Pazar , 28 Aralık 2014
Anasayfa » Etiket Arşivi: tiyatro

Etiket Arşivi: tiyatro

Adaletin terazisi

Vecdi-Sayar

Adaletin simgesi gözleri bağlı bir kadındır, biliyorsunuz. Bir elinde terazi, öteki elinde kılıç. Gözlerinin bağlı olması, herhangi bir etkiye açık olmadığını simgeler. Kılıç, “adaletin kestiği parmak acımaz” sözünü hatırlatır. Terazi ise, adil olmanın ölçütlerle hareket etmeyi gerektirdiğini… “Yeni Türkiye”de bu simgeye yeni anlamlar yüklemek gerekiyor. Gözlerin gerçeklere kapalı olması günümüze pekâlâ uygun bir yorum. Kılıç deseniz, her zamankinden daha anlamlı. ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Müdürü Kırkpınar’dan getirmedik’

2

Oyunlara sansür yapıldığı iddialarıyla gündeme gelen Şehir Tiyatroları’nda neler oluyor? Dört ay önce görevi kabul eden Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu “Kimse parmağını kaldırıp da bize ‘Şunu şöyle yapın’ diyemez. Ben o parmağı kırarım” diyor. Şehir Tiyatroları’nda sansür var mı? Oyunlardan tartışmalı şekilde sahne, replik çıkarılması ne anlama geliyor? Beyaz Masa’ya gelen her şikâyet, oyunlarda değişikliğe mi neden olacak? Kamuoyunda ... Devamını Oku »

  • Tweet

Makul şüpheliler

Vecdi-Sayar

Birkaç akşamdır, televizyon kanalları arasında dolanıp duruyorum. Filmlerden haberlere, haberlerden filmlere… Hangisi gerçek, hangisi sanal… her şey birbirine karışıyor. Bir kanalda, Amerikan politikacılarının ayak oyunları, öteki kanalda bizimkiler… Şüphelenmemek elde değil. Sanki olan bitenleri doğal görmemiz, verili düzene alışmamız için hazırlanmış planlı bir saldırı karşısındayız. Boyun eğmekten başka seçeneğimiz olmadığı anlatılıyor, sürekli. Neyse ki, sanat dünyasında hâlâ direnenler var. Bizde ... Devamını Oku »

  • Tweet

İki kreşendo  

Semra Somersan

Şimdilerde tv’yi haftada bir- iki açtıkça iki kreşendo ses işitiyorum. (Aleti daha sık açmaya teşebbüs etmiyorum artık.) Genellikle biri bitince diğerinin başlaması gerekiyor. Doğal hâl bu olmalı diye düşünüyorum. Bilemiyorum. Kreşendo bir noktada öyle yükseliyor, öyle yükseliyor ki tehditkâr bir hâl alabiliyor; hatta bazen “acaba İkinci Dünya Savaşı yıllarının Avrupa’sında mı yaşıyorum” diye endişe etmeye başlıyorum. Son müthiş haber İstanbul ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Erkeklik en ağır hastalık’

murat-söyleşi

Deniz Türkali ve Serra Yılmaz, uzun yıllara dayanan “suç ortaklıklarını” iş hayatına da taşıdı. İkincikat’ta sahnelenen Fü adlı oyunda iki kardeşi canlandıran Türkali ve Yılmaz, Cihangir’in bir dönem simge mekânlarından Leyla’yı da birlikte işletiyor. Türkali ve Yılmaz ile aralarındaki çatışmalar, siyaset ve erkeklik üzerine konuştuk. Söz Yılmaz ve Türkali’de… Eş dostla, akrabayla iş yapılmaz, derler. Siz önce Fü’de ilk kez ... Devamını Oku »

  • Tweet