Çarşamba , 20 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: yuksel taskın

Etiket Arşivi: yuksel taskın

Mısır’da trajedi

Yüksel Taşkın

  Mısır’ın seçilmiş ve darbeyle devrilmiş eski Cumhurbaşkanı Mursi ve 105 arkadaşına idam cezası verilmesi, vicdanen büyük bir yanlıştır. Siyaseten de tarihî bir hata olduğu er geç anlaşılacaktır. AK Parti ileri gelenlerinin, Mursi ve kendileri arasında kurdukları mağduriyet benzerliği de en basit ifadesiyle samimiyetsizliktir. Bu ülkede CHP, HDP ve MHP, Devlet Partisi’ne karşı büyük bir gayretle seçim kazanmaya çabalamaktadırlar. Onları ... Devamını Oku »

  • Tweet

CHP’nin seçimi

Yüksel Taşkın

  12 Mayıs’ta CHP Genel Başkan yardımcıları Mehmet Bekaroğlu, Enis Berberoğlu, Sezgin Tanrıkulu ve milletvekili adayları İlhan Cihaner ve Şenal Sarıhan, İstanbul’da basınla biraraya geldiler. Etkinliğin amacı, Demokrasi, Hak ve Özgürlükler konusunda CHP’nin temel önerilerini paylaşmaktı. Bize dağıtılan bilgi notundaki önerilerin temel amacının, parlamenter demokrasiyi mevcut durumuyla muhafaza etmekten ziyade, onu daha da geliştirmek olduğu söylenebilir. Sadece “normalleşme” vurgusu yok. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Seçim merkezcilik ve demokratlar

Yüksel Taşkın

Okurlar da fark etmiştir, “seçim toto” dönemi başladı. Pek çok insan seçim sonuçlarına dair tahminlerde bulunuyor. Kilit soru da “HDP barajı aşar mı?”   Özellikle demokrat çevrelerde gözlemlediğim bir durumu paylaşmak istiyorum. Bu çevreler, yaklaşan seçimi çok fazla önemsiyorlar ama destekledikleri parti ve adaylar için etkin bir çalışma yapmıyorlar. Yine seçim güvenliği konusunda kaygılılar ama bu yönde bir çabaya da ... Devamını Oku »

  • Tweet

Krizden fırsat çıkar mı

Yüksel Taşkın

    Tarhan Erdem 30 Nisan tarihli yazısında çok önemi bir meseleye dikkat çekiyor ve bu durum karşısında sessiz kalanları eleştiriyordu. “Dikkat: Seçim Güvenliği Sarsılıyor” başlıklı yazısında Erdem, “Cumhurbaşkanının konuşmaları, ziyaretleri Anayasa ve seçim kanunlarına göre seçim sonucuna müessir olaylar ve durumlardır” uyarısında bulunuyordu. Erdem, sadece YSK gibi kurumları bu kritik noktada tedbir almaya çağırmıyor. Siyasi partileri, basını, yani kamuoyunu ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ceberut ve akılsız

Yüksel Taşkın

Dikkat ediyorsanız AK Parti ileri gidenleri, “ileri demokrasi” sloganını pek fazla dillendirmiyorlar artık. Bunun yerine varsa yoksa Yeni Türkiye. Yeni Türkiye’nin eskisinin bir tekrarı olduğunun en güzel örneği 1 Mayıs zulmüdür. Bu anlamsız yasağı kaldırdıklarında “tabu deviren” olarak kendi kendilerini alkışlayanlar, şimdi kendilerinin de inanmadığı gerekçelerle “yasağı” savunuyorlar.   Daha doğrusu savunamıyorlar. Dün Davutoğlu yeni bir tuhaflığa imza attı. “Gelsinler ... Devamını Oku »

  • Tweet

Millet kılığına girmiş devlet

Yüksel Taşkın

    Türkiye sağının geriye dönük tarih yorumunda İttihat ve Terakki Cemiyeti (İTC) karşısına Ahrar Fırkası, Hürriyet ve İtilaf, Serbest Fırka; oradan DP, AP, ANAP çizgisi konulur. AK Partili kalem erbabı da partilerini bu gelenek içerisine yerleştirirler. Buna göre sözkonusu partilerin liderleri, yakın zamanda dolaşıma sokulan bir sloganda belirtildiği gibi “Milletin adamlarıdır”. Bu yorumlamada, İTC–CHP çizgisi ve rakipleri arasındaki benzerlikler ... Devamını Oku »

  • Tweet

HDP Seçim Bildirgesi

Yüksel Taşkın

HDP seçim bildirgesi radikal demokrat bir toplum sözleşmesi üzerinden yeni bir yaşam vaadinde bulunuyor. Metinde ülkemizin siyasal gerçeklikleri ve ütopyacı bir enerjinin tutarlı biçimde kaynaştırılmasına özen gösterilmiş. İlhan Tekeli Hocamızın siyasette eksik gördüğü, sol siyasette muhakkak olması gerektiğini vurguladığı “coşku” bu metinde mevcut.   HDP, Meclis’e girme şansı olan partiler arasında, kendi tarihinin yükünden ve gölgesinden en uzağa gidebilen parti ... Devamını Oku »

  • Tweet

CHP Seçim Bildirgesi

Yüksel Taşkın

CHP 2015 Seçim Bildirgesi’ni kamuoyuyla paylaştı. Bildirge oluşturulurken çok sayıda kurumdan öneriler alınmış olması isabetlidir. İki yüz sayfalık bir metni detaylıca ele almak çok zor. Bu yazıda dış politika konusundaki bölümle ilgili görüşlerimizi paylaşmayı tercih ettik.   Dış politikayla ilgili bölümün başlığı, “Yurttaş ve Değer Temelli Dış Politika”. Metnin çerçeve yazısında dış politika ile ilgili özet vurgu, daha sonraki bölümün ... Devamını Oku »

  • Tweet

Gençler kime oy verecek

Yüksel Taşkın

  Bana 7 Haziran genel seçimleriyle ilgili en ilginç konulardan birisi, gençlerin seçimlere katılım ve oy verme davranışında belirgin bir değişim olup olmayacağıdır. Oy vermeye karar veren gençlerin oy verme davranışında da belirgin bir kırılma yaşanması ihtimali, geleceğe dair bir yönelim tespitine imkân verebilir. Gençlerin oy verip vermeyeceği, hangi partilere yönelebilecekleri konusunda bizlere fikir verebilecek araştırmalar mevcut. Konvansiyonel denilen, siyasi ... Devamını Oku »

  • Tweet

Utanç barajıyla son seçim mi

Yüksel Taşkın

Bu seçimlerin yüzde on utanç barajının tarihe gömüldüğü seçim olmasını dileyen milyonlarca insan var. Bu insanların hepsi HDP’ye oy vermeseler bile HDP’nin barajı yıkmasıyla bu utancın aşılmasını diliyorlar. Seçim meraklılarının ellerinde bazı tahminler dolaşıyor. Hepsinde kilit, HDP’nin barajı geçmesi veya geçmemesi. HDP barajı geçer, MHP yüzde 15’in üzerinde bir oy elde eder, CHP de yüzde 26 veya üzerini yakalarsa, AK ... Devamını Oku »

  • Tweet