Cuma , 9 Ocak 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: rapor

Etiket Arşivi: rapor

CIA işkenceyi kabul etti

iskence-cıa

ABD Sentosu’nun açıkladığı işkence raporunu kabul eden CIA Başkanı Brennan, bazı memurların yetkilerinin aşarak ‘tiksindirici’ yöntemlerle sorgulama yaptığını söyledi. ABD Senatosu’nun açıkladığı raporla 11 Eylül saldırıları sonrası ‘terör’ şüphelilerine uyguladığı işkence teknikleri ortaya çıkan Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) Başkanı John Brennan raporun ardından ilk kez konuştu. CIA’in Langley’deki merkezinde açıklama yapan Brennan, bazı memurların yetkilerini aşarak şüphelilerin sorguları sırasında ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Arayı bulma’, suçluyu bul

siddet-kadın

UNICEF raporuna göre,  Türkiye’deki  aile içi şiddete en çok  18 yaş altı kız çocukları maruz kalıyor. Şiddeti  en çok , koca ve erkek arkadaşlar uyguluyor. Polisin Türkiye’deki kadın şideti karşısındaki tutumu ise ‘arabuluculuk’. Nurettin Kurt’un hurriyet.com.tr’de yer alan habere göre, UNICEF’İN ‘Şiddeti İzleme ve Göstergeleri Kılavuzu’ isimli kitabında yer alan Türkiye’ye ilişkin veriler, çocuk ve kadınların maruz kaldığı şiddetin boyutunu gözler ... Devamını Oku »

  • Tweet

İstatistiklere bakmak faydalıdır

Pelin Cengiz

Yeni bir yıla girerken, defterini kapattığımız yılın istatistiklerine bakmak faydalıdır. Bazıları bize insani gelişmişlikle, eğitimle, teknolojide ve Ar-Ge’de bulunduğunuz yerle, kitap okuma oranıyla, kadınların işgücüne katılımıyla ilgili çok net veriler sunarken, bazılarını yorumlamak, bir soruna işaret eden verileri düzeltmek, sorunları görmezden gelmek yerine onları çözmeye odaklanmak gerekir. Bu, Türkiye şartlarında pek böyle ilerlemiyor. Soruna çözüm aramak yerine soruna işaret edeni ... Devamını Oku »

  • Tweet

Taraf o çocuğun otopsi raporunu ele geçirdi

rapor (2)

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, dün gece yaşanan olaylarda Kadri Çakmak (16) isimli çocuk hayatını kaybetti. Taraf Çakmak’ın otopsi raporunu ele geçirdi. Raporda vücutta dört kurşun girişinin bulunduğu, öldüren silahın hangi mesafeden ateşlendiğinin anlaşılması için elbiselerin incelenmesi gerektiği vurgulandı. İŞTE OTOPSİ RAPORU Kadir Çakmak’ın otopsi raporunda şu ifadelere yer verildi: “Alnında yoğun olmak üzere yüzünde çok fazla şarapnel parçaları ile uyumlu yapı ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Adli Tıp raporu’ dosyada: Ölümüyle ilgili üç ihtimal

berkin-elvan

Gezi eylemleri sırasında başından yaralanan ve 269 gün sonra hayatını kaybeden 14 yaşındaki Berkin Elvan ile ilgili Adli Tıp Kurumu raporu soruşturma dosyasına konuldu. Raporda Berkin Elvan’ın sert bir cismin başına isabet etmesi ile aldığı yara sonucu öldüğü belirtilerek, ölümüyle ilgili üç ihtimal üzerinde duruldu. Berkin Elvan ile ilgili Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan rapor soruşturma dosyasına konuldu. Raporda Berkin ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Torunlar’daki asansör basit bir yüke dahi dayanamazdı’

torunlar

İstanbul Mecidiyeköy Torunlar Rezidans inşaatında, eylül ayında 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan kazadan önce, nisan ayında da Erdoğan Polat isimli işçi asansörün yere çakılmasıyla hayatını kaybetmişti. Olayla ilgili bilirkişi raporu, asansörün basit bir yükle bile düşeceğini gözler önüne serdi. İsmail Saymaz’ın radikal.com.tr’de yer alan haberine göre, Mecidiyeköy’deki Torunlar GYO rezidans inşaatında, geçen 9 Nisan’da Erdoğan Polat adlı işçinin 14’ncü kattan asansör ... Devamını Oku »

  • Tweet

Obama: İşkence, ABD’nin dünyada duruşuna zarar verdi

guantanamo

ABD Başkanı Barack Obama, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) 11 Eylül saldırıları sonrası terör şüphelilerine uyguladığı işkence içeren gözaltı ve sorgulama tekniklerine dair yayınlanan rapor için “Kullanılan bu teknikler ki ABD’nin dünyada duruşuna zarar verdi. Müttefik ve ortaklarımızla ile birlikte çıkarlarımızı takip etmemizi daha da zor hale getirdi” dedi. Başkan Obama bu sebeplerden dolayı başkan olarak yetkilerini kullanıp, bir daha ... Devamını Oku »

  • Tweet

İşkence raporu ABD’yi gerdi

0,,17541740_303,00 (1)

Amerikan istihbaratının 11 Eylül sonrası başvurduğu işkenceli sorgu yöntemlerini araştıran rapor bugün yayınlanıyor.  Büyükelçiliklerin hedef alınmasından endişe eden Washington, binlerce askeri teyakkuza geçirdi. ABD Senato İstihbarat Komitesi tarafından hazırlanan rapor, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilâtı (CIA) elemanlarının işkenceli sorgusundan geçen 100 kadar El Kaide zanlısının ifadesine dayanıyor. Uzun tartışmaların ardından yaklaşık 6 bin 200 sayfa tutan raporun 500 sayfalık kısmının yayınlanması ... Devamını Oku »

  • Tweet