Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: vatikan

Etiket Arşivi: vatikan

Saraya Papa’dan öyle bir fırça geldi ki…. Kesin ‘Eyy Papa’ diyecek

PPP

Vatikan’dan Türkiye’deki ‘Özel uçak’ tartışmalarına dair açıklama yapıldı. Doğan Haber Ajansı muhabiri Esma Çakır’a konuşan Vatikan Basın Sözcü Yardımcısı Peder Ciro Benedettini, “Vatikan’ın, yani Papa’nın ne özel uçağı ne de helikopteri var. Geçmişte de hiç olmadı. Papa, İtalya içi ve yurtdışındaki seyahatlerinde, Alitalia’dan kiralanan bir uçağı kullanıyor” dedi. “UÇAĞA BİNEN KARDİNALLER BİLE PARA ÖDEMEK ZORUNDA” İtalya Ulusal havayolu şirketi Alitalia’dan ... Devamını Oku »

  • Tweet

Vatikan Filistin’i resmen tanıdı

filistin-1

Associated Press haber ajansı, Vatikan’ın Filistin devletini resmen tanıdığını bildirdi.   Associated Press’e göre, Vatikan yönetimi bugün nihai şekli verilen ancak henüz imzalanmayan bir anlaşmada Filistin devletini resmen tanıdı. Bunun Vatikan ile Filistin devleti arasında müzakere edilen ilk yasal belge olduğu ve “resmi bir tanıma” anlamına geldiği belirtildi.   Vatikan, BM Genel Kurulu tarafından 2012 yılında Filistin devletinin tanınması yönünde ... Devamını Oku »

  • Tweet

Hani Papa’ya küsmüştünüz..AKP’den Vatikan’a sürpriz davet!

papapapa

Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, 1915 Olayları’nı “soykırım” olarak niteleyen ve Vatikan-Türkiye hattında diplomatik krize yol açan Papa Francesco’yu ve Vatikan delegasyonunu, Expo 2015’teki Türkiye pavyonuna davet etti. İtalyan basını bunu, “Türkiye Papa’ya barış eli uzattı” diye yorumlarken, Vatikan bu davete olumlu yanıt verdi. İzmir’le 2008 yılında girdiği yarışı kazanan İtalya’nın Milano kenti, dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olarak gösterilen ... Devamını Oku »

  • Tweet

Vatikan’dan AB’ye göçmen çıkışı…Tekneleri bombalamak sorunu çözmez

akdenizde-bir-tekne-faciasi-daha

Katoliklerin merkezi Vatikan, göçmen teknelerini yola çıkmadan imha etmeyi gündeme getiren Avrupa Birliği’ne (AB) sert tepki gösterdi.   Bunun bir savaş eylemi olacağını ifade eden Vatikan, İtalya başta olmak üzere Avrupa ülkelerini, bölgedeki ülkelere silah ihraç etmek suretiyle, savaşları ve şiddeti besleyerek bu göç dalgasına neden olmakla suçladı.   Son olarak 19 Nisan’da 800’e yakın göçmenin Akdeniz’de ölümüyle sonuçlanan faciadan ... Devamını Oku »

  • Tweet

Erdoğan’dan Demirtaş’a ‘Vatikan’ın sözcülüğüne soyundu’ suçlaması

basbakan-recep-tayyip-erdogan-aciklamasi_9026_o

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli’ndeki toplu açılış töreninde konuştu. Papa Françeko’nun Ermeni Soykırımı’yla ilgili ifadeleri ve Avrupa Parlamentosu’nun “Ermeni soykırımı” tasarısını kabul etmesiyle ilgili konuşan Erdoğan, “Bu konuyu tarihi temelinden kopararak siyasallaştırmak en çok Ermenilere zarar verir” dedi.   Meclis’teki üç partinin, AP’nin kararını kınayan metnin altına imza attığını söyleyen Cumhurbaşkanı, HDP’nin metne imza atmamasına ise sert tepki gösterdi.   ... Devamını Oku »

  • Tweet

Başbakan Renzi: ‘Ermeniler konusunda Türkiye ortak değerimize saygı duymalı’

_73543142_4177e052-c200-44fd-b39f-4daa44f44d72

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak niteleyen Papa Francesco’ya destek verirken, Avrupa’nın ortak değerleri ve ortak fikirlerine saygılı olması konusunda Türkiye’yi uyardı ve Avrupa Birliği’ne girişin Ankara’nın elinde olduğunu söyledi.     İtalya kamuoyu ve bazı muhalefet partilerinin, “Hükümet soykırım konusunda Papa’yı yalnız bıraktı, onu savunmadı” baskılarının artması üzerine hükümet kanadından peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor.   ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dışişleri Bakanlığı’nda hareket… Vatikan Büyükelçisi’ni çağırdılar

papa

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco’nun, 1915 olaylarında ölenleri anmak için Vatikan’da düzenlediği ayinde, 20’nci Yüzyılın ilk soykırım kurbanlarının Ermeni toplumu olduğunu söylemesinin ardından Ankara harekete geçti. Dışişleri Bakanlığı, Papa’nın sözlerine ilişkin olarak Vatikan’ın Ankara Büyükelçisi’ni bakanlığa çağırdı. Ayrıntılar geliyor… CNN TÜRK İLGİLİ HABER Papa: ‘20’nci Yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı’ Beğen0 Devamını Oku »

  • Tweet

Michelangelo yazmaları 18 yıldır ‘çalıntı’

sanat

Vatikan arşivinde bulunan, Rönesans’ın usta sanatçısı Michelangelo’ya ait elde kalan tek el yazması örneğinin 1997’den beri kayıp olduğu, el yazmaları için fidye istenince ortaya çıktı. Vatikan’ın basın bürosu yöneticisi Peder Federico Lombardi, Vatikan Radyosu’nda hırsızlığı doğruladı ve sanatçıya ait ikinci bir el yazmasının daha fidyecilerin elinde olduğunu açıkladı. Hırsızlar, elyazmaları için 100 bin euro veya 108 bin dolar istiyor. Lombardi’nin ... Devamını Oku »

  • Tweet

Papa, Başbakan Barzani’yi kabul etti

4

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, Vatikan’da Hristiyan Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus’u ziyaret etti. Başbakan Barzani, yerel saatle 13:00’te Papa ile biraraya geldi. Başbakan Barzani, Papa ile yarım saat süren görüşmenin ardından Papalık Devletlerarası İlişkiler Sekreteri (Dışişleri Bakanı) İngiliz Paul Richard Gallagher’le görüştü. Barzani, dün, temaslarda bulunmak üzere İtalya’ya gitmişti. Başbakanlık Basın Sekreteri Sami Erguşi, yaptığı açıklamada, Neçirvan Barzani’nin ... Devamını Oku »

  • Tweet

Papa: Çocuk yapmamak bencillik

papa

Geçen ay yaptığı bir açıklamada aileler için ideal çocuk sayısının 3 olduğunu söyleyen Papa Francesco, bu kez de çocuk yapmamayı seçenleri bencillikle suçladı. Övgü Pınar’ın BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Katolik Kilisesi’nin lideri, her çarşamba Vatikan’daki San Pietro Meydanı’nda yapılan Genel Kabul Konuşması’nda aile ve çocuk temasına değindi. Papa Francesco, çok çocuk sahibi ailelerin bir “yük” olarak görülmesinin doğru ... Devamını Oku »

  • Tweet