Cuma , 3 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: Sayıştay

Etiket Arşivi: Sayıştay

Teneke çalacağım günler yakındır arkanızdan

Namık Çınar

Eğer bir milyon üç yüz bin kişiyi daha ilgilendirmeseydi, bu yazıyı bencilce bulabilirdiniz. Ama değil! Biliyor musunuz, tam bir buçuk ay sonra 66 bitecek, 67’ye gireceğim ama ben hâlâ emekli bile değilim. Bir süre önce, ilgili yasanın çıkmasına engel olduklarını öğrendiğim Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal’ı telefonla aradığımda, “bu yaşa geldiği hâlde hâlâ emekli olamamış insanlarımız mı var” diye hayretini ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sayıştay, bulduğu usulsüzlüğe suç duyurusunda bulunmadı!

548ca23deabb1cc15b68c008

Kamu kurum ve kuruluşlarının yıllık bütçelerinin denetlenmesi yetkisine sahip Sayıştay, 2010 yılından bu yana, gerektiğinde suç duyurusunda bulunma hakkı olsa da tespit ettiği yolsuzluklar hakkında tek bir adım atmadı. Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, Parlamento adına denetleme yetkisi bulunan Sayıştay, hazırladığı raporlarla birçok kurumda usulsüz ve sorunlu uygulamayı kayıt altına alsa da hiçbir kamu kurum ve kuruluşu hakkında suç ... Devamını Oku »

  • Tweet

VIP arpalık… 19 kişinin çalıştığı şirkette 7 yönetim kurulu üyesi var!

VIP arpalıklarla ilgili ortaya çıkan yeni bilgiler iktidarın, kamu şirketlerini bürokratlar için ikinci maaş kapısı olarak kullandığını gösterdi. Sadece arpalık için varlığını sürdüren şirketler bile bulunuyor. Bunların en ilginci Toplu Konut İdaresi (TOKİ) bünyesindeki Vakıf İnşaat Restorasyon AŞ. Zaman gazetesinden İsa Sezen’in haberine göre yıllardır tek işle uğraşan ve sadece 19 işçisi bulunan TOKİ bünyesindeki Vakıf İnşaat Restorasyon AŞ’nin yönetim ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘TCDD’nin harcamaları usulsüz’

Yüksek Hızlı Tren

Sayıştay, TCDD’nin temsil giderlerinin bir yıl içinde yüzde yüz arttığını tespit etti. Üstelik 2013 yılında kurumun yaptığı yaklaşık bir milyon liralık temsil giderinin bir bölümünün tutanakla yapıldığı belirlendi. Giderlerin ne kadarının fiş, ne kadarının fatura, ne kadarının ise tutanakla yapıldığı konusu ise belirlenemedi. Sayıştay raporuna göre TCDD’nin 2012 yılında 488 Bin TL olan temsil gideri 2013 yılında 975 Bin TL ... Devamını Oku »

  • Tweet

Gaziantep Havalimanı’nın pisti çürük

havaalanı

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün 2011 ve 2012 yıllarına ait Sayıştay raporlarının görüşüldüğü TBMM KİT Komisyonu’nda Gaziantep Havaalanı pist inşaatındaki usulsüzlükleri ve her yağan yağmurda su basan Hatay havaalanını gündeme getirdi. Sürekli tamirata uğrayan ve yap-boz tahtasına dönen Gaziantep Havaalanı pistinin dolgusunu yapan firmanın, eksik ve yanlış malzeme kullandığı ve bu nedenle pistin çok ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Kanuna aykırı davranabiliriz, idare edin’

Lutfu Elvan

CHP Adana Milletvekili Turgay Develi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın Sayıştay’a yaptığı ziyarette bakanlığın tüm ihalelerini ve yaptığı harcamaları denetleyen müfettişlere “Kanuna aykırı davranabiliriz. Bizi bazen idare edin” ricasında bulunduğunu açıkladı. Develi, “Bakanın bu skandal ricası Sayıştay’ın üzerindeki baskıyı ve hükümetin açıkça yasaya aykırı işlem yaptığını da gösterdi” dedi.   TBMM’de son üç yıldır bütçe görüşmeleri öncesi Sayıştay’ın ... Devamını Oku »

  • Tweet