Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Güncel » Ağrı’dan sonra Yüksekova provokasyonu mu…Halka ateş açıldı..Yaralılar var
Ağrı’dan sonra Yüksekova provokasyonu mu…Halka ateş açıldı..Yaralılar var

Ağrı’dan sonra Yüksekova provokasyonu mu…Halka ateş açıldı..Yaralılar var

Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) haberine göre Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki İspiriz dağlarında yüzlerce özel harekat timinin helikopter destekli başlattığı operasyon sürüyor. Operasyona karşı çevre köylerin yanı sıra Yüksekova ve Şemdinli’den aralarında HDP Hakkari Milletvekili adayı Abdullah Zeydan, HDP ve DBP yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda kişi İspiriz’e tırmandı.

HAKKARI'NIN YUKSEKOVA ILCESI'NDE KI ISPIRIZ DAGLARI'NDA BIR GRUP KACAKCI ICIN BASLATILDIGI IDDIA EDILEN OPERASYON VATANDASI HAREKETLENDIRDI. COK SAYIDA VATANDAS, BOLGEYE SEVK EDILEN ZIRHLI ASKERI ARAC VE HELIKOPTER SESIYLE OPERASYON BOLGESINE GITTI. (FOTO: YASAR KAPLAN / YUKSEKOVA,(DHA)

HAKKARI’NIN YUKSEKOVA ILCESI’NDE KI ISPIRIZ DAGLARI’NDA BIR GRUP KACAKCI ICIN BASLATILDIGI IDDIA EDILEN OPERASYON VATANDASI HAREKETLENDIRDI. COK SAYIDA VATANDAS, BOLGEYE SEVK EDILEN ZIRHLI ASKERI ARAC VE HELIKOPTER SESIYLE OPERASYON BOLGESINE GITTI. (FOTO: YASAR KAPLAN / YUKSEKOVA,(DHA)

Zirveye çıkmaya çalışan yurttaşlara, burada konuşlanan askerler tarafından gaz bombaları ile müdahale edildi. İlk müdahalede başına gaz bombası kapsülü isabet eden Levent Dere isimli yurttaş yaralandı. Dere, yurttaşlar tarafından dağdan aşağı indirilerek araçla Yüksekova’ya götürüldü.

13 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Müdahalede dağa yakın noktadaki Dedeler köyünde Ferit Dere, Ercan Dere, Ayhan Dere, Özkan Dere, Reber Dere, Şerif Töregül, Umut Töregül, Fırat Töregül, Abdullah Zengin, A.Kerim Zengin, Maruf Demir, Yakup Demir ve Azad Derinsu adlı yurttaşlar gözaltına alındı.

ŞEMDİNLİ HALKI DA DAĞA ÇIKIYOR

Yaklaşık bin kişi dağın zirvesine yaklaşırken, askerler aralıksız gaz bombası kullanıyor. Bölgede askerler bir kamyoneti ateşe verirken, dağın eteklerine de askeri birlikler sevk edildi. Askeri operasyon bu bölgeden, Şemdinli’ye bağlı Tuyi ve Nordeş’e bölgelerine kaydı. Şemdinli halkının da bu bölgeye akın ettiği bildirildi.

Dağa çıkan halk, askerlerin çok sayıda katırı da katlettiğini haber verildi.

SİLAHLARI BASINA GÖSTERİN DEDİK

Taraf’a konuşan HDP Hakkari Milletvekili Adayı Abdullah Zeydan, şunları söyledi: “Vali Bey’in iddiasına göre Yüksekova’ya yaklaşık 15-20 km uzaklıkta Yukarı Uluyol, Kürtçe adı Tloran köyünde, silah kaçakçılığı yapan bir gruba operasyon düzenleniyor. Biz bir heyet olarak oraya gittik. Köyün yukarısında bir yer yayla diye tabir ettiğimiz bir yer, burada Yüksekova halkının gelip baharda çıkan yenilebilen pancar denilen yabani otları topladığı bir bölge. Burada otları toplayan ve sınır ticareti yapan çay ve sigara getirenler var. Helikopterden kaçakçıların bulunduğu bölgeye ateş açılıyor. Yayla kısmında askerler sigara ve çayları yakalıyorlar. Sikorsky ve kobra helikopterler eşliğinde… Pancar toplayan halkımızın üzerine birden gaz bombaları il saldırmaya başladılar. 3-4 arkadaşımız yaralandı. 11 kişi gözaltına alındı. Kaymakam ve Vali ile irtibata geçtik. Silah kaçakçılığı diyorsunuz o zaman silahları basına gösterin dedik. Amaçları gerillaya saldırı mı onu da bilmiyoruz. Bu gerilla da olabilirdi. Milletvekilimiz Selma Irmak’ın, aday olarak bizim ve halkımızın orada olması olası bir provokasyonu engellemiş oldu. Asker geri çekildi. Oradaki tablo görülmüş olsaydı, bunun basit bir sınır ticareti operasyonu olamadığı anlaşılırdı. 20 Sikorsky, 2 kobra helikopterden askerler indiriliyor. Askerde bu bölgelere savunmasız bir şekilde indiriliyor. Gerilla ile karşılaşmaları halinde kesinlikle bir birini öldüreceklerdi. Burada amaçlanan askerin hayatını kaybetmesi bir sürecin sabote edilmesi, çatışmalı ortamın tekrar gündeme getirilmesidir. Halkın gayreti ile bu önlenmiş oldu. Barışta ısrarımızı devam ettireceğiz. Hükümeti uyarıyoruz. Bir iktidar, koltuk için menfaat için bu kadar askerin canını hiçe saymak yakışmıyor. Asker ailelerinin de bu konuda duyarlı olması lazım. Burada çocukları bile bile ölüme götürülüyor. Şu anda halk geri çekildi, o bölgede pancar gibi otların toplanmaması konusunda halkı uyardık. Herhangi bir müdahaleye zemin hazırlanmaması için.”

PKK’NIN OLDUĞU BÖLGELER SEÇİLİYOR

Bölgede yaşanan olayları Taraf’a değerlendiren HDP Hakkari İl Eşbaşkanı Rahmi Temel, askeri operasyonlarla bölgede bir provokasyon tertiplendiğini söyledi. Ağrıda meydana gelen olaydan bu yana, Hakkari başta olmak üzere bölgede askeri hareketliğin sürekli yaşandığını anlatan Temel, “Çukurca, Meskan, Yüksekova başta olmak üzere bölgede gece hava hareketliliği ve top atışları sürekli yapılıyor. Dönenm dönem kırsala yönelik operasyonlar söz konusu. Seçilen bölgeler özellikle PKK gerillaları ile karşı karşıya gelinebilecek bölgelerdir. Buralarda bir çatışma oluşturularak, süreci bozmak niyetindeler” dedi.

 

HAKKARI'NIN YUKSEKOVA ILCESI'NDE KI ISPIRIZ DAGLARI'NDA BIR GRUP KACAKCI ICIN BASLATILDIGI IDDIA EDILEN OPERASYON VATANDASI HAREKETLENDIRDI. COK SAYIDA VATANDAS, BOLGEYE SEVK EDILEN ZIRHLI ASKERI ARAC VE HELIKOPTER SESIYLE OPERASYON BOLGESINE GITTI. (FOTO: YASAR KAPLAN / YUKSEKOVA,(DHA)

Etiketler: