Cuma , 27 Mart 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: Tunceli

Etiket Arşivi: Tunceli

Kürtler (5)

Ümit-Kardaş

Ağrı Ayaklanması, savaş uçaklarının da yardımıyla bastırıldıktan sonra Ankara’nın gözü Dersim’e çevrilir. 1. Umumi Müfettiş İbrahim Tali Bey 1931 yılında hazırladığı Dersim raporunda aşiretlerin cezalandırılmasının yetersizliğinden yakınmaktadır. Dersim meselesine Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak’ın yaklaşımı ve çözüm önerisi ise şöyledir: “Ana yolların inşası, silahların toplanması, reislerin, bey ve ağaların, seyyidlerin bir daha gelmemek üzere Batı Anadolu’ya gönderilmeleri, reisler alındıktan sonra da ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dersim Katliamı mağduru CHP’den aday

CHP

“Dersim Katliamı” mağdurlarından olan Mazez Çetin, Alman vatandaşlığını bırakıp 7 Haziran 2015 seçimlerinde CHP’nin Tunceli Milletvekili aday adayı oldu. “Dersim” konusunda CHP aleyhine kara propaganda yapılmasının önüne geçilmesi gerektiğini savunan Çetin, aday olup seçimleri kazanması durumunda Tunceli’den ilk defa bir kadın vekilin, Meclis’e gönderileceğini söyledi. Vekil olması durumunda Ankara’da ikamet etmeyeceğini açıklayan Çetin, Tunceli için hali hazırda mevcut üç projesinin ... Devamını Oku »

  • Tweet

Eski Bakan MHP adayı oldu…Hangi il…. İnanamayacaksınız !

zeybek

Davetli olarak Almanya’nın Duisburg şehrinde dün bir toplantıya katılan eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, MHP’den Tunceli milletvekili aday adayı olacağını açıkladı. Eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, Duisburg’da faaliyet gösteren Duisburg Merkez Ülkü Ocağı’nın davetlisi olarak dün aksam bir konferans verdi. Dernek binasında kalabalık bir davetli grubuna, Türkiye’deki gelişmeleri iki saati aşkın bir sunumla anlatan Namık Kemal Zeybek, konferans ... Devamını Oku »

  • Tweet

CHP’ye bomba düştü…Kılıçdaroğlu İstanbul yerine….

cklıcı

Ana muhalefet aday adayı başvuru sürecini tamamladı. Sıra aday belirlemeye geldi. CHP’nin adaylarının yüzde 60’ı ön seçim ile belirlenecek. Ön seçime girecek isimler arasında ise Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası rakipleri ve ters düştüğü isimler de bulunuyor. Kulislerde de CHP’nin yüzde 30’u geçememesi durumunda partide liderlik yarışının başlayabileceği bu nedenle Kılıçdaroğlu’nun aday listesini çok dikkatli hazırlayacağı konuşuluyor. CNNTÜRK’te yer alan habere göre ... Devamını Oku »

  • Tweet

CHP’den inanılmaz TEOG iddiası: ‘Sonuçlar saklanıyor çünkü…’

sinav

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında TEOG sınavının illere göre başarı listesinin, “CHP’ye yarar” denilerek açıklanmadığını öne sürdü. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında başarılı ve başarısız illerin sıralamasını “CHP’ye yarar” denilerek açıklamadığı iddia edildi. CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında TEOG ile ilgili yeni ilginç açıklamalar yaptı. Serter, 28-29 Kasım ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bölgede Öcalan’ın yakalanmasını protesto için kepenkler kapandı

150220151143204168519_2

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanıp Türkiye’ye getirilişinin 16’ncı yıl dönümünü protesto etmek amacıyla Doğu ve Güneydoğu’daki bazı yerlerde esnaf kepenk kapattı. HAKKARİ Hakkari’de esnaf kepenk açmadı. Şehir merkezinde sabahın ilk ışıklarıyla birlikte sessizlik sürerken, nöbetçi eczane ve fırınların dışında bütün iş yerleri kepenk açmadı. Hayatın adeta durma noktasına geldiği ilde polis ekipleri geniş güvenlik önlemleri aldı. TUNCELİ Tunceli’de Abdullah ... Devamını Oku »

  • Tweet

Türkiye’nin dört yeri depremlerle sarsıldı

Bu sabah saatlerinde Türkiye’nin dört bir yanında depremler yaşandı. Büyüklüğü ortalama 4.5 olan dört ayrı deprem Hatay’ın Yayladağı ilçesi, Kaş, Şanlıurfa ve Tunceli’de meydana geldi. YAYLADAĞI’NDA 4.6, KAŞ AÇIKLARINDA 4.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM Hatay’ın Yayladağı İlçesi’nde 4.6, Antalya’nın Kaş ile Fethiye İlçesi açıklarında ise 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre merkez üssü ... Devamını Oku »

  • Tweet

Baro Başkanına kötü haber

Uğur-Yeşiltepe

Altı yıl üç ay hapis cezası alan Tunceli Baro Başkanı Uğur Yeşiltepe‘nin yaptığı itiraz Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca reddedildi. Yeşiltepe iki hafta sonra cezaevine girecek İsmail Saymaz‘ın Radikal’de yer alan haberine göre, 12 Eylül darbesinden bugüne görevi sırasında cezaevine girecek ikinci baro başkanı olan Tunceli Baro Başkanı Uğur Yeşiltepe’nin karar düzeltme talebi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca reddedildi. Yeşiltepe, kararın Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na ... Devamını Oku »

  • Tweet

Belediye binasına molotoflu saldırı!

molotof

Tunceli’nin Pertek İlçesi’nde yüzleri kapalı bir grup belediye binası Ak Parti ilçe binası ve 3 birahaneye molotof kokteyli attı. Olayda belediye binalarda hasar meydana geldi. Tunceli’nin Pertek İlçesi’nde saat 20.00 sıralarında YDG-H üyesi olduğu iddia edilen yüzleri kapalı yaklaşık 30 kişi, AK Parti aleyhine sloganlar atarak Cumhuriyet Caddesi üzerinde yürüdü. Yüzü maskeli grup daha sonra belediye binası, AK Parti İlçe teşkilatı ... Devamını Oku »

  • Tweet

12 Eylül’den sonra bir ilk ! Tunceli Baro başkanı…

evrennn

Tunceli Baro Başkanı Uğur Yeşiltepe’ye yasadışı Maoist Komünist Parti (MKP) üyeliğinden verilen altı yıl üç aylık hapis cezası onandı. İtiraz kabul edilmezse Yeşiltepe, 12 Eylül darbesinde tutuklanan İstanbul Barosu Başkanı Orhan Adli Apaydın’dan sonra cezaevine giren ikinci baro başkanı olacak. Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre Tunceli’de Dersim katliamının yıldönümünde anma etkinliği düzenleyen Dersim Kültür Derneği Başkanı Ali Mükan ve yedi ... Devamını Oku »

  • Tweet