Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » AKP’nin savaş uçağı afişi Roboski’nin tepkisi üzerine indirildi
AKP’nin savaş uçağı afişi Roboski’nin tepkisi üzerine indirildi

AKP’nin savaş uçağı afişi Roboski’nin tepkisi üzerine indirildi

Şırnak’ta, mitinglerin yapıldığı Cumhuriyet Meydanı’na Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) tarafından seçim propagandası için asılan, ‘Kendi Savaş Uçaklarımızı Yapıyoruz’ afişi, 2011 yılında sınıra düzenlenen hava saldırısında 34 yakınını kaybeden Uludereli (Roboski) ailelerin tepkisine yol açtı. Cumhuriyet Meydanı’nda bugün toplanan aileler, basın açıklamasıya bu afişe tepki gösterdi.

AKP il teşkilatı, dün akşam saatlerinde tepki çeken afişi, ‘Elektrikli otomobil yapıyoruz’ afişiyle değiştirdi.

Şırnak’ın Uludere’nin Irak sınır kesimine düzenlenen hava operasyonunda 34 yakınını kaybeden aileler, AKP’nin Şırnak Cumhuriyet Meydanı’na seçim propagandası için hazırladığı reklam afişine tepki gösterdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun fotoğrafının yer aldığı ve ‘Kendi Savaş Uçağımızı Yapıyoruz’ yazılı afişin tepki çekmesi üzerine AKP’liler, dün akşam, bilboardtaki afişi kaldırarak yerine, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bir fotoğrafının yer aldığı, ‘Elektrikli otomobil yapıyoruz’ afişini astı. Buna rağmen bugün Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Uludereli aileler, yaptıkları basın açıklamasıyla tepkilerini dile getirdi.

Uludereli ailelere, Şırnak Belediye Başkanı Serhat Kadırhan, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il başkanları ve HDP milletvekili adayı Leyla Birlik ile çok sayıda kişi katıldı. Uludereli aileler adına açıklama yapan Veli Encü, AKP’ye tepki göstererek, şöyle konuştu:

SIRNAK'TA MITINGLERIN YAPILDIGI CUMHURIYET MEYDANI'NA ASILAN VE "KENDI SAVAS UCAGIMIZI YAPIYORUZ" AFISINE ULUDERELI AILELER YAPTIKLARI BASIN ACIKLAMASI ILE TEPKI GOSTERDI. AK PARTILILER, TEPKI UZERINE GECE YARISI BILBOARDI DEGISTIREREK, "ELEKTIRIKLI OTOMOBIL URETIYORUZ" YAZILI REKLAM AFISINI ASTI. FOTO: EBUBEKIR KARATOPRAK/SIRNAK, (DHA)

SIRNAK’TA MITINGLERIN YAPILDIGI CUMHURIYET MEYDANI’NA ASILAN VE “KENDI SAVAS UCAGIMIZI YAPIYORUZ” AFISINE ULUDERELI AILELER YAPTIKLARI BASIN ACIKLAMASI ILE TEPKI GOSTERDI. AK PARTILILER, TEPKI UZERINE GECE YARISI BILBOARDI DEGISTIREREK, “ELEKTIRIKLI OTOMOBIL URETIYORUZ” YAZILI REKLAM AFISINI ASTI.
FOTO: EBUBEKIR KARATOPRAK/SIRNAK, (DHA)

“Bu gün burada önünde durduğumuz Şırnak AK Parti il örgütü tarafından seçmeler için hazırladığı, ‘kendi uçağımızı yapıyoruz’ afişinin dün gece AK Parti teşkilatı tarafından yapılan bir operasyonla değiştirildi. 28 Aralık 2011 tarihinde çocuklarımızı, çoğunluğu çocuk 34 yakınımızı katleden iktidar bugün, ‘Kendi uçağımızı yapıyoruz’ siyaseti yapıyor üzerimizde. Biz Roboskili aileler olarak bunu kınıyoruz. Bize adalet yerine yerli yapımı savaş uçaklarını layık gördüler. Biz Roboskili aileler olarak tam bin 243 gün önce sınır bölgesinde savaş uçakları tarafından çocuklarımız öldürüldü diyerek, o günden buyana aralıksız adalet mücadelemizi yürüttük ve yürütmeye devam edeceğiz. Bugün burada önünde durduğumuz bu billboard, AKP yöneticilerinin seçimler için hazırladığı afişin önünde açıklamamızı yapıyor olacaktık. Yalnız AKP yöneticileri tarafından bu billboard dün gece değiştirilmiş. Görüyorsunuz, ‘Elektrikli otomobil yapıyoruz’ diye değiştirildi.”

Ebubekir KARATOPRAK/ŞIRNAK, (DHA)-