Çarşamba , 1 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: Yemen

Etiket Arşivi: Yemen

Erdoğan’ın İran gezisi netleşti

erd

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Yemen’de ortaya çıkan gelişmeler ve bu ülkeye Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin askeri müdahalesi nedeniyle iptal edilebileceği tartışmalarına neden olan İran ziyaretinin programı netleşti. Erdoğan, iki ülke arasında önemli bir ihtilafa neden olan Yemen krizine rağmen iki günlük İran gezisine çıkacak. Gezinin tarihi, 6 – 7 Nisan olarak belirlendi. Aydın Hasan’ın Milliyet’te yer alan haberine göre ... Devamını Oku »

  • Tweet

Arap liderler ortak ordu konusunda anlaştı

Egyptian President Abdel Fattah al-Sisi looks on to Egypt's Foreign Minister Sameh Shoukry and Arab League Secretary-General Nabil Elaraby before the start for the closing session of the Arab Summit in Sharm el-Sheikh

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi, Arap liderlerin ortak bir askeri güç oluşturma konusunda anlaştığını açıkladı. Sisi, Mısır’ın Şarm el Şeyh kentinde düzenlenen 26’ncı Arap Birliği Zirvesi’nin ikinci gününde yaptığı açıklamada, Arap liderlerin “ortak askeri güç” oluşturma konusunda fikir birliğine vardığını duyurdu. Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap ülkelerinin Yemen’e başlattığı “Kararlılık Fırtınası” operasyonunun ardından düzenlenen zirvede konuşan Sisi, ortak askeri güce katılacak ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yemen’de talihsiz tekerrür  

Yüksel Taşkın

Yemen’de Şii Husilerin başkent Sana’yı ele geçirmeleri ve Aden’e doğru harekete geçmeleri üzerine, Suudi Arabistan’ın başını çektiği on ülke, hava saldırılarına başladı. Suudiler, çok yakında kara harekâtı başlatmaktan bahsediyorlar. Koalisyonda kimler yok ki? Suudiler, BAE, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Ürdün, Fas, Sudan, Pakistan ve Mısır. Bu devletler açıkça bir Sünni ittifakı kurmuşlardır. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, “operasyonu doğru bulduklarını; istihbarat, hedef ... Devamını Oku »

  • Tweet

İran’dan Erdoğan’a sert yanıt: ‘Stratejik hata ve hırslı politika ile…’

indir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yemen başta İran’ın bölgedeki tutumunu eleştiren ifadelerine İran’ın tepkisi sert oldu. İran ve dünya güçleri arasında Tahran’ın nükleer programı konusunda yürütülen müzakereler kapsamında İsviçre’nin Lozan şehrinde bulunan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran’ı eleştiren sözlerini değerlendirdi. İran devlete televizyonunun haberine göre Zarif, “Stratejik hatalar ve hırslı politikalarla bölgede onarılmaz hasarlara neden olanların, sorumlu ... Devamını Oku »

  • Tweet

5 soruda Yemen krizi…Neler oluyor..Husiler kimdir ?

yemensavas

Dünyanın en sıcak gündemi hiç kuşkusuz Yemen.. İç karışıklığın ardından Suudi Arabistan öncülüğündeki güçlerin bu ülkeye hava saldırısı başlatması, İran ve Rusya’nın tepkisi, Türkiye’nin saldırıyı desteklemesi önemli gelişmeler… BBC Türkçe servisinde yer alan bir değerlendirme krizin şifrelerini ele aldı. Yemen’de Şii mezhebinden Husilerin başkent Sanaa da içinde olmak üzere geniş alanları kontrol altına almasıyla, zayıf bir hükümet ve bölünmüş bir ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bakan Çavuşoğlu: ‘Bu iş sadece Yemen’le sınırlı kalmaz’

Houthi fighter walks at the site of an air strike at a residential area near Sanaa Airport

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bölgedeki istikrarsızlık ve kaos bizi de dolaylı ve doğrudan etkileyebilir” dedi. Çavuşoğlu, Yemen’de İran’ın desteklediği gruba yönelik başlatılan operasyona destek vermelerini  “Bize ne derler diye korkarsak hiçbir konuda pozisyon alamayız” sözleri ile savundu. Çavuşoğlu, “Bu iş sadece Yemen’le sınırlı kalmaz” diye konuştu. Çavuşoğlu, katıldığı televizyon programında Yemen’e yönelik başlatılan askeri müdahaleyi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ... Devamını Oku »

  • Tweet

Putin ve Ruhani’den Yemen operasyonuna sert tepki

putin

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Yemen’e düzenlenen operasyon konusunda açıklama yaptı. RUHANİ’DEN KINAMA İngiltere Başbakanı David Cameron ile görüşen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Yemen’e yapılan hava operasyonunu kınadığını ifade etti. İran Cumhurbaşkanlığı internet sitesinden yapılan açıklamada, Cameron’u arayan Ruhani, İran olarak bağımsız ülkelere karşı yapılan her türlü askeri müdahaleyi kınadıklarını belirtti. Görüşmede Ruhani, ” Bölge ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ortalık kan gölü…Onlarca ölü var..10 ülke o başkenti bombalıyor!

koalisyon-ucaklari-kerkuk-te-isid-hedeflerini-6585848_2025_o

Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap ülkeleri, Yemen’de Şii Ensarullah Hareketi’nin (Husiler) ilerleyişini durdurmak için askeri müdahalede bulundu. Operasyona 100 savaş uçağı ve 150 bin asker ile katılan Suudi Arabistan, 10 ülkeden oluşan koalisyonun, kayıplara karışan Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi’yi desteklemek için harekete geçtiğini açıkladı. Hadi’yi El Kaide’yle mücadelede önemli bir müttefik olarak gören ABD de operasyona lojistik yardım ve istihbarat ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘sakın o ülkeye gitmeyin’ uyarısı

YEMEN

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, zorunlu olmadıkça Yemen’e gidilmemesi yönünde uyarı yapılırken, “Halen Yemen’de kalan/bulunan vatandaşlarımızın ülkeden derhal ayrılmaları ve zorunlu olmadıkça Yemen’e seyahat etmemeleri yönündeki tavsiyemizin bir kez daha hatırlatılması uygun görülmüştür” denildi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle: “Yemen’de güvenlik durumundaki olumsuz gelişmeler nedeniyle 27 Ağustos ve 30 Eylül 2014 ve son olarak 14 Şubat 2015 tarihlerinde Bakanlığımız tarafından yapılan ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kanlı Cuma…137 ölü.. IŞİD üstlendi

28425612

Yemen’in başkenti Sana’da, Şii Husi milislerinin gittiği iki ayrı camiye düzenlenen intihar saldırılarında ölü sayısı 137’ye yükseld. Saldırıyı IŞİD üstlendi. Sana’nın güneyindeki Bedir Camii’ndeki saldırının üzerlerindeki bombaları patlatan iki kişi tarafından düzenlendiği açıklandı. Kentin kuzeyindeki El Haşahuş Camii de intihar saldırısına hedef oldu. AFP, saldırılarda en az 55 kişinin öldüğünü bildirdi. Öte  yandan CNN Türk geçtiği haberde ölü sayısnın 137 ... Devamını Oku »

  • Tweet