Perşembe , 7 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: toplu mezar

Etiket Arşivi: toplu mezar

1938 kazısından kemik ve mühürler çıktı

dersim

Tunceli’nin Hozat İlçesi’ne bağlı Karabakır Köyü’nde, 1938 yılında Canan ve Baran ailelerine mensup 24 kişinin katledilerek gömüldüğü ihbarıyla mahkeme kararıyla yapılan kazıda mühür ve kemiklerin bulunmasından sonra, öldürülen Alevi dedesi Turabi Baran’a ait bir nüfus cüzdanı da ortaya çıktı.     Ailesinin özenle sakladığı Turabi Baran’ın nüfus cüzdanında ‘İslam’ yazılan din hanesinin hemen altındaki mezhep bölümünde ‘Alevi’ yazıldığı görüldü. Baran ve ... Devamını Oku »

  • Tweet

Gazeteci İlknur: ‘Dersim kazısından çıkan kemikler ailemin’

cats

Tunceli’nin Hozat ilçesine bağlı Bargini köyünde Dersim harekâtı sırasında katledilenlerin toplu mezarının bulunduğu yerin kazılmasına başlandı. Kazılarda 13 kafatasına ulaşıldı. Kazıları izleyen Cumhuriyet gazetesinden Miyase İlknur izlenimlerini anlattı: “Olayda ninem, annesi, kardeşi, yedi de yeğeni hayatını kaybetti. Artık Hasan Dayımın da yeğenlerimin de bir mezarı olacak.” Miyase İlknur’un haberi şöyle: Önceki gün Tunceli’nin Hozat ilçesine bağlı Karabakır, eski adıyla Bargini ... Devamını Oku »

  • Tweet

İnsanlığın bittiği yerde IŞİD başlar….Korkunç fotoğraf !

28691012

Irak’ın Tıkrit kentinde toplu mezar bulundu. Geçen hafta Irak Şam İslam Devleti’nden (IŞİD) geri alınan Irak’ın Tıkrit kentinde bulunan toplu mezarlardaki cesetlerin, IŞİD’in geçen yıl öldürdüğü yaklaşık bin 700 Iraklı askere ait olduğu tahmin ediliyor. Toplu mezarlar, eski ABD üssü Camp Speicher’ın yakınında bulundu. IŞİD Tıkrit’i geçen Haziran ayında ele geçirdiğinde, sosyal medyada yüzlerce Şii askeri öldürdüğünü gösteren fotoğraf ve ... Devamını Oku »

  • Tweet

Şengal’de bir toplu mezar daha…

sengal

Musul’un Şengal ilçesine bağlı Sınune nahiyesinde, Ezidi’lerin gömülü olduğu tahmin edilen bir toplu mezar daha bulundu. Rûdaw’ın haberine göre; Şengal Kaymakamı Meysir Haci Salih, mezarda, aralarında kadın ve çocukların da olduğu 20’den fazla cesedin yer aldığını belirtti. Meysir Haci Salih, sözkonusu kişilerin, IŞİD’in 2014’ün Ağustos’un başında ilçeye gerçekleştirdiği saldırıda katledildiğini ifade etti. Şengal Kaymakamı, Şehitler ve Enfal Bakanlığı’ndan gerekli izinler ... Devamını Oku »

  • Tweet