Cumartesi , 23 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: yargıtay

Etiket Arşivi: yargıtay

Yargıtay ‘bir kereden birşey olmaz’ kararını bozdu

taciz

Kız çocuğunu tacizden ceza alan koca aleyhine açılan boşanma davasını ‘bir kereden bir şey olmaz’ diye geri çeviren mahkeme kararı Yargıtay’dan döndü.   Yargıtay 2.Hukuk Dairesinin kararına konu dava süreci şöyle gelişti: 12 yaşında bir kız çocuğuna cinsel tacizde bulunmakla suçlanan koca mahkemede yargılandı. Mahkeme, kanıtları dikkate alarak kocayı bu suçtan cezalandırdı. Kadın bunun üzerine Medeni kanun’un 163.maddesinde yer alan ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yargıdan kamu işçilerine kötü haber!

29326079

İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZELMAN A.Ş.’nin DİSK Genel İş ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na karşı açtığı ‘yetki’ davasında karar çıktı. İş Mahkemesi, sendikanın işletme bazında toplu iş sözleşme yetkisini iptal etti. Buna göre sözleşmeler işyeri bazında yapılacak. Bir başka ifade ile 6 bin 500 işçiyi kapsayan sözleşme her işyeri için ayrı ayrı yapılacak. Türkiye genelindeki 200 bini aşkın kadrolu ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kenan Evren’in cenaze töreni nasıl olacak?

kevren-304D-1DC0-CD91

12 Eylül 1980 askeri darbesinin mimarı Kenan Evren’in devlet töreniyle gömülmesi için hukuki bir engel bulunmazken, bu konuda son sözü hükümet ve Evren’in ailesinin kararları belirleyecek.   18 Haziran 2014’te Ankara Adliyesi 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararla ‘devlet kuvvetleri aleyhine cürümler’ suçundan müebbet cezasına çarptırılan Kenan Evren’in dosyası hala Yargıtay’da olduğu için devlet töreni için hukuki bir engel bulunmuyor. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yargıdan flaş Hanefi Avcı kararı

hanefi

Yargıtay 18.Ceza Dairesi Devrimci Karargah Örgütü davasından yargılanan eski emniyet müdürü  Hanefi Avcı hakkında  ‘Örgüt üyelerine yardım suçundan’ verilen hapis cezasını bozdu Beğen0 Devamını Oku »

  • Tweet

Emekliye yargıdan kötü haber: Kredi kartı borcu için maaşın haczine…

emekli 2(1)

Emekli maaşına kredi kartı borcu nedeniyle haciz konulan vatandaş açtığı davayı kazandı, ancak banka dosyayı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay da “Davacının yürürlükteki yasaları bilerek sözleşmenin her sayfasını ayrı ayrı imzaladığına” dikkat çekerek, hükmü banka lehine bozdu. Emekli maaşının kredi kartı borcunun bulunduğu banka şubesi tarafından bloke edildiğini görünce şok olan vatandaş, banka aleyhine alacak davası açtı. Mahkeme, tüketici Recep P.’i haklı ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kişi, kaza anında araç içinde değilse manevi tazminat ödenir mi.. İşte Yargıtay kararı

yargitay

Park halindeki aracına çarpan araç sürücüsü ve ilgili sigorta hakkında açtığı 500 liralık tazminat davasını kazanan vatandaşa Yargıtay’dan kötü haber geldi. Manevi tazminatın zenginleşme aracı olmadığını, olay sebebiyle duyulan acı ve elemin kısmen de olsa giderilmesinin amaçlanması gerektiğine dikkat çeken Yargıtay, davacının kaza anında araç içerisinde olmaması sebebiyle kazada manevi eziyet çekmediğini belirterek kararı bozdu.   Eskişehir’de bir kişi, park ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yargıtay, terliği silah olarak saydı

terlik

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, tartıştığı görümcesinin gözüne terlikle vuran kadının davasında, “terliğin silah sayılması gerektiğine” karar verdi. Yargıtay kararında yerel mahkemenin sanığa “yaralama” suçundan ceza verirken suçta silah kullanması nedeniyle ceza artırımında bulunmamasının kanuna aykırı olduğuna hükmetti. Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde yaşanan olayda, evine gelen görümcesiyle tartışan kadın, tartışmanın büyümesi üzerine küfür ederek yerden aldığı terliği görümcesinin gözüne vurdu. Görümcenin şikayeti ... Devamını Oku »

  • Tweet

Gökçek şokta..Bir tokat ta Yargıdan…

melıhgokcek

Yargıtay, Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Melih Gökçek lehine verilen tazminat kararını bozdu. Hürriyet’ten Nurettin Kurt’un haberine göre Gökçek, CHP Parti Meclisi üyesi Ali Özcan’ın bir TV proğramında kendisine yönelik, “Yolsuzluklarını anlatmak 17 yıl sürer, siyaset yapan adamın altı ıslak olmamalı, bunun her tarafı ıslak” sözleri üzerine tazminat davası açtı. Ankara 24 Asliye Hukuk Mahkemesi, CHP’li Özcan’ı, olay tarihi 2011’den ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yargıtay: Cinsellikte çocuğun rızası geçersiz

çocuk

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, 15 yaşını tamamlamamış kızla rızasıyla cinsel ilişkiye giren sanığa verilen cezaya yapılan itirazı reddetti. İlişkide bulunduğu kızla daha sonra evlenen sanığın ‘15 yaşından büyük olduğunu sanıyordum’ savunmasını da geçerli kabul etmeyen Yargıtay, sanığa bu suçtan verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezasını onayladı. Yargıtay, aynı sanığa ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçundan verilen cezanın artırılarak 2 yıl ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yargıtay mobbingde kesin kanıt aramadı

mobbing

Çalıştığı bankada mobbinge uğradığı için psikolojisi bozulan ve işten atılan işçinin başlattığı hukuk mücadelesinde çalışanları sevindiren bir karar çıktı. Yargıtay gerekçesinde: “Mobbingin yüzde yüz kanıtlanması gerekmez” dedi. Çalışanlara Yargıtay’dan iyi haber var. Çalıştığı bankada uğradığı mobing nedeniyle ruhsal dengesi bozulan, ardından da işten atılan işçi, açtığı davayı kazandı. Bugüne kadarmobbing konusunda çalışanlar lehine çok yaygın kararları bulunmayan Yargıtay, ‘mobbingin yüzde ... Devamını Oku »

  • Tweet