Pazartesi , 18 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: tarih

Etiket Arşivi: tarih

3 kamyonet dolusu tarihi eser depodan çıktı!

Bursa’da bir depoda Roma Dönemi’ne ait 3 kamyonet dolusu tarihi eser ele geçirildi.   Merkez Osmangazi ilçesi Bağlarbaşı Mahallesi’nde, 41 yaşındaki N.A.’ya ait bir depoda çok sayıda tarihi eser bulunduğu ihbarını alan Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, baskın yaptı. Yapılan aramada Roma dönemine ait 43 mimari mermer obje, 492 sikke, 29 metal obje bulundu. N.A. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yeni bir süreç

Enver Sezgin

Kuzey İrlanda Barış Süreci’nin mimarlarından ve dönemin İngiltere Başbakanı Tony Blair’in görüşmelerdeki temsilcisi olan Jonathan Powwer şunu ifade ediyor: “Müzakerelerin başarılı olması için en önemli önkoşul tarafların askerî olarak kazanamayacağını, birbirlerini tamamen yenemeyeceklerini anlamalarıdır.” Onlar uzun süre devam eden görüşmeler ve tartışmalar sonunda çatışmalara son vererek, siyaseten anlaşabileceklerine karar verdiler. Bugün, Kuzey İrlanda sorunu tamamen çözülmüş değil. Ama ilişkiler normalleşti. ... Devamını Oku »

  • Tweet

8 bin yıllık mağara resimlerine spreyle adlarını yazdılar

tarih

Muğla ve Aydın il sınırları içerisindeki doğa harikası Bafa Gölü’nü çevreleyen Beşparmak (Latmos) Dağı’ndaki 8 bin yıllık kaya resimlerinin bulunduğu bölgeye, bazı kayaların üzerine sprey boyayla bir gezgin grubunun adının yazılıp, fotoğraf ve görüntülerinin sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılması, tepkilere neden oldu. Bodrum Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Başkanı Ayşe Temiz, yapılanı ‘çirkinlik’ olarak nitelendirirken; Assos Doğa Gezginleri Grubu, tepkiler ... Devamını Oku »

  • Tweet

Öğretmenler müjde…Atama tarihi açıklandı

ogretmenatama

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu kişisel Twitter hesabında yayınladığı mesajda 15 bin öğretmen ataması ile ilgili tarih verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, 24 Kasım’da yaptığı açıklamada Ocak ayında 15 bin öğretmen atamasının yapılacağı müjdesini vermişti. MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu kişisel Twitter hesabında atamalara ilişkin tarih verdi. Aydoğdu, mesajında “Arkadaşlar, kontenjanlarla ilgili söyleyeceğim şu: Yönetmelik çıkar çıkmaz ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kaç yıl önce yazılmış bir yazı (*)

Murat Belge

Gelelim 16 Türk devletine   Geçenlerde ‘16 Türk Devleti’nin hangileri olduğunu soruyordum. Bazı arkadaşlar uyardı ve hatırlattı: Bizim Tarih ve Toplum’un 38. sayısında (Ocak 1987) yayımlanmış olan, Coşkun Üçok’un bu konudaki yazısı… Coşkun Üçok, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin saygıdeğer bir profesörüydü. Milliyetçiliğinin, Kemalizm’inin de bir eksiği yoktu. Onun için, bu konuda söylediklerini ciddiye almakta herhalde bir sakınca görülmez. Ama Coşkun Üçok ... Devamını Oku »

  • Tweet

Tarihin deney sahasında

Sezin Öney

Eski ile yeni arasında sadece bir saniye mi var? Bir an, her şeyi değiştirebiliyor mu? Hayatta böyle bu… Bir gün birini görürsünüz, biriyle tanışırsınız ve hayatınız sonsuza kadar değiştir. Bir gün, bir an boş bulunursunuz, bir an dikkat etmezsiniz, bir an kafanız dağılır, bir anda karar verirsiniz, bir anda anlarsınız, bir anda seviniverirsiniz, bir anda sıkılıverirsiniz, bir müjde alırsınız, bir ... Devamını Oku »

  • Tweet

Otorite

halil-turhanlı

Tarih içinde hemen her toplumda, devlet başta olmak üzere kurumların oluşturulmasında ve örgütlenmesinde, birey ve çoğu kurum arasındaki ilişkide, insanlar arası ilişkilerde otorite ve tahakküm belirleyici olmuştur. Belirli bir azınlık nüfusun geri kalanı üzerinde iradesini egemen kılmıştır. Üstelik bunu yaparken çoğu zaman çıplak şiddete başvurma gereğini de duymamıştır. Dolaysız, çıplak şiddetin uygulandığı zamanlar elbette mevcuttur. Ama böylesi bir şiddete başvurmadan ... Devamını Oku »

  • Tweet

Tarihin parlak sayfalarından güç devşirme çabası: ‘Diriliş’

Betül Tansel

Toplumlar, zaman zaman geriye bakma lüzumu hissederler. Tarihin parlak sayfaları arasında dolaşmak onlar için bugünün huzursuzluklarına karşı kalkan, gelecek içinse o kutlu günlere tekrar kavuşabilme olasılığı anlamına gelir. Bu hafta başlayan “Diriliş Ertuğrul” dizisi toplumumuzda şu anda var olan bu ihtiyacı fark edip onun üzerinden ilerleyen bir yapım. Tarih 1225… Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi’nin ve Kayı ... Devamını Oku »

  • Tweet

Aydınlık tarih/ karanlık tarih

Murat Belge

Amerika’yı Müslümanlar’ın “keşfetmesi”nin “keşfi” üstüne şunu da yazarak diziyi bitireyim. Bu Amerika’nın kendisinden çok, “keşfi” yapan kişinin zihniyeti ve “bilim anlayışı” üstüne bir yazı olacak. Son analizde neye dayanıyor bu “iddia”? Şimdi Almanya’da yaşayan bir Türk “ilim adamı” Kolomb’un anılarında, bir adada bir tepede gördüğü camiyi anlatan satırlara rastlıyor ve kolları sıvıyor. Oysa Kolomb gördüğü “yer şekli”ni betimlemeye çalışıyor, camiye ... Devamını Oku »

  • Tweet