Perşembe , 15 Ocak 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: taliban

Etiket Arşivi: taliban

Eski CIA uzmanı Fuller: Erdoğan’ın gücü sarsılacak

Türkiye’de de görev yapmış, Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın (CIA) eski üst düzey isimlerinden Graham E. Fuller, 2015’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gücünün sarsılmaya başlayacağını ileri sürdü. diken.com.tr’nin haberine göre, Ortadoğu üzerine yazdığı analiz ve kitaplarla da tanınan Fuller, blogunda yazdığı son yazıda bölgenin ‘falına baktı’ : 1. Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) güç kaybedecek “Daha önce de, IŞİD’in bir ... Devamını Oku »

  • Tweet

Afgan askerinden ölümcül hata

afganistan

Afganistan’ın Helmand vilayetinde yılın ilk saatlerinde düğün alanına roket atılması sonucu kadın ve çocukların hayatını kaybettiği bildirildi. Yetkililer önce Taliban’ı suçladı ancak Afgan askerlerinin yanlışlıkla düğünü hedef aldığı ortaya çıktı. Afganistan’ın güneyindeki Helmand vilayetinde, ABD öncülüğündeki NATO birliklerinin yerel güçlere devir teslimine gölge düşürecek bir olay yaşandı. Afgan askerleri, Taliban militanları zannederek bir düğün alanına roket fırlattı, olayda çoğu kadın ... Devamını Oku »

  • Tweet

Taliban’ın okul baskınında ölü sayısı 136’ya yükseldi

Pakistan'da Taliban baskını

Pakistan’ın Peşaver kentinde silahlı 9 Taliban militanının içinde öğretmenlerin ve öğrencilerin bulunduğu 500 kişilik bir askeri okula düzenlediği saldırıda ölü sayısı 136’a yükseldi.  Çok kişin de yaşanan çatışmalarda yaralandığı kaydedildi. Yaralı olarak kurtarılan vatandaşlar, Paşever’deki kadın hastanesinde tedavi altına alındı. Pakistan ordusunun finanse ettiği okula yapılan saldırıda 9 kişi olduğu belirlenen silahlı saldırganların rastgele açtıkları ateş sonucu en az 136 ... Devamını Oku »

  • Tweet

Malala’nın hayalinde başbakanlık var

malala

Kız çocukların eğitimine verdiği destek yüzünden 15 yaşındayken Taliban tarafından başından vurulan Pakistanlı Malala Yusufzay ve Hint çocuk hakları aktivisti Kailaş Satyarthi, bu yıl kendilerine layık görülen Nobel Barış Ödülü’ne kavuştu. Norveç‘in başkenti Oslo’daki Belediye Sarayı’nda düzenlenen törenle ödülünü alan 17 yaşındaki Malala “Hikayemi anlatmamın sebebi eşsiz bir şey olduğu için değil, aksine pek çok örneği olduğu için” dedi. Genç ... Devamını Oku »

  • Tweet

Taliban: Nato Afganistan’da yenildi

taliban

Taliban, Afganistan’da koalisyon güçlerinin muharebe görevinin sona ermesinden bir gün sonra yaptığı açıklamada ABD ve müttefiklerinin ‘yenildiğini’ belirtti. Nato, Afganistan’da 13 yıldır süren görevini Pazar günü sonlandırmıştı. Ancak 13 bin asker Afgan ordusunu eğitmek için ülkede kalmaya devam edecek. Taliban sözcüsü Zabihullah Mujahid yaptığı açıklamada, Nato’nun görevini tamamlamasıyla ilgili yaptığı törene dair ‘yenilgi ve hayal kırklıklarının açık bir göstergesi’ yorumunu yaptı. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Korkunç misilleme… 500 militanı asacaklar

pakistan

Taliban’ın Peşaver’deki okul saldırısının ardından ‘terör suçlarında’ idam cezasını yeniden yürürlüğe koyan Pakistan, 500 hükümlüyü idam etmeye hazırlanıyor. AFP’ye konuşan bir Pakistan hükümeti yetkilisi, “İçişleri Bakanlığı, tüm temyiz haklarını kaybetmiş ve af talepleri geri çevrilmiş 500 hükümlünün önümüzdeki haftalarda idamı için işlemleri başlattı” dedi. Hazırlıkları doğrulayan bir başka yetkili, Başbakan Navaz Şerif’in başsavcılığa ‘terör suçundan’ hüküm giymiş Taliban üyelerinin davalarına ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Bütün çocukları öldürdük, şimdi ne yapalım’

Peşaver'deki Taliban saldırısı

Pakistan’ın Peşaver şehrinde Taliban’ın düzenlediği terör saldırısıyla ilgili ülke genelinde protestolar devam ederken teröristlerin saldırı anında yaptığı telefon görüşmeleri ise dehşete düşürdü. Bir güvenlik yetkilisinin verdiği bilgiye göre teröristler arasında gerçekleşen son konuşmalar, saldırı sonuna kadar teröristlerin Afganistan’daki Taliban yöneticileri ile irtibatta olduğunu gösterdi. Konuşmada “Konferans salonundaki bütün çocukları öldürdük. Şimdi ne yapalım?” diye soran terörist, “Askerlerin gelmesini bekleyin. Onları ... Devamını Oku »

  • Tweet

İşte Pakistan’daki çocuk katilleri

talıban

Pakistan Talibanı,dün askeri okula baskın düzenleyerek çoğu çocuk  141 kişiyi öldüren militanların resmini yayınladı. Devamını Oku »

  • Tweet