Perşembe , 12 Mart 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: toma

Etiket Arşivi: toma

Berkin Elvan eylemine sert müdahale

berkin

Gezi olayları sırasında başına isabet eden gaz fişeğiyle hayatını kaybeden Berkin Elvan, ölüm yıldönümünde çeşitli illerde anılıyor. Ancak polis, anma törenlerine müdahale etmekten geri kalmıyor. Berkin Elvan için bir grup İstanbul, Taksim Gezi Parkı’nda eylem yapmak istedi. Polis, ‘Berkin burada’ yazılı pankart açan gruba müdahale etti. Parkın içinde Berkin için pankart açan gruba polis müdahale etti ve uzaklaştırmaya çalıştı. Eylem ... Devamını Oku »

  • Tweet

Hepsi kayıtta: Yaralı Ekrem Kaçaroğlu’na linç!

080320151334004833317_2 (1)

İzmir’de, Kobani protestoları sırasında, silahla vurulduktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Ekrem Kaçaroğlu’nun, ağır yaralı halde yerde yattığı sırada, bir grubun linç girişiminin polis kameralarınca kaydedildiği ortaya çıktı. Bu görüntüler, haklarında ömür boyu hapis cezası istenen sanıklar K.A., M.K., R.A. ve S.D.’nin yargılanacağı dava dosyasına girdi. Geçen yıl 7 Ekim’de, Kobani’ye yönelik IŞİD saldırılarını Bornova’da protesto eden gruba polis ekipleri ... Devamını Oku »

  • Tweet

BEDAŞ işçileri genel müdürlüğe yürüdü

bedaş

İşten çıkarılan BEDAŞ işçileri, eylemlerinin 200’üncü gününde BEDAŞ Genel Müdürlüğü’ne yürüdü. Eyleme, CHP İstanbul Milletvekilleri Süleyman Çelebi ve Melda Onur ile DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da destek verdi. Beyoğlu Talimhane’de saat 19.00 sıralarında toplanan yaklaşık 200 BEDAŞ işçisi, önce halay çekti, ardından da direnişlerinin 200’üncü gününde Boğaziçi Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (BEDAŞ) Genel Müdürlük binasına doğru yürüyüşe geçti. Şehit ... Devamını Oku »

  • Tweet

Büyük grev ‘TOMA’ yüzünden ertelenmiş !

grev

Başbakanlık, Danıştay’a gösterdiği metal sektöründeki grevi erteleme gerekçeleri arasında toplumsal olaylara müdahale aracı (TOMA) üretimini de gösterdi. Başbakanlık, grev erteleme kararını protesto için düzenlenen eylemleri de gerekçeler arasına koydu. Başbakanlık, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu üyesi Birleşik Metal-İş Sendikası’nın metal grevlerini ertelerken gösterilen “milli güvenlik” gerekçesine ilişkin olarak, Danıştay’ın “Milli güvenliği bozucu hususlar nelerdir?” sorusuna yanıt verdi. Grev ertelemesinde yürütmenin durdurulması ... Devamını Oku »

  • Tweet

Gazeteciye TOMA davası polise takipsizlik

toma

Ankara’daki Berkin Elvan gösterilerinde TOMA’nın önüne geçerek polise uyarıda bulunan gazetecinin üç yıl hapsi istendi. Aynı gösteride bir vatandaşı yaralayan polis ise ‘meçhul sanık’ olarak nitelendi. Ankara’da Berkin Elvan protestosunda TOMA’nın önüne geçerek çoğu liseli öğrenciler olan göstericilere gereksiz güç kullanmaması için uyarıda bulunan sürekli basın kartı sahibi gazeteci Rahmi Yıldırm’a ‘polise direnmekten’ üç yıl hapis istendi. Ancak, aynı gösteride ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ali İsmail Korkmaz yürüyüşüne TOMA’lı müdahale

TOMA

Ankara ve İstanbul’da Ali İsmail Korkmaz kararını protesto için toplanan gruba polis şu anda biber gazı ve TOMA’larla müdahale etti. Korkmaz’ın ölümüyle ilgili Kayseri’de görülen davada verilen karara tepki göstermek amacıyla bir grup Güvenpark’ta toplandı. Burada basın açıklaması yapan grup, daha sonra Ziya Gökalp Caddesi’ne yürümek istedi. Polisin uyarılarına rağmen yürümek isteyen gruptakilere, tazyikli su ve biber gazı ile müdahale ... Devamını Oku »

  • Tweet

Medyaya baskı sürüyor

cumhuriyet

Paris’te terör saldırısının hedefi olup 12 çizerini kaybeden Charlie Hebdo mizah dergisinin dört sayfasını önceki gün yayımlayan Cumhuriyet gazetesinin yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya hakkında soruşturma başlatıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, gazeteciler hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla resen (şikâyet olmadığı hâlde) soruşturma başlattığı ve iki yazarı ifadeye çağıracağı öğrenildi. Ceyda Karan ile Hikmet Çetinkaya, Charlie Hebdo’nun Muhammed Peygamber’in ... Devamını Oku »

  • Tweet

Cizre soruları

ertan-altan

Cizre’de son iki haftada güvenlik güçleri ile çıkan çatışmalarda beş kişi öldürüldü. Biri 65 yaşındaydı. Aynı gün 19 yaşındaki Yasin Özer ile Nur Mahallesi’ndeki evine gitmek isterken kurşunların hedefi olan 15 yaşındaki Barış Dalmış hayatını kaybetti Geçen hafta 14 yaşındaki Uğur Kurt vuruldu. Son kurban ise daha 12 yaşındaydı. Nihat Kazanhan. O da Uğur gibi başından vuruldu. Önceki gün HDP’li ... Devamını Oku »

  • Tweet

Cezaevinde çocuk olmak..Bisiklet yasak, TOMA serbest !

radıkal

Cezaevleri Türkiye’nin kanayan yarası. Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberi bu yaranın çok çarpıcı bir yönüne dikkat çekiyor. Bakırköy Kadın Cezaevi’nde, ‘yasadışı örgüt üyeliği’ idiasıyla tutuklu bulunan Zeynep Bakır, ‘atipik otizm’ hastası olan iki buçuk yaşındaki oğlu Poyraz Ali ile birlikte 2015’e girdi. Anne Bakır, Radikal’e gönderdiği mektupta, cezaevinde kendisiyle birlikte yaşamak zorunda olan oğlunun ihtiyaç duyduğu özel eğitime silahlı jandarmalar eşliğinde ... Devamını Oku »

  • Tweet

Tunceli’de olaylı gece

tunceli

Tunceli’de yüzleri maskeli gruplar polis merkezine ve CHP il başkanlığına ait bir minibüse molotof kokteyli attı. Yanan minibüs, polisler tarafından söndürülürken, gruplar da gaz bombası ve basınçlı suyla dağıtıldı. Tunceli’de akşam saatlerinde Moğultay Mahallesi Sanat Sokak üzerinde toplanan yüzleri maskeli grup, Cumhuriyet Caddesi üzerindeki polis merkezine molotof kokteyli attı. Polisin gaz bombası ile müdahale ettiği grup ara sokaklara kaçtı. Okullar ... Devamını Oku »

  • Tweet