Cuma , 29 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » İBB’den Kadıköy’e reklam darbesi
İBB’den Kadıköy’e reklam darbesi

İBB’den Kadıköy’e reklam darbesi

Ataşehir, Üsküdar ve Beykoz belediyelerinden den bazı ana arterlerin UKOME’ye devir kararı alındığı bildirildi.

Bu karar ana arterlerdeki tabela ve reklam gelirlerinin ilçeden İBB’ye geçmesinin yanı sıra yerel belediyenin bu yollara imar, düzenleme, bakım gibi müdahale ve hizmet yetkisinin kaldırılması anlamına geliyor.

Kadıköy’ün CHP’li Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu kararın “Seçim öncesi muhalif belediyeleri kontrol ve kuşatma altına alma” amaçlı olduğunu öne sürüyor.

Ali Dağlar’ın Hürriyet‘teki haberine göre Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu devrin Çarşamba günü olacağını belirterek şunları söyledi:

“İBB 49 tane caddemizi UKOME’de ana arter ilan edildi. Bütün caddelerimizin tamamı onların kontrolü altına girecek. Sokağa çıksak bile onlardan izin alacağız demek bu. İlan, reklamı onlar alacak ama gelirten öte; ana arterlerdeki düzenlemeler, bozulan, aksayan şeylerin giderilmesi tamamen İBB’de kalacak. Yerel yönetimlerin güçlendirilmesinden bahsederken, büyük şehire alıyorsun yetkiyi. Zaten imar yetkisini bakanlık aldı. İlçe belediyesi işlevsiz hale getirilecek. Ana arterlerle ilgili bir işlem yapmak istediğimiz zaman direk İBB’den izin almamız gerekiyor. En son 2009’da yapılmış, sonra bir miktarını geri vermişlerdi; yerelleşmeye dönük olarak. Şimdi merkezleşmeye başladılar.

AMAÇ, MUHALİF BELEDİYELERİ KONTROL

Kontrollerini artırmak, her zaman ipleri ellerinde tutmak istiyorlar. Muhalif belediyeleri kontrol altına almak amaç. Kendi belediyeleriyle sorunları zaten rahatlıkla çözüyorlar. Ataşehir, Kadıköy, Beykoz, Üsküdar gözüküyor şimdilik. Doğru değil, yapmaları gereken şehrin bütününü ilgilendiren projeleri İBB olarak takip etmek. Mesela ulaşım. Tek başına, ilçe bazında çözülemeyecek sorunları çözmesi gerekiyor İBB’nin. Milli Eğitimin bütün okullarının bakımını biz yapıyoruz. 10 milyonun üzerinde para ayırıyoruz. Milli Eğitim yapamadığından dolayı biz yapıyoruz.”

Etiketler: