Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: soykırım

Etiket Arşivi: soykırım

Venedik’te Nefes almak

Cengiz Aktar

    Bu yıl Venedik Bienali’nde 136 sanatçı eserlerini Nijeryalı küratör Okwui Enwezor’un “zamanımızın huzursuzluğu” anatemasıyla ama günümüzün en modası geçmiş kurumu olan ulusal pavyon (berbat bir kelime ayrıca) bayrakları altında sergiliyor. 1895’ten beri faaliyette olan bu dünya çapındaki kültür ve sanat kurumunda artık bir Türkiye Pavyonu var. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın girişimi ve 21 destekçinin 120’şer bin euroluk katkısıyla ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dışişleri ve Kültür bakanlıklarından Rakel Dink’e soykırım sansürü

rakel-dink

Bu yıl 56’ncısı yapılan Uluslararası Venedik Bienali’nde, Türkiye Pavyonu için hazırlanan katalogun, Rakel Dink’in yazısı nedeniyle sansüre uğradığı iddia edildi. ‘ermeni soykırımı’ ifadesinin geçtiği katalog, Dışişleri ve Kültür bakanlıkları ile bazı sponsor kuruluşları ‘rahatsız edince’ dağıtılmadı.   Evrim Altuğ’un Cumhuriyet’te yer alan haberine göre, küratör Defne Ayas imzasıyla düzenlenen sanatçı Sarkis’in ‘Respiro / Nefes’ sergisinin 7 Mayıs’taki açılışında dağıtılması için ... Devamını Oku »

  • Tweet

Rakel Dink’ten Kamp Armen isyanı… “Hrant’ın en büyük arzusu…”

554b0a8104207c22f4f58c6b

Katledilen gazeteci Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, kendisinin de çocukluğunu geçirdiği, ardından da yöneticiliğini yaptığı Kamp Armen’in dün sabah saatlerinde yıkılmaya başlamasına kayıtsız kalamadı. Dink bir yazı kaleme alarak, “İnsanlığa yakışmayacak bir durum bu. Ölenlere son arzun nedir diye sorarlar ya… Eşimin en büyük, ilk arzularından biriydi Kamp Armen’in ayakta kalması” dedi. Agos’ta yer alan yazısında Tuzla Çocuk Kampı olarak ... Devamını Oku »

  • Tweet

Putin’in ardından Medvedev de soykırım dedi

29054377

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 1915 katliamları ile ilgili soykırım ifadesini kullanması ve yüzüncü yıl törenleri için Erivan’a gitmesinin ardından Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev de soykırım ifadesini kullandı.   Ermenistan Başbakanı Ovik Abramyan’a 1915’de hayatını kaybedenlerle ilgili bir telgraf gönderen Rusya Başbakanı Medvedev, Ermeni halkının yas ve acısını paylaştığını, insanlığa karşı işlenen suçların hiçbir şekilde haklı gösterilemeyeceğini vurguladı.   Rusya hükümetinin ... Devamını Oku »

  • Tweet

Mi mornarzis

Cengiz Aktar

Unutmabeni çiçeğinin Ermenicesi, tercümesi unutmabeni… Pekçok dilde aynı… Bir bakıma, insanın hafızasız yaşayamayacağını hatırlatan çiçek… Soykırımın yüzüncü yılı etkinliklerinin evrensel simgesi. Hafıza ve adalet üç gün süren ve sade Ermeni değil bütün soykırımları hatırlayan Erivan’daki uluslararası anma ve toplantının ana temasıydı. Cuma anıtın bulunduğu Kırlangıç Tepesi’nde sağlı sollu Anadolu yerleşimlerinin adlarını bir kez daha görünce soykırımın Ermenilerin olduğu kadar bizim ... Devamını Oku »

  • Tweet

Alman basını: ‘Türkiye tarihiyle yüzleşmezse gelecekteki problemlerini çözemez’

0,,18379205_303,00

1915 olaylarının 100. yıldönümü ve Ankara’nın soykırım nitelemesine gösterdiği tepki, Alman medyasında yankı buldu. Die Welt gazetesi ‘Türk travması’ başlığıyla yayınladığı yorumda, Almanya Cumhurbaşkanı Gauck’un Ermeni tehciri ile ilgili sözlerine Türkiye’nin gösterdiği tepkiyi değerlendiriyor: “Türkiye’de milli efsaneler ve hissiyat aydınlanma ve akıldan ağır bastığı için yüz yıl önceki soykırıma adını koyan herkes yoğun saldırıya hedef oluyor. Papa’dan sonra Almanya Cumhurbaşkanı da ... Devamını Oku »

  • Tweet

Obama’ya açık mektup: Çok büyük ayıp ettiniz!

hertaraf

  TANER AKÇAM- ARADA SIRADA/ Her yıl 24 Nisan beyanlarınızın biz Türklerle alay etmek anlamına geldiğini biliyorsunuz değil mi? “Düşüncelerimi değiştirmedim,” diyerek 1915’in soykırım olduğunu söylüyorsunuz. Sonra da bu kelimeyi kullanmayarak Türk hükümet yetkililerini sevindiriyorsunuz. Kullanın “soykırım” kelimesini Sayın Başkan. Göreceksiniz bir şey olmaz! Almanya’ya, Fransa’ya bir şey olmadı! Size de olmaz!     24 Nisan’da soykırım kelimesini kullanmayarak, sadece ... Devamını Oku »

  • Tweet

24 Nisan cinliği ve sonuçları

Murat Belge

  İnsanlarda bir “yuvarlak rakam” merakı var; anlaşılır bir şey: “kırk iki” değil, “kırk beş”; “altmış üç” değil, “yetmiş”. Düz, toparlayıcı. Bunların içinde “yüz” de göz doldurucu, kulak doldurucu. 1915’in yüzüncü yıldönümü gelirken, birçok şey arasında bu “yüz” rakamının da kendine özgü bir rol edineceğini herkes biliyordu. “Doksan sekizde” olmayacak bazı şeyler “yüz”de olabilirdi. Nitekim oldu. Dört ülkeye derin teessüflerimizi ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kadıköy’de Ermeni Soykırımı anmasına polis müdahalesi… 6 gözaltı

gözaltı

İstanbul Kadıköy Boğa meydanda toplanan yaklaşık 100 kişilik grup 1915 olaylarını anmak için yürüyüş düzenledi. “Bu acı hepimizin…Ermeni Soykırımının 100. yılında yüzleşiyoruz” yazılı pankart açan gruba polis engel oldu. Pankartın kaldırılmasını istedi. Grubun pankartı kaldırmasından sonra yürüyüşe izin verildi. Grup sloganlar atarak Bahariye Caddesi üzerinde yürüyüşe geçti. Cadde üzerinde grubun önü çevik kuvvet ekipleri tarafından bir kez daha kesildi. Grup ... Devamını Oku »

  • Tweet

100 yıl sonra ilk: Ermeni soykırımı için Meryem Ana Kilisesi’nde ayin düzenlendi

28978316 (1)

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk yaşandı. Ermeni tehcirinin başlangıç tarihi olan 24 Nisan 1915’in 100’üncü yılında Ermeni Patrikhanesi’nin ev sahipliğinde Kumkapı Meryem Ana Kilisesi’nde Surp Badarak (Kutsal Sunu) ayini düzenlendi. 1916’dan bu yana ilk kez resmi olarak düzenlenen ayine Avrupa Birliği (AB) Bakanı Volkan Bozkır da katıldı.   Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan’a Ermeni Patrikhanesi’nin, Kumkapı ... Devamını Oku »

  • Tweet