Perşembe , 23 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: taraf

Etiket Arşivi: taraf

Türkiye bu mektubu konuşacak..Baransu hücreden yazdı:’Özür diliyorum’

11170

Balyoz darbe planının belgelerini yayınladığı için tutuklanan Taraf yazarı Mehmet Baransu, tutuklu bulunduğu Metris Cezaevi’nden ‘zindandan kamuoyuna’ başlıklı mektup yazdı. Baransu, “10 metrekarelik sarayımın her bir tuğlası helal. Kaçak, yetim hakkı yenilmiş tek bir çakıl taşı bile yok. Bıldırcın yumurtaları, altın kadehleri yok bu sarayın. Beştepe’deki sarayda ruhlar hapisteyken, burada ruhlar özgür” dedi. Mektubu paylaşan gazeteci Mehmet Baransu’nun avukatı Sercan ... Devamını Oku »

  • Tweet

24 Nisan yaklaşırken!

taner-akçam

  Taraf’ta yazmak istememin önemli nedenlerinden birisi 2015 ve yüzüncü yıl konusu idi. Kabul etmek gerekir ki sınıfta kaldım! Dersler, konferanslar, konuşmalar derken düzenli yazmak mümkün olmadı! Bundan dolayı bir özür borçluyum.   En azından önümüzdeki günlerde bu açığı kapatmak istiyorum. Nisan ayı ve Ermeni soykırımı konusu bir nisan yağmuru gibi olsun istemiyorum.   Böyle ciddi bir tehlike var… Seçimler, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sansürcü Allianz’a yargıdan hukuk dersi

cansen

Her fırsatta demokrasi ve hukuk vurgusu yapan TÜSİAD’ın başkanı Cansen Başaran Symes’in yönetiminde olduğu Allianz Sigorta, “haber yaptı” diye Taraf’a hapis ve tazminat talebi ile ayrı ayrı dava açtı. Ancak her iki mahkeme de ifade ve basın özgürlüğüne vurgu yaparak bu talepleri reddetti. İKİ MAHKEME DE “İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ” DEDİ Gazetecilik faaliyetlerinden ötürü muhabirlerin cezalandırılmasını isteyen TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran’ın yönetiminde ... Devamını Oku »

  • Tweet

ÇGD: ‘Bazı gazeteler meslek etik kurallarına zerre kadar uymayarak iktidar sözcülüğüne girişti’

1728699

Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin (ÇGD) hazırladığı medya raporuna göre 2015 yılının ilk üç ayında 30 gazeteci işini kaybetti. Türkiye Cumhuriyeti’nin, 92 yıllık tarihi boyunca düşünce ve ifade özgürlüğü açısından en karanlık dönemlerinden birini yaşadığını belirten ÇGD Ankara Şube Başkanı Can Güleryüzlü, “Raporda dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de bazı basın yayın organlarının zerre kadar meslek etik kurallarına uygun davranmayarak adeta ... Devamını Oku »

  • Tweet

Savcının cenazesinde yine ‘akreditasyon’ skandalı !

RESIMID_15629554

Aralarında Taraf gazetesinin olduğu bazı medya kuruluşları, öldürülen Savcı Mehmet Selim Kiraz için Eyüp Sultan Camisi’nde düzenlenen cenaze namazı törenine alınmadı. Devletin bazı yayın organlarına akreditasyon uygulanması sektör temsilcileri tarafından tepki ve kınama ile karşılandı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak öldürülen Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın Eyüp Sultan Camisi’ndeki cenaze töreninde bazı yayın organlarına akreditasyon uygulanmasını kınadı. TGC ... Devamını Oku »

  • Tweet

Flaş… Flaş…. Sayın okurlarımızın bilgisine….

taraf

www.bahrainair.net’de dün akşamdan beri yaşanan arıza  nedeniyle güncel haber girişinde aksaklıklar yaşanmaktadır. Zaman zaman eski tarihli haberlerin de görünmesine neden olan arızanın giderilmesi için çalışmalar sürmektedir. Arızanın giderilmesiyle günlük haber akışı devam edecektir. Bu süreçte yaşanan ve takipçilerimize yansıyan bu aksaklıktan dolayı özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz…     Devamını Oku »

  • Tweet

‘Ekonomik krizin nedeni’  

Murat Belge

Pazartesi sabahı Taraf gazetesinin birinci sayfasında, başlıklardan biri, “Ekonomik krizin nedeni Erdoğan”. Bu başlık, Seyfettin Gürsel’le bugünlerde ekonominin gidişi üstüne yapılmış bir mülâkattan çıkıyor. Ama şöyle bir düşünce, baştaki “Ekonomik” yerine örneğin “Politik” deyin ya da “İdeolojik” deyin ya da başka bir kelime bulup koyun, kimse yadırgamaz. Çünkü Tayyip Erdoğan başlı başına bir “kriz” olmayı seçti. Başarıyla oluyor. Bu “ekonomik ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yerli-yabancı basın örgütleri: Baransu’yu tutuklarsanız gazetecilik ölür!

Mehmet Baransu saglik kontrolunden gecirildi

Taraf yazarı Mehmet Baransu’nun tutuklanmasına yerli ve yabancı basın kuruluşlarından tepkiler sürüyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Taraf yazarı Mehmet Baransu’nun tutuklanmasını eleştirerek, devlet sırrı kavramı ileri sürülerek yaptıkları haberler nedeniyle gazetecilerin tutuklanmasının halkın bilgi edinme hakkına aykırı olduğunu vurguladı. Gazeteci Mehmet Baransu’nun tutuklanma sebepleri ile igili TGC yaptığı açıklamada, “Devlet sırrı kavramı tartışmalıdır. TCK’nın 326 ve devam eden ... Devamını Oku »

  • Tweet

Baskıya “komplo” kılıfı

1

Taraf Gazetesi’nin, yazı işleri toplantısına “üç müfettiş” ile katılarak Cumhuriyet tarihinde bir ilke imza atan SPK, gelen tepkiler üzerine “komplo” kılıfına sığındı. İnceleme için, “rutin” açıklaması yapan SPK, “fotoğrafın çekildiği yer, şirket yetkilileri tarafından tahsis edildi” diyerek, Taraf Gazetesi’ni örtülü olarak “komplo hazırlamakla” suçladı. Ne komplo kuruldu, ne de özel olarak müfettiş yazı işleri masasına oturtuldu. SPK’nın üç müfettişi, 3 ... Devamını Oku »

  • Tweet

TGS Başkanı Güç: Taraf gazetesine baskı kuruluyor

big

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Uğur Güç, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) görevlilerinin Taraf yazı işleri toplantısı sırasında gazetede inceleme yapmasını eleştirdi. Güç, “Bu rahatsızlık yaratmak için yapılmış bir şey,  baskı kurmak için yapılmış bir eylem” dedi. SPK görevlileri dün Taraf gazetesinin yazı işleri katında incelemelerde bulunmuş, toplantı öncesi yazı işleri masasına oturmuştu. Basın meslek kuruluşları, SPK’nın bu tavrını muhalif ... Devamını Oku »

  • Tweet