Pazartesi , 29 Aralık 2014
Anasayfa » Etiket Arşivi: yüce divan

Etiket Arşivi: yüce divan

Sonucu belli oylamada sıcak gelişme

Turkish ministers Caglayan and Guler greet their supporters in Ankara

17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu’nda adları geçen 4 eski bakan Muammer Güler, (eski İçişleri Bakanı) Zafer Çağlayan, (eski Sanayi ve Ticaret Bakanı) Egemen Bağış (eski Avrupa Birliği Bakanı) ve Erdoğan Bayraktar (eski Çevre ve Şehircilik Bakanı) hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu çalışmalarına ara verildi. Aranın nedeni iski bakanların MASAK raporuna itiraz etmeleri.Komisyon 18.00’de toplanacak . Devamını Oku »

  • Tweet

‘Bizimkileri Yüce Divan’a gönderirler mi hocam?’

yuce-divan

Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlarının Resmî Gazete’de yayımının geciktirilmesine yönelik karar için Başbakanlığın, ünlü bir Anayasa profesöründen “Yüce Divan” görüşü aldığı ortaya çıktı. Gayriresmî olarak gerçekleşen görüş alma işleminde Başbakanlık bürokratlarının hocaya, “Sonuçları yayınlamadığımız için ileride yargılanır mıyız?” diye sorduğu, hocanın da, “Kenan Evren bile yargılandı, siz de yargılanırsınız” dediği öğrenildi. Hocanın yanıtı üzerine şaşıran bürokratların, olayda dönemin Başbakanın sorumluluğunun ne olduğunu ... Devamını Oku »

  • Tweet

Komisyonda MASAK krizi

Turkish ministers Caglayan and Guler greet their supporters in Ankara

Yolsuzluk yapmak ve rüşvet almakla suçlanan dört eski bakan hakkındaki Meclis araştırma komisyonunda MASAK krizi çıktı. Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski AB Bakanı Egemen Bağış ve eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, mal varlıklarıyla gelirleri arasındaki orantısızlıkları tespit eden Mâli Suçları Araştırma Kurumu (MASAK) raporuna itirazda bulundu. Konu hakkında itirazda bulunmayan tek kişi eski Çevre ve Şehircilik bakanı Erdoğan Bayraktar ... Devamını Oku »

  • Tweet

Davutoğlu’ndan ‘dörtlere’ sürpriz çağrı !

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yolsuzluk ve rüşvet iddiasıyla haklarında Meclis soruşturması açılan dört eski bakanı, olaylı geçen son komisyon toplantısı öncesi konutuna çağırdığı öğrenildi. Bakanları dinleyen Davutoğlu’nun “Yüce Divan’a gitmeyi kendiniz isteyin, bunu kamuoyuna da kendiniz açıklayın” mesajı verdiği iddia edildi. Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre Başbakan Ahmet Davutoğlu, TBMM Soruşturma Komisyonu’nun geçen pazartesi günü yapacağı toplantıdan bir gün önce ... Devamını Oku »

  • Tweet

Mesut Yılmaz: Eski AKP’li bakanlar Yüce Divan’a gitsinler

Mesut Yilmaz

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında istifa eden AKP’li dört eski bakana Yüce Divan’a gitmeleri tartışılırken, kendisi de Yüce Divan’da yargılanan eski Başbakan Mesut Yılmaz söz konusu bakanlara Yüce Divan çağrısı yaptı. Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk, eski Başbakan Mesut Yılmaz ile Yüce Divan sürecini konuştu. Saygı Öztürk’ün, “Mesut Yılmaz’dan Sözcü’ye çarpıcı açıklamalar” başlıklı yazısının bir bölümü şöyle: “Dönemin Başbakanı ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yüce Divan’dan kimler geçti

indir

Meclis Soruşturma Komisyonu’nda yapılacak olan AKP’li dört eski bakan ile ilgili Yüce Divan oylamasının sonucu merakla beklenirken daha önceki hükümetlerde yer alan birçok bakan da Yüce Divan’da yargılanmıştı. ARPA DAVASI YÜCE DİVAN’DA Yüce Divan’da bakanlar ile ilgili görülen davalarda en dikkat çekici olanı ise 1964 yılında dönemin Ticaret Bakanı Mehmet Baydur’a yönelik açılan “Arpa Davası” olduğu görülüyor. Yüce Divan’da Baydur ... Devamını Oku »

  • Tweet

İddia: Davutoğlu ‘Yüce Divan’ diyor, Erdoğan engelliyor

Erdogan ve Davutoglu

TBMM Soruşturma Komisyonu’nda yolsuzlukla suçlanan AKP’li dört eski bakanla ilgili Yüce Divan oylamasının 5 Ocak’a ertelenmesinin arkasında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki görüş ayrılığının yattığı iddia edildi. Buna göre Erdoğan, Davutoğlu’nun aksine Yüce Divan’a herhangi bir şekilde gidilmesini istemiyor; krizin 5 Ocak’a kadar çözülmesi bekleniyor. BEKLENTİLER NEYDİ? Cumhuriyet gazetesinden Emine Kaplan AKP içinden kulis bilgilerine dayandırdığı haber kalemi ... Devamını Oku »

  • Tweet

Eski bakanlara Yüce Divan oylaması bugün

Meclis Soruşturma Komisyonu, AKP’li dört eski bakan hakkında karar verecek. Saat 14.00’te toplanacak olan komisyonda 17 Aralık 2013 soruşturması kapsamında gündeme gelen yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla ilgili olarak eski bakanlar Muammer Güler, Egemen Bağış,  Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar hakkında ‘Yüce Divan’ oylaması yapılacak. Anayasa ve Meclis İçtüzüğü gereği Yüce Divan yolunun açılması için komisyonun dört eski bakan hakkında Yüce ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kaderleri o gün belli olacak

bakanlar

TBMM Soruşturma Komisyonu Başkanı AParti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, 4 eski bakanın Yüce Divan oylamasının pazartesi günü komisyonda yapılacağını söyledi. Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları nedeniyle eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar için kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu bugün saat 14.00’de TBMM’de basına kapalı olarak toplandı. Yaklaşık 1 saat 40 dakika süren komisyonun ardından Komisyon Başkanı Hakkı ... Devamını Oku »

  • Tweet