Pazar , 19 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: papa

Etiket Arşivi: papa

Times yazarı Aaronovitch: ‘Hepimiz soykırım yapma kapasitesine sahibiz’

indir (1)

İngiliz Times gazetesinin köşe yazarlarından David Aaronovitch bugünkü yazısında Papa ve Türkiye’nin karşılıklı açıklamalarıyla alevlenen “Ermeni Soykırımı” tartışmasını ele aldı. Aaronovitch, “Hepimiz soykırım yapma kapasitesine sahibiz” başlıklı yazısında, yaşanan tartışmanın hiçbir ülkenin tarihinden kaçamayacağını gösterdiğini vurguladı. Papa Francesco, Pazar günü Vatikan’daki San Pietro Bazilikası’nda yapılan “Ermeni şehitliğinin 100. yılı için kutsal ayin” adlı törenin açılışında, “Son yüzyılda insanlık üç büyük ... Devamını Oku »

  • Tweet

Papa’ya ‘Türk’ şoku…Öyle bir şey yaptılar ki !

azeri-vekilden-papaya-artik-ermeni-papasidir

Papa Françesko’nun 1915 Olayları’nı ‘soykırım’ olarak nitelemesinin ardından Vatikan’ın resmi internet sitesi hack’lendi. İtalyan basınında yer alan haberlere göre, “Turk Hack Team” üyesi bir Türk hacker, Vatikan’ın resmi internet sitesini (vatican.va) hedef aldı. Pazartesi gecesi birkaç kez hedef alınan sitenin, tüm gece boyunca kullanılamadığı, ancak Salı sabahı tekrar kullanıma açıldığı belirtildi. Twitter’da @THTHerakles adını kullanan hacker, attığı tweet’te, Papa özür ... Devamını Oku »

  • Tweet

Mahçupyan bombayı patlattı… Ermenilere yapılana soykırım dememek imkânsız

Etyen Mahcupyan

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco’nun “20. Yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı” açıklaması hükümet kanadından sert tepkilere yol açarken, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan’dan da dikkat çekecek bir açıklama geldi. Mahçupyan, “Bosna ve Afrika’da yaşananların soykırım olduğu kabul edilirken 1915’te Ermenilere yapılanlara soykırım dememek imkânsız” dedi.   Karar.com’a demeç veren Mahçupyan’ın Papa’nın “soykırım” açıklamasına ilişkin olarak, “Vatikan, üzerindeki 100 yıllık ... Devamını Oku »

  • Tweet

Papa

Murat Belge

AKP şimdi Papa’yla ve Vatikan’la tartışmaya girdi. Papa “yüzyılın ilk soykırımı” demiş 1915 için. Aslında Papa olmadan önce yazdığı kitapta da söylemiş bunu, o “kelime”yi ağzına almış. Ama bu, bir Papa ağzından ilk kez çıkıyormuş. Onun için Davutoğlu, Çavuşoğlu, Papa’ya cevap vermişler. Elçi’yi geri çağırmışlar vb. Davutoğlu Papa’ya cevap yetiştirirken iki tarafın da acılarını dikkate almadığı için eleştiriyor. Yani, “Ermeniler ... Devamını Oku »

  • Tweet

İtalya Türkiye’nin Papa eleştirisini haksız buldu

papa

Papa’nın “20. yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı” şeklindeki, açıklamasına tepki gösteren Türk makamlarına İtalya’dan cevap geldi. Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Papa’ya sert cevaplar veren Türkiye’nin haksız olduğunu savundu. Papa Francesco’nun, Vatikan’da dün düzenlediği ayin sırasında, 20. yüzyılın ilk soykırımının Ermenilere yaptığını söylemesi İtalya’da geniş yankı buldu. Bazı muhalif siyasiler ve basın kuruluşları, Başbakan Matteo Renzi liderliğindeki hükümete baskı yaparak, Papa’ya ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dışişleri Bakanlığı’nda hareket… Vatikan Büyükelçisi’ni çağırdılar

papa

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco’nun, 1915 olaylarında ölenleri anmak için Vatikan’da düzenlediği ayinde, 20’nci Yüzyılın ilk soykırım kurbanlarının Ermeni toplumu olduğunu söylemesinin ardından Ankara harekete geçti. Dışişleri Bakanlığı, Papa’nın sözlerine ilişkin olarak Vatikan’ın Ankara Büyükelçisi’ni bakanlığa çağırdı. Ayrıntılar geliyor… CNN TÜRK İLGİLİ HABER Papa: ‘20’nci Yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı’ Devamını Oku »

  • Tweet

İmanın mizahla imtihanı: Meseleyi kaynağında incelemek!  

hertaraf

MURAT UTKUCU- GECİKMİŞ YAZILAR/ Eskisinde mizah mentol etkisi yaratıyor, ferahlatıyordu. Bugün ona da izin yok. Rejimin sahipleri için mizah, günah demek. O yüzden beceremiyorlar ya. Ne tuhaf ki bizzat kendileri mizahi figürden –günahtan– farksız. Lakin bizim gülecek hâlimiz yok. Hayat devam ediyor.     Sabah akşam inanca saygı emreden İdeolojik bir aygıt başımızda boza pişirmeye devam ediyor. Kendine karşı olanı, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Papa: Çocuk yapmamak bencillik

papa

Geçen ay yaptığı bir açıklamada aileler için ideal çocuk sayısının 3 olduğunu söyleyen Papa Francesco, bu kez de çocuk yapmamayı seçenleri bencillikle suçladı. Övgü Pınar’ın BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Katolik Kilisesi’nin lideri, her çarşamba Vatikan’daki San Pietro Meydanı’nda yapılan Genel Kabul Konuşması’nda aile ve çocuk temasına değindi. Papa Francesco, çok çocuk sahibi ailelerin bir “yük” olarak görülmesinin doğru ... Devamını Oku »

  • Tweet

Charlie Hebdo’dan Papaya sert çıkış: Saçmaladın

papa

Paris’te 7 Ocak’ta saldırıya uğrayan mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Genel Yayın Yönetmeni Gérard Biard, ‘gülmeye ve her şeyle dalga geçmeye devam edeceklerini’ söyleyerek, saldırı sonrasında ‘Anneme küfredeni bir yumruk bekler’ açıklaması yapan Papa’nın ise ‘saçmaladığını’ belirtti 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör örgütü El Kaide üyeleri Kuaşi kardeşlerin saldırısı sırasında Londra’da bulunan Gérard Biard, İtalyan La Repubblica gazetesine açıklamalarda bulundu. 23 ... Devamını Oku »

  • Tweet

Papa yine şaşırttı

papa

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, anne babaların çocuklarını “gururlarını incitmeden” fiziksel olarak cezalandırabileceğini söyleyince tepki çekti. Katolik dünyasının dini lideri, Charlie Hebdo saldırısı ardından da ‘Anneme küfreden yumruğu beklemeli’ dediği için eleştirilmişti. Övgü Pınar’ın BBC Türkçe’deki haberine göre Papa Francesco, önceki gün Vatikan’daki genel kabulünde babaların aile içindeki rolüyle ilgili konuştu. Babaların çocuklarının yetiştirilmesi sırasında yanlarında olması ve onları küçük ... Devamını Oku »

  • Tweet