Cumartesi , 25 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: savcı

Etiket Arşivi: savcı

İki tarz-ı liberalizm

Burak. B. Özpek

Günümüz Türkiye’sinin mevcut siyasi sürecini, liberal perspektiften analiz etmeye çalışan iki farklı ekolden bahsedebiliriz. Birincisi, özgürlük konusuna doğal haklar noktasından temas eder ve bütün insanların doğuştan gelen haklara sahip olduğunu savunur. Bu haklara sahip olmanın ilk koşulu ise bir mülkiyet sahibi olmaktır ve her birey bir vücut ile doğarak aslında mülkiyet sahibidir. Bugün bahsedilen birçok hak ve özgürlük bu ön ... Devamını Oku »

  • Tweet

İki tarz-ı liberalizm

hertaraf

BURAK BİLGEHAN ÖZPEK* / Bir insanın rızası olmadan bir eylemi yapmaya veya yapmamaya zorlanması, bunu bir insanın ya da devletin yapması fark etmeksizin ahlak dışıdır. Günümüz Türkiye’sinin mevcut siyasi sürecini, liberal perspektiften analiz etmeye çalışan iki farklı ekolden bahsedebiliriz. Birincisi, özgürlük konusuna doğal haklar noktasından temas eder ve bütün insanların doğuştan gelen haklara sahip olduğunu savunur. Bu haklara sahip olmanın ... Devamını Oku »

  • Tweet

DHKC’linin mezarında inanılmaz olay… Çalınmasın diye…

yaylalı

Çağlayan’daki rehine eylemi sonucunda öldürülen  DHKC’li Şafak Yayla’nın mezarına ailesi beton döktürmek zorunda kaldı. Anne Aysel Yayla “Oğlumun cenazesini çıkarıp dereye atacaklarmış. Biz de ne yapalım, beton döktürdük. Kendi toprağımızda sığıntı olduk. Bir gün adalet yerini bulur” dedi. Meryem Yıldırım’ın ilerihaber.org’da yer alan haberine göre İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehine alınma eylemi sonrası yapılan polis operasyonunda öldürülen ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Hayata Dönüş’ davasında savcıya 1 yıl hapis

HAYATA-DÖNÜŞ

“Hayata Dönüş” operasyonu ile ilgili soruşturmayı geciktirdiği iddiasıyla hakkında dava açılan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ali İhsan Demirel, Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nde yargılandı. cumhuriyet.com.tr’de yer alan habere göre, sanık Demirel’in duruşmalardan vareste tutulduğu için katılmadığı duruşmaya, müdahil avukatları ile Türkiye Barolar Birliği Avukat Hakları Merkezi’nden gözlemci katıldı. Duruşmada kararı açıklayan Yargıtay 5. Ceza Dairesi Başkanı Bahri Demirel, Ali İhsan Demirel’in ihmali ... Devamını Oku »

  • Tweet

MİT Tır’ları savcısından korkunç iddia: ‘Korumam alındı..Ölelim isteniyor’

aziz-takçı

Suriye’ye giden MİT TIR’larını durduran Savcı Aziz Takçı, “Nisan sonuna çıkamayacaksın” şeklinde ölüm tehditleri almasına rağmen korumalarının geri çekildiğini açıkladı. Takçı, “ Bize, ‘Sevmediğimiz hakim savcı ölsün’ deniyor sanki” diyerek yaşananlara tepki gösterdi. Berkin Elvan soruşturmasını yürüten savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınarak öldürülmesinin ardından savcı Aziz Takçı, “Ölüm tehditleri almama rağmen korumalarım geri aldındı” dedi. Mühimmat dolu olduğu iddia ... Devamını Oku »

  • Tweet

Gözaltı kararı canlı yayında açıklandı, ortalık karıştı !

cnnahmet

Çağlayan Adliyesi’nde Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın ve iki militanın öldürülmesiyle sonuçlanan kanlı olaya ilişkin çok çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. O militanların adliyeye  içeri girmesinde ihmali olduğu ifade edilen güvenlik görevlisi için gözaltı kararı çıkarıldı. Kararı, CNN Türk ekranlarında yayınlanan Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge programına katılan Avukat Rezan Epözdemir açıkladı… Devamını Oku »

  • Tweet

Gülsuyu davasında kalkanlı müdahale

polis

İstanbul Maltepe Gülsuyu’nda, 2013 yılı Eylül ayında Hasan Ferit Gedik’in hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin de yaralandığı olaylara ilişkin davanın görülmesine devam ediliyor. Anadolu Adalet Sarayı’nda görülen duruşma için adliye önünde toplanan gruba polis müdahale etti. Yaklaşık 20 kişilik grup, duruşmayı izlemek istediklerini belirterek adliye binasına girmek istedi. Ancak polis gruba izin vermedi. Grup, kalkanlarla uzaklaştırıldı. Adliyeye yakın bir ... Devamını Oku »

  • Tweet

TAZİYE EVİNDE ORGANİZE İŞLER

KEMAL

Savcı Kiraz’ın evindeki taziye ziyaretleri sırasında yaşananlar tepki çekti. Erdoğan’a ses sistemi kurulurken, Kılıçdaroğlu’nun ziyareti sırasında ise otobüslerle taşınan AKP’liler protesto etti. Türkiye, Çağlayan Adliyesi’nde meydana gelen “savcı cinayetinin” aydınlatılmasını beklerken, AKP’nin taziye evinde düzenlediği “mini miting”, muhalefet partilerini ayağa kaldırdı. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın taziye evinde miting yapmasını eleştirerek, bu durumun şehit savcı Mehmet Selim Kiraz’ın ... Devamını Oku »

  • Tweet

Savcının otopsi raporu açıklandı

mehmetselimkıraz

Berkin Elvan soruşturmasını da yürüten savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehine krizinde öldürülmesiyle ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, “Cumhuriyet savcımızın başına bitişik atış olacak şekilde silahla ateş edildiği, ateş edilen silahın ise teröristlerin kullandığı 7,65 mm çaplı silah olduğu tespit edildi” denildi. Açıklamada, Savcı Kiraz’a otopsi yapılmadığı iddiaları da yalanlanarak, “Cumhuriyet savcımıza saat 01.30’da Adli Tıp Kurumu’nda otopsi yapılmıştır” ... Devamını Oku »

  • Tweet

Fatura gazeteci ve avukatlara kesildi

mahkeme

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Berkin Elvan davasının savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın iki DHKP-C militanınca öldürülmesinden sonra “Saldırganlar silahı avukat cübbesinin içine sokarak adliyeye girdi” demesine barolar ile hukukçulardan tepki geldi. Barolar, devletin olayın sorumluluğundan kurtulmak için açık bir saptırma gayreti içine girdiğini belirtti. İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ise “Girişlerde çipli kimlik kartı okuttuğunuzda bütün kimlik ... Devamını Oku »

  • Tweet