Cuma , 17 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: türkiye

Etiket Arşivi: türkiye

Yeni Türkiye’nin polisleri nereden getirilecek

hertaraf

ALİ AĞCAKULU*/ Üniversite reformunda, üniversite hocaları Nazi Almanya’sından kaçan Musevilerden oluşturulmuştu. Şimdi Yeni Türkiye’nin polisleri ve polisleri yetiştirecek hocalar nereden getirilecek acaba?   Yeni kurulan her rejim, kendi muhafızlarını ve müdafilerini yetiştirmek için eğitim alanında reform yapma ihtiyacı hisseder. Zaten örgün eğitimin amacı da rejime hizmet edecek nesilleri yetiştirmek değil midir? Bunların ilk yaptıkları icraat ise eski rejimin eğitim kurumlarını ... Devamını Oku »

  • Tweet

RESESYON KAPIDA

işsizlik

 SÜLEYMAN YAŞAR    Merkez Bankası’nın para politikasında kontrolü kaybetmesi Türk parasının hızla erimesine neden oluyor. Tabii bu arada Amerikan Doları’ndaki kontrolsüz artışın Türkiye ekonomisini durdurduğunu belirtmekte fayda var.   Peki, niye dolardaki kontrolsüz artış Türkiye ekonomisini durdurdu?   Durdurdu, çünkü vatandaşın tasarrufları aniden yüzde 21 oranında eridi.     İŞÇİNİN, MEMURUN, ESNAFIN ALIN TERİNE İKTİDAR EL KOYDU   Bu arada ... Devamını Oku »

  • Tweet

PKK’nın Ağrı’da ne işi var

emre-uslu

  PKK ile TSK arasında çıkan çatışmada gözler hükümetin üstünde. Kamuoyunun yaygın kanaati Ağrı olayının hükümetin seçim projesi olduğu yönünde. Eldeki verilere bakacak olursak gerçekten de hükümetin açıklaması gereken, ama açıklayamadığı birçok tuhaflık var.   Vali’nin Efkan Ala’nın en yakın bürokratı olması, Ala’nın hiçbir resmî hüviyeti olmamasına rağmen olayla ilgili ilk açıklamayı yapması, çatışma haberleri sıcaklığını korurken hükümetin beş PKK’lı ... Devamını Oku »

  • Tweet

24 Nisan yaklaşırken!

taner-akçam

  Taraf’ta yazmak istememin önemli nedenlerinden birisi 2015 ve yüzüncü yıl konusu idi. Kabul etmek gerekir ki sınıfta kaldım! Dersler, konferanslar, konuşmalar derken düzenli yazmak mümkün olmadı! Bundan dolayı bir özür borçluyum.   En azından önümüzdeki günlerde bu açığı kapatmak istiyorum. Nisan ayı ve Ermeni soykırımı konusu bir nisan yağmuru gibi olsun istemiyorum.   Böyle ciddi bir tehlike var… Seçimler, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Cher’den Türkiye’ye ‘Ermeni soykırımını tanı’ çağrısı

1000509261001_2176445779001_Cher-The-Road-to-Stardom-HD-768x432-16x9

Dünyaca ünlü Ermeni asıllı Amerikalı şarkıcı Cher, Türkiye’ye “Ermeni soykırımını” tanıma çağrısı yaptı. 1915 olaylarının 100. yılında birçok etkinlik yapılıyor. Bunlardan biri de Avrupa Parlamentosu’nda (AP).  AP’de oylanacak olan Ermeni soykırımına ilişkin karar taslağı dünya gündeminde. Gündemle ilgili çeşitli açıklamalar gelirken, dünyaca ünlü şarkıcı Cher de Türkiye’ye bir çağrıda bulundu. Asıl adı Cherily Sarkisyan olan ünlü şarkıcı, Twitter hesabı üzerinden ... Devamını Oku »

  • Tweet

Erdoğan: ‘Avrupa Parlamentosu’nun Ermeni kararı bir kulağımızdan girer..’

erdogan-istanbul-havalimani-promo-main

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Ermeni soykırımı ile ilgili kararı hakkındaki soruya, “Avrupa Parlamentosu hangi kararı alırsa alsın bir kulağımızdan girer diğerinden çıkar. Türkiye’nin böyle bir suçu kabul etmesi mümkün değildir” diye karşılık verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kazakistan’a hareketinden önce açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle: Cumhurbaşkanı’nın davetine icabetle Kazakistan’a hareket edeceğiz. Ziyaretimizde Dışişleri Bakanımız, Enerji ... Devamını Oku »

  • Tweet

1915 için konuştu: ‘Gerçeklerin tam ve adil kabulü herkesin çıkarına’

150420150812160542653_2

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Marie Harf, 1915 yılı olaylarıyla ilgili bir soruya verdiği yanıtta, gerçeklerin tam, adil ve içten kabulünün Türkiye, Ermenistan ve Amerika içinde olmak üzere herkesin çıkarına olduğunu söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Marie Harf, başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında, konuyla ilgili kendisine yöneltilen, ‘Papa Francis, yüz yıl önce Osmanlı Türkleri tarafından Ermenilerin kıyıma uğratılmasını ... Devamını Oku »

  • Tweet

İş dünyası şokta…Erdoğan’dan TÜSİAD Başkanı’na açık tehdit

erdoğan-1

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ve beraberindeki heyeti Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, buradaki konuşmasında TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes’e yüklendi. Erdoğan, “TÜSİAD Başkanı yaptığı açıklamalarla iş dünyasını tedirgin ediyor. Ağzından çıkanı kulağı duysun” dedi. “TÜSİAD BAŞKANI İŞ DÜNYASINI TEDİRGİN EDEN BİR TAVIR İÇİNDE” Şimdi Türkiye’de gerek ihracat noktasında, gerek ekonomiyle ilgili konularda, en hassas olması gereken kurumların ... Devamını Oku »

  • Tweet

ÇED iptal davası bitmeden Akkuyu Nükleer’de temel atma töreni

nükleer

Türkiye’nin ilk nükleer santrali olması planlanan Akkuyu Nükleer Projesi’nin temeli bugün törenle Mersin’de atılıyor. Nükleer santralin ÇED raporunun iptal edilmesi için açılan davalar bitmeden temelinin atılması, sivil toplum ve meslek örgütleri tarafından protesto edilecek. Akkuyu NGS’de temel atma töreni bugün gerçekleşiyor. Saat 12.30’da başlayacak temel atma törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız ve Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko, Akkuyu ... Devamını Oku »

  • Tweet

FT: ‘Türkiye-S.Arabistan-Katar, Suriyeli isyancıları cesaretlendirdi’

150414051403_erdogansalman_624x351_ap (1)

İngiliz Financial Times gazetesi özellikle Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar arasındaki görüş ayrılıklarının azalmasının Suriyeli muhalifleri umutlandırdığını yazdı. BBC Türkçe’nin aktardığına göre gazetenin iç sayfalarındaki haberin başlığı “Sünni birlik Suriye’nin isyancılarını cesaretlendirdi”. Haber gazetenin Beyrut’taki muhabiri Erika Solomon ile Dubai’deki muhabiri Simeon Karr’ın imzalarını taşıyor. Financial Times, Suriye’de muhaliflere destek veren Sünni güçlerin Şii İran’ın yükselişi karşısında birleştiklerini, isyancıların son ... Devamını Oku »

  • Tweet