Çarşamba , 18 Mart 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: sansür

Etiket Arşivi: sansür

Basın araştırmasına göre en çok sansürlenen haberler!

basın

Medya mensuplarının Türkiye’de en çok sansürlenen veya oto-sansüre maruz kalan konunun hükümet, belediye, bürokrasi ve yargıda yaşanan yolsuzluklara ilişkin haberleri olduğunu ortaya koydu. Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin Toplumsal Araştırma ve Eğitim Merkezi (TAREM) ile gazeteciler arasında yürüttüğü “Türkiye Cezasızlık Araştırması” anketi çarpıcı sonuçlar içeriyor. 29 Ocak – 22 Şubat 2015 tarihleri arasında yapılandırılmış anket formu aracılığıyla gerçekleştirilen araştırmada; Uluslararası Şeffaflık Derneği, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bu yorum sarayı çileden çıkaracak…’Herkese sansür, IŞİD’e serbestlık’

new

New York Times gazetesi, Türkiye’de son dönemde “Charlie Hebdo, ateist bir dernek ve ayrılıkçı bir Kürt örgütün internet siteleri” engellenirken, IŞİD yanlısı sosyal medya hesaplarıyla haber portallarına göz yumulduğunu iddia etti. “Türkiye’deki İslamcı siteler, sıkı internet sansüründen kurtulmayı başarıyor” başlıklı haberde, Türkiye’nin geçen yıl Twitter’dan en fazla içerik silinmesini talep eden ülke olduğu hatırlatılarak, “En son bir güzellik kraliçesi, bir ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Ay bu ne…Şuna sansür mansür bir şey yapın!

tablo

İstanbul Üniversitesi Sanat tarihi Kulübü öğrencilerinin panel hazırlığı, afiş için seçtikleri İtalyan ressam Tiziano’nun tablosu yönetim tarafından açık saçık bulununca durum sosyal medyalık oldu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Kulübü “Sanat Tarihi Merceğinden Güzellik Tarihi” başlıklı bir panel düzenledi. Paneli duyurmak amacıyla hazırlanan afişte, 16’ncı yüzyılın önemli sanatçılarından Tiziano Vecellio’nun Amor sacro e Amor profano (Kutsal aşk ve beşeri ... Devamını Oku »

  • Tweet

Hindistan’dan Gri’nin Elli Tonu sansürü

07trfs13_fiftyy

Amerikalı yazar E.L James’in çok satan Fifty Shades of Grey/ Gri’nin Elli Tonu adlı kitabından beyazperdeye uyarlanan film, Hindistan Hükümeti tarafından da sansüre uğradı. Şubat ayında vizyona giren ve bugüne dek dünya çapında 400 milyon dolar gişe başarısı elde eden Gri’nin Elli Tonu‘nun içeriğindeki erotik sahneler, hükümeti rahatsız edince ülkedeki  sinema salonlarında vizyona sokulmasına izin verilmedi. Filmin yapımcılığını üstelenen Universal ... Devamını Oku »

  • Tweet

BK: Taraf’a yapılanı tarihe kara bir sayfa olarak kaydediyoruz

54a295feefb50c6b2713fb89

Basın Konseyi, Taraf gazetesi yazı işleri toplantısını Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) uzmanlarının denetlemesinin apaçık sansür olduğunu vurguladı. Konseyden yapılan açıklamada, “Taraf gazetesi yazı işleri toplantısını Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) uzmanlarının denetleme hevesi, Türkiye’de yaşanan sansürün boyutunu açıkça gözler önüne sermiştir. SPK’nın 3 uzmanının Taraf gazetesi yazı işleri toplantısı sırasında mali incelemede bulunma çabalarını, demokrasinin neresiyle bağdaştırmak mümkündür? Yaşadığımız medya sansürü, ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Mabadı var’

Vecdi-Sayar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, önceki gün ‘Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir grup sanatçıyı kabul ettiğini yazıyor gazeteler. Erdoğan’ın en beğendiği şarkıcılardan biri olan Muazzez Ersoy, önümüzdeki seçimde AKP’den milletvekili olması beklenen Hülya Koçyiğit, popüler müzik dünyamızın ‘star’ları Demet Akalın, Zerrin Özer, Burak Kut, Hakan Peker, Eda ve Metin Özülkü, izdivaç programlarıyla tanınan Esra Erol, ‘Külliye’de ağırlanan isimler arasındaymış. Bu ‘karşılıklı aşk’ın örneklerine ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sansüre doymuyorlar:İnternet yasağında inanılmaz gelişme

ınternet

Görüşmeleri  gelecek hafta başlayacak olan torba yasaya, iki son dakika sürprizi daha girdi. Diyarbakır’da borç nedeniyle kesilen elektrikler sonrası artan gerilimi önlemek için, elektrik dağıtım şirketlerinin kayıp kaçak oranlarına esneklik tanınırken; ulusal güvenlik gerekçesiyle internette yapılan engellemenin sınırı “sitenin tümünü kapatmaya” kadar genişletildi. KAÇMANIN CEZASI Otoyol ve boğaz köprülerinden kaçak geçenlerin cezası da hafifliyor. Halen geçiş ücretlerini ödemeden geçiş yapan ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dokunan, konuşan yandı, davalar yağmur olup yağdı !

erd

Genç,yaşlı,öğretmen, avukat fark etmiyor. Hükümeti eleştiren ya da protesto eden herkes bir gün yargılanma tehlikesiyle karşı karşıya…İşte Doğan Haber Ajansı’nın  konuya ilişkin olarak derlediği haberler: LİSELİ GENÇ ERDOĞAN’A HAKARETTEN YARGILANACAK Konya’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği suçlamasıyla tutuklanan ve yapılan itiraz sonucu 2 gün cezaevinde kaldıktan sonra tahliye olan lise öğrencisi 16 yaşındaki M.E.A.’nın ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla yargılanmasına Adalet ... Devamını Oku »

  • Tweet

Economist’e Charlie Hebdo sansürü iddiası

The Economist dergisinin son sayısının radikal İslamcıların hedefi olan Charlie Hebdo dergisindeki karikatürler yer aldığı için Türkiye gümrüklerinden sokulmadığı öne sürüldü. Derginin yeni sayısının raflarda olması gereken Cuma günü bayilere giden okurlar dergiyi göremedi. Economist’in Türkiye’deki dağıtımını yapan Dünya Dağıtım da Taraf’a yaptığı açıklamada derginin son sayısının ellerine ulaşmadığını doğruladı. Dağıtım şirketi, derginin kendilerine ulaşmama nedenine ilişkinse bilgi sahibi olmadıklarını ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sanata 135 müdahale

sansür

CHP, 2014 yılında hükümetin kültür sanata ilişkin yaptığı baskı ve sansürün raporunu hazırladı. Rapora göre, sanata ve sanatçıya 135 kez müdahale edildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş önceki gün yaptığı basın toplantısında, AKP’nin 2014 yılı içerisinde kültür sanat alanında yaptığı baskıların raporunu açıkladı. “Kültür ve Sanata Uygulanan Baskı ve Sansür/2014 Raporu”nda geçen yıl Türkiye’de 135 olayda hükümet tarafından doğrudan ... Devamını Oku »

  • Tweet