Salı , 17 Mart 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: sıyaset

Etiket Arşivi: sıyaset

Ve Gül son noktayı koydu…

abdullah_gul_akpden_tekrar_aday_mi_oluyor_h5639

11Cumhurbaşkanı Abdullah Gül  AKP adayı olup olmayacağına ilişkin soruya şu yanıtı verdi: ‘Benle ilgili  söylenenler  tamamen benim dışımda. Konuşulmuş bir şey değil. Ankara’dan ayrılırken de bu sorular sorulmuştu. Şu an böyle bir düşüncem yok. Şüphesiz AKP’nin kurucusuyum. Bundan sonra da tüm birikimimi devletim ve milletim için vereceğim. Bunları kendime saklayacak halim yok ama bunun için milletvekili olmaya gerek yok. Üstüme ... Devamını Oku »

  • Tweet

Gül’den ‘Çok manidar’ açıklamalar !

gul

11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, siyasi istikrarın sadece milletvekili çoğunluğundan ibaret olmadığını belirterek, “Siyaset tarzımızı değiştirmeli kıran kırana mücadele ile enerjimizi tüketmemeliyiz” dedi. Hürriyet’ten Turan Yılmaz’ın haberine göre önceki akşam, Kaya Erdem, Fikret Ünlü, Zeki Yavuztürk, İsmail Müftüoğlu gibi eski bakanlar ile Nevzat Yalçıntaş, Azmi Ateş ve Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu Parlamenterler Birliği üyesi eski vekillerle İstanbul’daki Parlamenterler Evi’nde buluşan ... Devamını Oku »

  • Tweet

Rasyonelleşme ve siyaset

Yüksel Taşkın

Türkiye, temel sorunlarını çözemeyen, bu çözümsüzlükten beslenen siyasal aktörlerin de fazladan itibar gördüğü bir ülke. Laiklik veya Kürt meselesi gibi temel bir sorunumuz mu var? Meselenin tarafları önce kendi “çözümlerini” öteki aktör veya aktörlere dayatma yoluna gidiyorlar. Bu dayatmaya onay alamadıklarında işin içine şiddet de giriyor. İlginç olan, tarafların yenişememe durumlarında da çözüme uzun süre ayak diremeleri. Bu sorunlarda rasyonel ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ahbap çavuş ekonomisi AKP’nin fıtratında var

Pelin Cengiz

Türkiye’de kapitalizm, son yıllarda modern tanımından uzaklaşarak keyfî bir hâle dönüştü. Bir grup insanı koruyup kollayan, çeşitli hukuksuz yollarla kayrılan bu grubun aynı zamanda zenginleşmesine yol açan bir ahbap çavuş kapitalizmi almış başını gidiyor. Başrolde popülizm rüzgârını arkasına almış Erdoğan ve icraatları var, yolsuzluk, rüşvet, adam kayırma, hukuksuzluk, medya üzerinde baskılar, ötekileştirme, muhalif sesleri ayıklayıp susturma… Kimi isterse onun zenginleşmesi, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Mahkeme beğenmemek

Yüksel Taşkın

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun Yüce Divan konusundaki açıklamalarıyla Türkiye hukukun aşındırılması sürecinde yeni bir virajı daha almış oldu. Böylece farklı mahkemelerin farklı yapıların elinde olduğu bir kabile hukukunda yaşadığımız tescillendi. İşimiz mahkemeye düştüğü zaman, bize yakın mahkeme veya yargıç aramaktan başka “çaremiz” kalmadı demektir. Ne de olsa yargıcın bir siyasi kimliği varsa ondan bağımsız karar veremeyeceğine çoktan iman etmişiz. Mahkeme “bizdense” ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bu anket doğruysa vay halimize

sansür

Ipsos KGM Araştırma Şirketi’nin her iki yılda bir yaptığı‘Türkiye’yi Anlama Klavuzu’ araştırmasına göre Türkiye’de 10 kişiden altısı medya ve internete sansür uygulanabileceğini düşünüyor. SANSÜRÜ KABULLENENLERİN ORANI YÜKSEK Posta gazetesinin ‘İşte Yurdum İnsanı’ başlığıyla yer alan araştırmaya göre, Türkiye’nin yedi bölgesinden 14 yaş üstü 15 bin 953 kişi katıldı. Katılımcıların yüzde 49.2’si erkekken, yüzde 50.8’iyse kadın; Araştırmanın dikkat çekici yanı, hükümetin ... Devamını Oku »

  • Tweet

Arınç’tan veda sinyali !

arıncc

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Kırşehir’de katıldığı bir etkinlikte artık aktif siyasette yer almayacağının sinyalini verdi. Arınç  6 ay sonra görevini bırakacağını belirterek ‘Bize bu kadar yeter kardeşim, biraz da kendimize gelelim, işimize bakalım, biraz dinlenelim, siyasete dışarıdan katkı sağlayabilirsek sağlayalım’ diyeceğiz” ifadesini kullandı. DHA Devamını Oku »

  • Tweet

Zana’ya çifte müjde

leyla

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ile Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün bir siyasi parti çatısı altında siyaset yapma yasağı 13 Aralık’ta sona erdi. İKİNCİ MÜJDE DİYARBAKIR’DAN GELDİ Leyla Zana’ya ikinci müjde ise Diyarbakır’dan geldi. Habertürk’ün haberine göre   Zana’nın kızı Ruken Zana Mirhan, Diyarbakır’da özel bir hastanede bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Leyla ... Devamını Oku »

  • Tweet

Siyasete girecek mi ? Açıkladı…

sumeyye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan, 17-25 Aralık soruşturmalarını ‘bir insanın arkadaşını sırtından bıçaklamasına’ benzetti. Betül Soysal Bozdoğan’ın ‘Yeni Türkiye’nin Kadınları’ adlı kitabında röportaj yaptığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan, Başbakanlık danışmanlığı yaptığı süre içerisinde hiçbir maaş ve ücret almadığını söyledi. Al Jazeera Türk sitesinin haberine göre Sümeyye Erdoğan, Bozdoğan’ın, “17-25 Aralık darbe girişimlerinin, siyaseti bir kenara ... Devamını Oku »

  • Tweet