkesir Mebusu Tülay Babuşçu; Türkiye Cumhuriyetini, 600 yıllık ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Devrimci’ Çetin konuştu:’Türkiye’nin adı Osmanlı olsun’

sınan

Ülke TV’de Esra Elönü’nün sunduğu Arafta Sorular programının bu haftaki konuğu ünlü yönetmen Sinan Çetin’di. “Adımız Osmanlı olarak devam etmeli” vurgusunda bulunan Sinan Çetin, şu açıklamalar da bulundu; “Türkiye’nin adı Osmanlı olmalı” “Türkiye’nin adının Osmanlı olarak devam etmesini isterdim. Sözlerim gericilik olarak düşünülmesin, tam tersine devrimci konuşuyorum. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti, tüm zenginliklerimizi kapsamıyor” Muhalefet o kadar karanlık ki… Ben Ak ... Devamını Oku »

  • Tweet

O eski halinden eser yok şimdi

osmanlı

Van’ın Gevaş İlçesi’nde bulunan ve Selçuklular tarafından 700 yıl önce yaptırılan Halime Hatun Kümbeti’nin arkasında 7 yıl önce yaptırılan yurt binasının basına yansıması 2014’ün en çok konuşulan mimari haberlerinden biri oldu. 700 yıl önce Melik İzeddin tarafından kızı Halime Hatun için yaptırılan kümbet turistlerin büyük ilgisini çekiyordu. Yurt binasının buraya yapılmasına başta turistler olmak üzere hiç kimse anlam veremedi. OSMANLI ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ecdat çürüyor

osmanlı

Sultanahmet’teki  Başbakanlık Osmanlı Arşivleri binası otele dönüştürülünce, Kâğıthane’ye yapılan yeni binada çekilen görüntüler, tarihî mirasın içler acısı halini ortaya koydu. Çatısı akan, duvarları nemden çürü-yen bina için Mimarlar Odası dava açmaya hazırlanıyor. İstanbul Sultanahmet’teki Osmanlı arşiv binasının otele dönüştürülmesinin ardından Kâğıthane’de dere yatağı üzerine yapılan yeni arşiv binası tartışmalara neden oldu. Mimarlar Odası, yeni arşiv binasının dünya standartlarına aykırı olarak ... Devamını Oku »

  • Tweet