Çarşamba , 3 Haziran 2015
Anasayfa » Güncel » HDP’nin şoförü infaz edildi
HDP’nin şoförü infaz edildi

HDP’nin şoförü infaz edildi

HDP’ye saldırılara bir yenisi eklendi. Adana ve Mersin’de HDP parti binasına yapılan bombalı saldırının ardından üzücü bir haber Bingöl’den geldi. Karlıova’da köyleri gezen HDP Seçim aracı Serpmekaya ile Karahamza köyü arasında kimliği belirsiz kişiler tarafından durdurularak, araç şoförü infaz edildi. HDP heyeti bölgeye hareket etti.

Seçimlere sayılı günler kala HDP’ye yönelik saldırılarda arttı. Türkiye genelinde seçim büroları saldırıya uğrayan HDP binalarına Mersin ve Adana’daki bombalı saldırının ardından üzücü bir haber Bingöl’den geldi.

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde köy ziyaretlerini yapan HDP’ye ait seçim aracı Serpmekaya ile Kara hamza köyü arasında kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı. İki köyün arasında bulunan derenin içinde saldırıya uğrayan aracı kullanan Hamdullah Öğe’nin olay yerinde hayatını kaybettiği öğrenildi.

ARAÇTAN İNDİRİLEREK İNFAZ EDİLMİŞ

Silah sesleri üzerine bölgeye giden köylüler ve Jandarma, seçim aracını kullanan Hamdullah Öğe’nin cesedini araca 50 metre mesafede buldu. Araçta başka kişinin olup olmadığı bilinmezken, araç şoförünün araçtan indirilerek infaz edildiği aktarıldı.

HDP HEYETİ BÖLGEYE HAREKET ETTİ

Olayın duyulması üzerine HDP harekete geçti, bölgeye akın atmeye başladı. Bingöl HDP Milletvekilleri adayları Hişyar Özsoy, Serhat Gümüş, Sevgi Örüç, HDP İl Eşbaşkanları Ahmet Tuncel, Başak Aydoğdu ve Merkez İlçe Eşbaşkanı Sedat Beyaz olay yerine hareket etti. Taraf’a konuşan HDP Merkez İlçe Eşbaşkanı Sedat Beyaz, “Şu an bölgeye doğru hareket ediyoruz. Arkadaşımızın araçtan indirilerek infaz edildiği bilgisi var. Ama şu anda net bir şey söyleyemeyiz. Bölgeye ulaştıktan sonra olayla ilgili detayları öğrenebiliriz” dedi.

BİNGÖL PROVAKASYONLARIN YAŞANDIĞI İL

Bingöl 6-7 Ekim Kobani olayları sırasında gerginliğin yaşandığı iller arasındaydı. Selefi Gruplar ile HDP’liler karşı karşıya gelmesine rağmen olaylar yaşanmamıştı. Aynı tarihte Karlıova’da bir Hüda-Parlı kimliği belirsiz kişiler tarafından öldürüldü. Bu olayın devamında Bingöl’de Emniyet Müdürüne saldırı gerçekleşti. Olay sırasında Genç köprüsünde bir araç durduruldu, araçta bulunan 4 kişi öldürüldü. Başbakan Ahmet Davutoğlu Genç köprüsünde öldürülenlerin Emniyet Müdürüne saldırı yaptığını açıklasa da, yapılan yargılamada öldürülenlerin Emniyet Müdürü saldırısı ile bir ilişkisi kurulamadı. Bölgede provokasyon olabileceği ihtimali ise hep güçlüydü.

KARLIOVA’DA SALDIRI BEKLENİYORDU

AKP’nin en fazla oy aldığı iller arasında olan Bingöl’de bu yıl rüzgar tersine esmeye başlamıştı. HDP’nin ilk defa bu kadar yoğun ilgi gördüğü bölgede, AKP mitingleri sönük geçiyordu. HDP’nin iki gün önce Karlıova’da yaptığı mitingin oldukça kalabalık olması ilde konuşuluyordu. Bingöl’de her kahvehanede konuşulan konu, provokasyonun Karlıova’da gerçekleşeceğine ilişkin olamsı dikkat çekici. Halk arasında konuşulan bu konu üzerinden böyle bir olayın gerçekleşmesi akıllarda soru işareti bıraktı.

 

REMZİ BUDANCİR/TARAF 

Etiketler: