Cumartesi , 23 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: PYD

Etiket Arşivi: PYD

İşte son durum…Hangi aşiret kimi destekliyor..AKP’den HDP’ye büyük geçiş !

7373

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’ne kısa bir süre kala Doğu ve Güneydoğu’daki aşiretler hızla Halkın Demokratik Partisi’ne (HDP) katılmaya devam ediyor. Aşiretlerin HDP’ye katılmasındaki etkenlerin başında,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saldırısı altında olan Suriye’nin Kürt kenti Kobani hakkında söyledikleri ile Kürt sorunu konusundaki söylem değişikliği geliyor. Aşiretlerin seçim öncesi HDP’ye katılmasıyla ilgili konuşan Demokratik ... Devamını Oku »

  • Tweet

Halep’te cihatçı örgütler YPG’ye karşı birleşti

fft107_mf4385870

Suriye’de Kürt nüfusun yoğunlukta olduğu Halep’in Eşrefiye ve Şeyh Maksud bölgelerini kontrolünde bulunduran 12 örgüt, Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) silahlı kolu Halkçı Koruma Birlikleri’ne (YPG) (Yekineyen Parastina Gel) karşı birleşti. Lebbyki Ya Uhta’ (Sana Geldim Kardeşim) adı altında birleşen ve aralarında El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi’nin de bulunduğu gruplar, YPG’nin söz konusu mahallelerde kontrolü kendilerine bırakmasını ve ayrıca bazı YPG ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kilis sınırında 3 ayrı bayrak dalgalanıyor!

kilis

İç karışıklığın sürdüğü Suriye’nin Kilis sınırının 3 ayrı noktasında Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Suriyeli Kürtlerin Demokratik Birlik Partisi (PYD) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bayrakları dalgalanıyor. Türkiye sınırının hemen yanı başındaki 3 ayrı noktada farklı örgütlerin bayrağı dalgalanırken, Türk Silahlı Kuvvetleri de olası durumlara karşı önlemlerini en üst seviyeye çıkardı. Suriye’nin Halep kentinin Azez İlçesi ile komşu Kilis sınırının ... Devamını Oku »

  • Tweet

Salim Müslim İngiliz parlamentosunda Rojova’daki sistemi anlattı

RESIMID_15609324

Londra merkezli Kürt Araştırmalar Merkezi (Centre for Kurdish Progress), Demokratik Birlik Partisi (PYD) lideri Salih Müslim’in ana konuşmacı olarak katıldığı bir panel düzenledi. 25 Mart akşamı gerçekleşen ‘Suriyeli Kürtler: İnkardan Öz Yönetime’ konulu toplantının ev sahipliğini İşçi Partili Milletvekili John Woodcock yaptı. Katılımın 250 kişi civarında olduğu toplantıda Parlamento içinde son dakikada salon değiştirmek zorunda kalan yetkililer büyük ilgi için ... Devamını Oku »

  • Tweet

Özel Paşa ilk kez ‘Savaş’ riskinden bahsetti!

pasasss

Genel Kurmay Başkanı Necdet Özel,  Suriye’deki ortamın, PYD-PKK’nın terör örgütü kimliğinden ziyade IŞİD ile savaşan meşru bir güç olarak görülmesine yol açtığını söyledi. Özel  sınır güvenliği için merkezi bir komutanlık kurulacağını da açıkladı. “İyimser öngörüde bulunmak güç” diyen Orgeneral Özel, bölgede Türkiye için savaş riskine işaret etti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel  Savunma ve Havacılık Dergisi’ne röportaj verdi. Genelkurmay Başkanı ... Devamını Oku »

  • Tweet

TSK ‘Eşme Ruhu’na karşı çıkınca HDP öyle bir yanıt verdi ki!

suleyman-sah-turbesi-imha-edildi-6993902_x_6254_o

Abdullah Öcalan’ın Newroz mesajında Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun Suriye topraklarında yer değiştirmesi ile ilgili yaptığı ‘Eşme Ruhu’ sözlerine Genelkurmay’dan yanıt geldi. TSK’dan yapılan açıklamada,  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) PYD/PKK ile işbirliği yaptığı iddialarının gerçek dışı olduğu ifade edildi. Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasında, “Bazı basın yayın organlarında; hiçbir zaman muhatabımız olmayan ve olmayacak olan terörist başının ’Eşme Ruhu’ açıklamasına atfen, Süleyman Şah ... Devamını Oku »

  • Tweet

Amberin Zaman Bayık’la konuştu:”Kandil’in 6 şartı’

amberin

Amberin Zaman, Kandil’de KCK lideri Cemil Bayık ve örgütün kurucularından Rıza Altun ile görüştü. “Türk tipi” başkanlığa karşı olduklarını belirten Bayık, “Laikliğin, demokrasinin, kadınların tek garantisi bizleriz” dedi. İran ile artan gerginliğe dikkat çekti. Abdullah Öcalan’ın Kandil’e kongre toplayıp Türkiye’ye yönelik silahlı mücadeleyi sonlandırdıklarını açıklamalarına ilişkin çağırısından sonra tüm gözler Irak Kürdistanı’nda bulunan KCK eş başkanlığına döndü. Kandil son gelişmeler karşısında ... Devamını Oku »

  • Tweet

Güney sınırında tek ülke Suriye yerine beş komşu!

Turkish Kurds watch smoke rises over Syrian town of Kobani after an airstrike, as seen from the Mursitpinar border crossing on the Turkish-Syrian border

Suriye’de Mart 2011’den bu yana devam eden iç savaş, Türkiye’nin sınır komşularının değişmesine neden oldu. Geride kalan dört yılda, Suriye’nin Türkiye sınırındaki 19 geçiş noktasından 17’si el Nusra Cephesi, İslami Cephe, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Demokratik Birlik Partisi (PYD) ya da Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) kontrolüne girdi. Türkiye ve Suriye, İskenderun’dan Cizre’ye kadar uzanan 911 kilometrelik bir sınır hattını ... Devamını Oku »

  • Tweet

Demirtaş taslak metindeki 10 maddeyi açıkladı

demirtaş

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Tarafsız Bölge’de Ahmet Hakan’ın sorularını cevapladı. Demirtaş’ın konuşmasının önemli satır başları şöyle: ŞAH FIRAT OPERASYONU Birkaç gün öncesinde Şah Fırat operasyonunun yapılacağına ilişkin internet medyasında yazılar yazılıyordu. Yapılan bunca hata sonrasında hükümetin başka bir seçeneği yoktu. Oradaki insanlar IŞİD’in rehinesi olsun diyemezsiniz. Fakat bugüne kadarki hatalar silsilesi vesile oldu diye düşünüyorum. Suriye politikasının temeli ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yardıma “evet”, gençlere dava

Turkish tanks are pictured in the northern Syrian town of Kobani as they return from a military operation inside Syria

Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu’ndaki askerlerin tahliyesi sırasında, Kobani’nin kurtarılması için IŞİD’e karşı savaşan YPG’nin, Türk askerlerine yardım ettiği ortaya çıkarken, Türkiye’de gençlere Kobani eylemleri nedeniyle dava açılmaya devam ediyor. 6-8 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen ve Türkiye’nin dört bir yanına yayılan Kobani eylemleri nedeniyle, Antalya’da 14 genç hakkında daha dava açıldı. Antalya Cumhuriyet Savcılığı’nın hazırladığı iddianamede, gençler “terör örgütü ... Devamını Oku »

  • Tweet