Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Güncel » Türk F-16’ları Suriye hava aracını düşürdü! Suriye’den ilk açıklama
Türk F-16’ları Suriye hava aracını düşürdü! Suriye’den ilk açıklama

Türk F-16’ları Suriye hava aracını düşürdü! Suriye’den ilk açıklama

Türkiye sınırını ihlal eden Suriye’ye ait hava aracına, Adana’dan kalkan F-16’lardan iki füze atıldı. Türk savaş uçaklarının atışından sonra büyük bir patlama meydana gelirken, aracın düşürüldüğü iddia edildi. Görgü tanıkları, “Vurulan uçak üç parçaya bölündü’ dedi.

 

Suriye Devlet Televizyonu’ndan yapılan açıklamada ise düşürülen uçağın İHA olduğunu ifade edildi.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri yetkilileri, Hatay’ın Altınözü, Defne ve Yayladağı ilçelerinden Suriye’den bir hava aracının sınır ihlali yaptığını belirterek, “Bunun üzerine Adana’dan kalkan savaş jetlerimiz tarafından iki kez ateş açıldı. Şu anda bölgede incelemeler yapılıyor. Uçak mı, helikopter mi, başka bir hava aracı mı ne olduğu araştırmanın sonunda netlik kazanacak” demişti.

 

Suriye Devlet Televizyonu ise, Türk savaş uçaklarının Suriye’ye ait insansız hava aracını vurduğunu açıkladı.

 

MİLLİ SAVUNMA BAKANI: HELİKOPTER DÜŞÜRÜLDÜ

 

Sivas’ta açıklama yapan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Suriye sınırında devriye görevini yapan Türk savaş uçaklarının angajman kurallarını ihlal eden ve Türkiye sınırına yaklaşan bir Suriye helikopterini düşürdüğünü doğruladı.

 
Bakanı Yılmaz, yaptığı açıklamada, “Öncelikle Silahlı Kuvvetlerimizle gurur duyuyoruz. Aziz milletimizin de gurur duyması lazım. Hava kuvvetleri komutanımızla ve hava kuvvetlerimizle gurur duyuyoruz. Kendilerine verilen görevi hakkıyla yerine getiriyorlar. Nedir görevleri. Türk vatanını, Türk sınırlarını koruyacak. Hiçbir ihale fırsat vermeyecek. Bugün 14.04 sularında öğleden sonra Cilvegözü’nü 5 dakika süreyle 7 mil sınırımızı ihlal eden bir Suriye helikopteri düşürülmüş durumdadır. Dolayısıyla ben hakkıyla görevini yapan, sınırlarımızı ihlale eden Suriye güçlerine karşı gereken tepkiyi gösteren silahlı kuvvetlerimizi tebrik ediyorum. Pilotlarımızın hepsinin gözlerinden öpüyorum. Aziz milletimiz şundan emin olsun, silahlı kuvvetlerimiz Türk milletinin hak ve hukukunu korumak için 24 saat görev başındadır. Bundan sonra da görevi başında olmaya devam edecektir. Bu hükümetimizin kararlılığını silahlı kuvvetlere de yansımasıdır” dedi.

 

‘BANA GELEN BİLGİ HELİKOPTER’

 

Düşürülen hava aracının İHA olup olmadığı yönündeki soru üzerine ise, ‘İHA diyen de var, uçak diyen de oldu ancak şu an da bizzat bana iletilen bilgi helikopter olduğu şeklindedir. Ben kahraman pilotlarımızı gözlerinden öpüyorum ve hepsini tebrik ediyorum” dedi.

 

DHA

Etiketler: