Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Güncel » Gezi’nin yıldönümünde 87 kişiye yeni dava
Gezi’nin yıldönümünde 87 kişiye yeni dava

Gezi’nin yıldönümünde 87 kişiye yeni dava

Gezi direnişinin birinci yıldönümünde Ankara’da yapılan eylemle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında isyanın ikinci yıldönümünde dava açıldı. 87 kişilik iddianamede eylemcilerin savaşa geldiği, polisin ise görevini yaptığı savunuldu.

 

31 Mayıs 2014’te, isyanda direnişin adresi olan Kızılay’da basın açıklaması yapmak isteyenlere polis sert bir biçimde saldırmış, kitle polis saldırısına direnişle karşılık vermişti. Yaşanan olayla ilgili Ankara Cumhuriyet Savcısı Mehmet Taştan tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı. Taştan, eyleme katılan 87 kişi hakkında “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “kamu malına zarar vermek”, “güvenlik amirinin dağılın uyarısını yerine getirmeme”, “görevi yaptırmamak için direnme” gerekçeleriyle dava açtı.

Ankara 40. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 27 Mayıs’ta kabul edilen iddianamede 4 avukat ile isyanda polis tarafından katledilen Ethem Sarısülük’ün kardeşleri Cem ve İkrar Sarısülük de şüpheli olarak yer aldı.

İddianamede Kızılay’da toplanmak isteyen gruba polisin dağılmaları yönünde defalarca uyarı yaptığı ancak göstericilerin dağılmayıp “Katil polis hesap verecek”, “Ethem’in katili, AKP’nin polisi” sloganları attığı belirtildi. İlk saldırının polisten geldiğini es geçen savcı, direnişçilerin polis saldırısına karşı koyma çabasını suçlulaştırdı, yollara barikat kurulduğunu, duraklara zarar verildiğini, kırma-yakma-koparma-boyama suretiyle kaldırımlara zarar verildiğini ileri sürdü.

Bazı eylemcilerin “sırf eylemi sabote etmek için” içleri saldırı ve savunma malzemeleriyle dolu çantalarla eyleme geldiğini iddia eden savcı, “Adeta gösteriye değil de savaşa gidercesine bir kısım eylemcilerin baret, sapan, taşlarla, havai fişeklerle eyleme iştirak etmişlerdir” dedi.

Etiketler: