Çarşamba , 4 Mart 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: yaşar kemal

Etiket Arşivi: yaşar kemal

Yaşar Kemal onurumuzdur

Yasar Kemal'in cenaze namazi

Tedavi gördüğü hastanede 92 yaşında hayatını kaybeden edebiyatımızın usta kalemi Yaşar Kemal dün toprağa verildi. Kemal, dün İstanbul Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrası Zincirlikuyu’daki mezarına defnedildi. Yaşar Kemal’in cenaze namazının kılındığı Teşvikiye Camisi, dün usta yazarı uğurlamak isteyenlerin akınına uğradı. Cenaze namazına eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, HDP Eş Genel ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yaşar Kemal

Yüksel Taşkın

Yaşar Kemal’i nasıl anlatabilirim? Kendisiyle hiç karşılaşmadım. Kişiliğimin şekillenmesinde Yaşar Kemal’in romanları öyle önemliydi ki, onu aileden birisi olarak görebilirim. Bende Yaşar Kemal’in hayali, çocukluğumun geçtiği Laz köyüne bir kış ansızın çıkıp geliveren bir Tanrı misafiriyle karışmıştır. Tanrı misafiri ezberden destanlar okuduğunda yaşadığım büyülenmeyi yıllar sonra İnce Memed okurken yeniden yaşamıştım. Ateş başında Laz eşkıyalarıyla ilgili destanı dinleyen güzel ihtiyarların ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yaşar Kemal  

Murat Belge

Bu ülkenin en önemli edebiyatçılarından biriydi. Yaşar Kemal, özgün, değerli, büyük işler yapmış bir yazardı. Birçok edebiyatçımız gibi onu da, Türkiye, siyasete sık sık müdahale etmek zorunda bırakmıştı. Altmışlı yıllarda TİP’te birlikte siyaset yapmıştık. Bu edebiyat dışı alanda da Yaşar Kemal bu toplumun önemli bir kişiliğiydi. Bunlar Yaşar Kemal kimliğinin kamusal yanları. Bunların yanı sıra, iyi bir dosttu da. Çok ... Devamını Oku »

  • Tweet

Abdullah Gül: Yaşar Kemal babamın arkadaşıydı

RESIMID_15527772

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ünlü yazar Yaşar Kemal’in cenaze namazına katıldı. Çok bilinmeyen bir detayı paylaşan Gül, “Yaşar Kemal babamın arkadaşıydı. Telefonla görüşürlerdi. Geçen Kurban Bayramında babama ‘çoluk çocuk nasıl?’ diye sormuş” dedi. Türk edebiyatının temel taşlarından Yazar Yaşar Kemal, son yolculuğuna uğurlandı. Bütün sevenleri Teşvikiye Camii’ne akın etti. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de cenazeye gelenler arasında yer aldı. Usta ... Devamını Oku »

  • Tweet

Abdi Ağa’lar bitmemiş…O rektörden Yaşar Kemal’e çirkin tweet

akgunduz

Türk ve dünya edebiyatının dev ismi Yaşar Kemal son yolculuğuna uğurlanırken Rotterdam İslam Üniversitesi rektörü, Osmanlı Araştırmaları Vakfı mütevelli heyeti başkanı Ahmet Akgündüz’den çok çirkin bir tweet geldi. Akgündüz ‘Yaşar Kemal öldü..Ancak ben henüz hayatına ait ayrıntılar içinde Yaşar Kemal’e rahmet dileyecek bir şey ipucu  bulamadım’ mesajını yazıp paylaştı. cumhuriyet.com.tr’de yer alan habere göre  Gezi direnişini, “dinsizlerin protestosu” olarak değerlendiren ... Devamını Oku »

  • Tweet

Koca Çınar’ın sesinden ‘O yar gelir’ türküsü…İzlenme rekoru kırıyor

yasar-kemal.20150228180603

Son yolculuğuna uğurlanmakta olan Türk ve dünya edebiyatının koca çınarı Yaşar Kemal’in seslendirdiği ‘O yar gelir’ türküsü izlenme rekoru kırıyor.. Devamını Oku »

  • Tweet

Koca Çınar Türkçe ve Kürtçe dualarla uğurlandı

RESIMID_15527773

Türk edebiyatının dev çınarı Yaşar Kemal bugün Teşvikiye Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilmek üzere son yolculuğuna uğurlandı. Yaşar Kemal’in mezarı başında vatandaşlar Türkçe ve Kürtçe dualar okudu. Usta için 15.30’da da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde bir tören düzenlenecek. Cenaze töreninde insan seli yaşandı. Sanatçılar, siyasiler, yazarlar ve ünlü isimler törendeki yerini aldı. Usta yazar Yaşar Kemal’in ... Devamını Oku »

  • Tweet

Anavarza’yı beklerken

yaşar-kemal1

Kaybettiğimiz usta edebiyatçı Yaşar Kemal, bütün verimli yazarlar gibi hayatı boyunca durmaksızın, çok sevdiği yazmayı bırakmadı. İlerlemiş yaşına ve onca rahatsızlığına karşın, kafasında yeni projeler üretmeye devam etti. Üzerinde sekiz yıl çalıştığı Çıplak Deniz Çıplak Ada’dan sonra, Anavarza’yı yayınlaması bekleniyordu, kısmet olmadı. Usta’nın “Hiçbir kitabım için sekiz yıl çalışmadım” dediği Çıplak Deniz Çıplak Ada, Bir Ada Hikâyesi dörtlemesinin son kitabıydı ... Devamını Oku »

  • Tweet

Güler Sabancı: “Sakıp Sabancı Yaşar Kemal’e ‘Koca Yaşar’ derdi”

guler_sabanci_abd_secimini_degerlendirdi13522846690_h948895

Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Güler Sabancı, ünlü yazar Yaşar Kemal’in vefatıyla ilgili bir taziye mesajı yayınladı. Güler Sabancı mesajında şöyle dedi: “Rahmetli Sakıp Sabancı, kendisine büyük bir sevgiyle ‘KOCA YAŞAR’ derdi. Bununla, onun dünya çapında büyük bir edebiyatçı oluşuna, her konuda etkileyici duruşuna, yüreğine ve kişiliğine duyduğu hayranlığını ifade ederdi. Yaşar Kemal’in, farklılıkların bir arada barış ... Devamını Oku »

  • Tweet

Anketçilere verilen ihaleler araştırılsın

söyleşi

AKP oylarını yüzde 39 gösteren anket sonrası mali polisin bastığı Gezici Araştırma Şirketi’nin sahibi Murat Gezici, kamu ihalelerinin iktidara yakın araştırma şirketlerine akıtıldığını anlattı. Gezici, geçen yıl yapılan yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sonuçlar hakkında en yakın tahminleri yapan araştırma şirketi olmuştu. Şirket, hafta içinde de yaptığı son anketin detaylarını medya ile paylaştı. AKP’nin yaklaşan genel seçimlerde yüzde 40’ın altında oy ... Devamını Oku »

  • Tweet