Çarşamba , 18 Mart 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: putin

Etiket Arşivi: putin

Gücün el değiştirmesi

sezin-öney

Rusya’da, muhalif siyasetçi Boris Nemtsov cinayetinin işlendiği 27 Şubat’tan bu yana, benim gündemim değişmedi. Faili meçhuller, suikastlar, bizim coğrafyamızın karanlık yüzü. Özellikle de, politik koşulları ve sistemleri yapısal olarak giderek benzeyen iki ülke olan Rusya ve Türkiye’deki gelişmeleri birbirleriyle karşılaştırmalı okumak, bu ülkelerin bugünleri ve gelecekleri hakkında önemli ipuçları veriyor. Nemtsov, Putin’e açıkça, sert muhalefet eden bir politikacıydı. Tehditler almasına ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ve Erdoğan’ın maaşı Putin’i geçti !

alman-focus-degisinin-sayin-erdogan-ve-putin-haberi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıllık 183 bin dolarlık maaşla Putin’i geride bırakarak dünya liderleri maaş sıralamasında 8. sıraya yerleşti, dolar yükselmeseydi Erdoğan ilk beşe girecekti. Cumhuriyet’te yer alan habere göre 2023’te dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefi olan Türkiye bu hedeften giderek uzaklaşsa da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yıllık ücrette ilk 10’a girdi bile.Listenin başında ise yıllık 400 bin dolarlık maaşla ABD Başkanı Obama ... Devamını Oku »

  • Tweet

Putin’den Kırım itirafı: Operasyon emrini ben verdim

putin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım’ın Rusya’ya ilhakını, bölgede kimliği belirsiz silahlı kişilerin ortaya çıkıp yönetim binalarını ele geçirmesinden dört gün önce planladığını itiraf etti. Kırım 18 Mart’ta Rusya’ya bağlandı. Rusya, Ukrayna’ya karşı bölgede bir ayaklanmayı körüklediği iddialarını reddetmişti. Rusya’da yayınlanacak bir belgeselde ise Putin’in Şubat ayında bir gece boyunca gerçekleştirilen bir toplantıda ‘Kırım’ın Rusya’ya dönmesi’ üzerine çalışma emri verdiğini ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dünyanın konuştuğu cinayette yeni gelişme

Boris-Nemtsov

Rus Federal Güvenlik Servisi (FSB) muhalif siyasetçi Boris Nemtsov’un öldürülmesiyle bağlantılı olarak iki kişinin gözaltına alındığını duyurdu. FSB direktörü Alexander Bortnikov ulusal televizyonda yaptığı açıklamada, Anzor Gubashev ve Zaur Dadayev’in Cumartesi günü gözaltına alındığını söyledi. Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de gözaltılardan haberdar olduğunu ekledi. Liberal politikacı cinayet geçen hafta Kremlin yakınlarındaki bir köprü üzerinde öldürülmüştü. Bir Yahudi aileden gelmekle birlikte Ortodoksluğu ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ayılar, domuzlar ve kanunlar

Hadi Uluengin

28 Ocak Pazar günü Norveç taraflarında aniden iki kutup “ayısı” peydahlandı. İskandinav ülkesinin avcıları da karabinayı kaptıkları gibi peşlerine düştüler. Sonra Büyük Britanya’ya doğru seğirttikleri için nöbeti İngiliz avcılar devraldı. Ardından daha da güneye indiklerinden Fransızlar teyakkuza geçti. Ta ki “ayılar” uzaklara yönelsin ve kovalamaca nihayete ersin… Ve şayet avcılardan birisi ezkaza fişeği patlatsaydı bütün bir ekolojik sistemin hercümerce dönüşmesi ... Devamını Oku »

  • Tweet

Putin Putin olalı böyle eziyet görmedi :))

putin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Mısır ziyaretinde akıllara durgunluk veren bir olay yaşandı. Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, Putin için Başkanlık Sarayı’ndan üst düzey karşılama töreni düzenledi. İki lider, şeref kıtası önünden geçti ve milli marşlar için platforma çıktı. Sırasıyla iki ülke milli marşlarını çalması gereken bando, Rusya marşını icra etmeye başladığında trajikomik bir durum ortaya çıktı. Sayısız nota hatasına bir ... Devamını Oku »

  • Tweet

HDP’den Erdoğan’a ‘Putin’ benzetmesi

altan-tan-671

HDP Diyarbakır milletvekili Altan  TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Tan şunları söyledi: Bu İç Güvenlik Paketi’nin  Meclis’te gündeme gelmemesi lazım. Özgürlükler, demokrasi genişletilsin, Türkiye çoğulcu, uzlaşmacı ülke olsun derken gittikçe otoriterleşiyor ve totaliterleşiyor. Bunun gittiği yer Putin rejimidir. Putin’in durumu da ortada” diye konuştu. DHA Devamını Oku »

  • Tweet

Melih Gökçek, görevi bitince ne yapacağını açıkladı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, seçimlerde milletvekili adayı olmayacağını, emekli olduktan sonra siyaseti bırakacağını açıkladı. 21 yıldır Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan Melih Gökçek, seçimlerde milletvekilliğine aday olmayacağını söyledi. Habertürk gazetesinden Kübra Par’a konuşan ve “Bıçakla dahi bir suikasta kurban gidersem, bilin ki arkasında MOSSAD vardır” diyen Gökçek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na hayran kalarak ülkesine döndüğünü ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Otoriter Erdoğan’ın Türkiyesi Batı’dan kopuyor’

İngiliz Financial Times gazetesi bugünkü başyazılarından birini Türkiye’ye ayırdı. Gazete, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde Türkiye’nin Batı ile bağlarının koptuğunu yazdı. BBC Türkçe’nin aktardığına göre Financial Times Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tavrını “değişken, otoriter ve hesaplı” olarak nitelendirdi. Financial Times’ın başyazısı şu tespitle başlıyor: “Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimle tasdik edilmiş yönetiminde birçok insanı için giderek daha da gerçeküstü, NATO ve AB’deki ... Devamını Oku »

  • Tweet

Eski CIA uzmanı Fuller: Erdoğan’ın gücü sarsılacak

Türkiye’de de görev yapmış, Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın (CIA) eski üst düzey isimlerinden Graham E. Fuller, 2015’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gücünün sarsılmaya başlayacağını ileri sürdü. diken.com.tr’nin haberine göre, Ortadoğu üzerine yazdığı analiz ve kitaplarla da tanınan Fuller, blogunda yazdığı son yazıda bölgenin ‘falına baktı’ : 1. Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) güç kaybedecek “Daha önce de, IŞİD’in bir ... Devamını Oku »

  • Tweet