Pazartesi , 4 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: yunanistan

Etiket Arşivi: yunanistan

Ankara’dan önce davrandılar: Kıbrıs için çok önemli iki gelişme

kibris

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Mustafa Akıncı’ın cumhurbaşkanı seçilmesi Kıbrıs sorunun çözümü konusunda iyimser gelişmeleri de beraberinde getiriyor. Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, KKTC’ye doğrudan uçuşların gerçekleştirilmesine imkân sağlayacak karşılıklı kabul edilebilir bir formülün bulunmasının mümkün olabileceğini açıkladı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas ise yaptığı açıklamada Yunanistan’ın artık Kıbrıs’ta garantör ülke olmak istemediğini belirterek, 1960 Zürih anlaşmalarından kaynaklanan Türkiye ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Erdoğan’lı Türkiye, yabancı yatırımcılar için artık güvenilir değil’

Matthew-Winkler

Bloomberg News Yayın Yönetmeni Matthew Winkler, Türkiye’nin yatırımcılar için artık güvenilir bir ülke olmadığını yazdı. ‘Yatırımcılar, Türkiye inancını kaybetti’ başlıklı bir yazı kaleme alan Winkler, Türkiye’yi daha çok Arjantin, Yunanistan ve Ukrayna ülkelerine benzetti. Bu ülkelerin borç kuşatması altında olduğunu belirten Amerikalı gazeteci, Türkiye’nin ise yatırımcılar için ‘arafta’ kalan bir ülke olduğunu söyledi. 2003’te iktidara gelen Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Türkiye’nin ... Devamını Oku »

  • Tweet

Neden nükleer enerjiye karşıyız: Cevabı Çernobil’de

Pelin Cengiz

    Bugün, insanlık tarihinin yaşadığı en büyük nükleer felaketin 29. yıldönümü. Takvimler, 26 Nisan 1986’yı gösterdiğinde Sovyetler Birliği sınırları içinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’in 140 kilometre kuzeyindeki Çernobil nükleer santralinde meydana gelen kaza, bugüne kadar dünyanın gördüğü en dehşet verici kaza olarak kayıtlara geçti. Kazanın insafsızca gerçekleştirilen bir deney sonucu yaşandığını artık tüm dünya biliyor. Santralin 4. ünitesi bakıma alınmadan ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dolar yeni tarihi rekorunu kırdı!

dolar41

Piyasalar, tatil sonrası ilk işlem gününde oldukça hareketli anlar yaşadı. Dolar Türk Lirası karşısında 2,74 ile tarihi zirveyi yenilerken, Euro yılın en yüksek seviyesine çıktı. Türk Lirası’ndaki değer kaybında Merkez Bankası’ndan beklenen hamlelerin gelmemesinin etkili olduğu belirtildi.   Güne tatilde kırdığı rekor sonrasında sakin başlayan dolar, Türk Lirası karşısında 2,74 ile yeni tarihi zirvesini gördü. Euro da Türk Lirası karşısında ... Devamını Oku »

  • Tweet

Çocukları, avukatı değil vergi kaçakçısını tutuklattı..Tsipras’tan şok karar !

Pressekonferenz Die Linke mit Vorsitzendem des linken griechischen Wahlbuendnisses Syriza

Ekonomik krizden çıkmak için AB ile kredi pazarlığı yapan Yunanistan’daki  Tsipras  hükümeti, içerde kaynak bulmak için de yoğun çaba harcıyor. Hükümetin hedef aldığı ilk kesim ise vergi kaçıran zenginler oldu. Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ‘ın vergi borcunu ödemediği için hakkında tutuklama kararı çıkarttığı ilk isim ise, ünlü işadamı Leonidas Bobolas oldu. CNNTÜRK’ün haberine göre yıllık 1.2 milyar euro cirosu bulunan inşaat ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kanlı operasyonun tüm detayları !64 mermi..Aranan iki ülke..

adlyeoperas

Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı adliyedeki odasında rehin alan militanların  savcının cep telefonuyla iletişime geçtiğinin anlaşılması üzerine telefon dinlemeye alındı.  Militanların  Yunanistan ve Bulgaristan’daki 2 ayrı numarayla sürekli görüştükleri belirlendi. Hürriyet’te yer alan habere göre Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın ölümüne neden olan mermilerin  DHKC’li militanların silahlarından çıkan kurşunlar olduğu açıklandı. Yapılan inceleme sonunda 7.65 mm çapındaki kurşunların  militanların kullandığı Fransız onlusu ... Devamını Oku »

  • Tweet

Adliye baskınına ilişkin flaş iddia..Eylem emri ‘o ülkeden’ verildi!

savciyi-vur-emri-o-ulkeden-verilmis,meyGnPdVNka1CqKBk1EH3w

Çağlayan Adliyesi’nde savcı Mehmet kmiraz ve iki DHKC militanının yaşamını yitirmesine neden olan kanlı baskına ilişkin çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Vatan Gazetesi’nde yer alan habere göre, Emniyet yetkilileri  eylem emri ve savcının vurulması talimatı militanlara Yunanistan’dan verildi. Yetkililer, bu adresi gösterirken iki noktaya dikkat çektiler. Birincisi DHKC örgütünün başta şu anki lideri olarak kabul edilen Hüseyin Fevzi Tekin olmak ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yolun ayrımına yaklaşırken  

Resim Grigoriadis

26 Ocak tarihinde Yunanistan’da iktidara gelen SYRİZA– ANEL hükümeti, olağanüstü bir ekonomik durumla karşı karşıya geleceğini biliyordu. Bunu yönetmek için SYRİZA zaten hazır olduğu sözünü vermişti. Yunan halkına ülkenin Euro Bölgesi ve Avrupa Birliği içinde pozisyonu koruyup, yeni, daha âdil ve başarılı bir ekonomik politika vaat etti. Gelgelelim, buna doğru bir hareket görülmedi. Yeni mecliste sadece bir yasa onaylandı. Birçok ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bizde olsa bu vatandaş kesin gözaltına alınmıştı !

tsiprassokak

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, 25 Ocak seçimlerinden 1.5 ay sonra halkın nabzını yoklamak için Atina’da uzun bir yürüyüşe çıktı. Çipras’ın bir kafenin önünde oturan Yunan vatandaşla girdiği diyalog ise dikkat çekti. Hürriyet’ten Yorgo Kırbaki’nin haberine göre AB’de eleştiri oklarını üzerine çeken ve istifa edeceği iddiaları dolaşan Maliye Bakanı Yanis Varufakis’i de yanına alan Çipras, Başbakanlık konutunun bulunduğu Atina’daki İrodu Attiku ... Devamını Oku »

  • Tweet

Türkiye’den Tsipras’a büyük jest

tsipr

Türkiye, yeni Yunan hükümetine ciddi bir jestte bulunarak, Atina’da büyük gürültü kopartılan Ege’deki askeri tatbikatlar ile ilgili seyir duyurusunu (A889/15 sayılı NOTAM) iptal etti. Hürriyet’ten Yorgo Kırbaki’nin haberine göre Yunan hükümetinin Pazar günü NATO, ICAO ve AB’de Türkiye aleyhinde protesto girişimlerinde bulunmasına neden olan seyir duyurusu dün A904/15 sayılı yeni bir NOTAM ile geri çekildi. Yunan Hükümet Sözcüsü Gavril Sakelaridis, ... Devamını Oku »

  • Tweet