Pazar , 1 Şubat 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: sağlık bakanlığı

Etiket Arşivi: sağlık bakanlığı

Dikkat! Masadan tuzluk kalkacak, çaya da tek şeker

Sağlık Bakanlığı, 81 il valiliğine tuz ve şeker kullanımı ilgili genelge gönderdi. Bakan Mehmet Müezzinoğlu imzalı genelgede kamu kurum ve kuruluşlarında şeker ve tuz  kullanımı ile ilgili düzenleme yapılması istendi. Çay, kahve vb. ikramlarda ve kafe, kantin, lokanta, çay ocağı gibi yerlerde çay şekerinin tek şeker olarak ve mümkünse hijyen açısından ambalajlı şekilde sunulması istenen genelgede yemekhane, lokanta vb. hizmetlerde ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bunu da gördük ..Bakanlıktan kanserliler için ‘ölüm listesi’

200253040-001

Sağlık Bakanlığı kanser hastalarının ve yakınlarının morallerini alt üst edecek bir uygulamaya imza attı. Bakanlık, kanserli hastalara ömür biçerek bunu web sitesinden yayımladı. Sitede yer alan kanser hastalarının sağ kalım süresi başlıklı tabloda akciğer pankreas ve mide gibi 13 kanser türünden birine yakalanmış hastaların yaşayacağı ömür aylarla ifade edildi. Skandal tabloya onkologlar ve hasta hakları dernekleri tepki gösterdi. Taraf’a açıklama ... Devamını Oku »

  • Tweet

127 firmanın damacana suyunda mikrop!

damacana

127 firmanın damacana suyu mikroplu çıktı. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, ülke genelindeki ambalajlı sulardan alınan 5 bin 178 numuneyi inceledi. Yapılan analizlar, dikkat çekici bir tabloyu ortaya koydu. 2014 yılının ilk 6 ayında 127 firmaya ait 289 su numunesinde uygunsuzluk tespit edildi. Suların 199’unun mikrobiyolojik, 61’inin kimyasal, 8’inin fiziksel, 18’inin mikrobiyolojik ve kimyasal, 3 numunenin ise mikrobiyolojik ve fiziksel uygunsuzluk ... Devamını Oku »

  • Tweet

Son 5 yılda 36 binden fazla çocuk hayatını kaybetti

muharrem

Sağlık Bakanlığı, 2009 ile 2013 yılları arasında Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinde hayatını kaybeden 5 yaş altı çocukların verilerini açıkladı. Bakanlık verilerine göre, son 5 yılda 36 bin 481 çocuk hayatını kaybetti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini cevaplayan Bakanlık, Türkiye İstatistik Kurumu’nun çocuk ölümleriyle ilgili verilerini paylaştı. Agos’ta yer alan habere göre Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 2009-2013 yılları ... Devamını Oku »

  • Tweet

Aile hekimleri bir günlük iş bıraktı

Turk Saglik-Sen'den eylem

Sağlık Bakanlığı’nın Aile Sağlığı Merkezi (ASM) çalışanlarına uzun ve esnek çalışmayı öngören düzenlemesini protesto için doktorlar bir günlük grev yapınca hastalar kapıdan döndü. Ülke genelinde gerçekleştirilen grev haberini basından öğrenen vatandaşların çoğu sağlık ocaklarına gelmezken gelenler acil servislere yönlendirildi. BURSA Bursa Osmangazi İlçesi Elmasbahçeler sağlık ocağına grev haberini alan vatandaşlar gelmezken, Gökdere Sağlık Ocağı’na gelenler geri döndü. Gökdere sağlık ocağına ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sağlık Bakanlığı’nda yolsuzluk!

saglik_bakanligi_logo-jpg20141022161355

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasına tepkiler sürerken, bir yolsuzluk skandalı da Sağlık Bakanlığı’nda patlak verdi. Bakanlığa bağlı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nün (THSSGM) son altı yılını inceleyen denetçilerin raporuna göre, bakanlık bürokratları sahte fiş ve faturalarla 10 milyon TL’lik usulsüz harcama yapmış. Cumhuriyet gazetesinden Aykut Küçükkaya’nın haberine göre, bakanlık bürokratları, Ziraat Bankası’yla yapılan sözleşmeyle 2008-2013 arasında genel ... Devamını Oku »

  • Tweet