Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Güncel » İşte HDP’yi bombalayan eski DHKP/C’li…IŞİD izi çıktı!
İşte HDP’yi bombalayan eski DHKP/C’li…IŞİD izi çıktı!

İşte HDP’yi bombalayan eski DHKP/C’li…IŞİD izi çıktı!

İçişleri Bakanlığı, Adana ve Mersin’deki HDP binalarında patlayan bombaların olaydan bir gün önce bırakıldığını, eylemi gerçekleştiren kişinin de belirlendiği belirtildi. Bakanlığın açıklamasında ismi açıklanmayan saldırganın Savaş Yılmaz olduğunun kamera görüntülerinden ve telefon irtibatından tespit edildiği öğrenildi. Savaş Yılmaz’ın 2007’deki seçimden önce basın açıklamasına katıldığı gerekçesiyle DHKP-C örgütünün propagandasını yapmak suçundan tutuklandığı, bir yıl sonra tahliye edildiği bildirildi. Yılmaz’ın, tahliye edildikten sonra İstanbul’da yaşadığı bir bir dönem de Suriye’ye gittiği iddialar arasında. Yılmaz’ın bulunmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

EL YAPIMI BOMBA

Milliyet’te yer alan habere göre  Adana Seyhan ve Mersin Akdeniz’deki HDP parti binalarında 18 Mayıs Pazartesi 10.00 sıralarında el yapımı bombaların patlaması sonucu 4 kişinin yaralandığı ve binalarda hasar oluştuğu anımsatıldı.
Olayla ilgili şüphelinin kimliğinin güvenlik birimlerince tespit edildiği kaydedilen açıklamada, şunlar belirtildi:
“Eylemi gerçekleştiren şahsın daha önce 2007’de Ankara’da yasa dışı sol örgütün faaliyetlerine katılarak tutuklandığı, aynı yıl İstanbul’da yasa dışı sol örgüt DHKP-C’nin faaliyetleriyle irtibatlı olmaktan gözaltına alındığı anlaşılmıştır. Patlamalarla ilgili güvenlik güçleri tarafından soruşturmalar derhal ve titiz şekilde başlatıldı. Çalışmalarda olayın çiçek saksılarına gizlenmiş patlayıcı düzeneklerinin kullanılması neticesinde meydana geldiği anlaşıldı. Bombaların bir gün öncesinden şüpheli erkek şahıs tarafından parti binalarına bırakıldığı, şahsın ailesiyle 1990’da Van’dan Adana’ya yerleştiği, her iki eylemin failinin de aynı şahıs olduğu belirlenmiştir.”
Patlamalarda yaralananlara acil şifa dileğinde bulunulan açıklamada, “Şahsın yakalanmasına yönelik çalışmalar özenle yürütülmektedir” ifadesine yer verildi.

AKRABASI IŞİD SAFLARINDA 

Alınan bilgiye göre, kimliği kamera görüntülerinden saptanan Savaş Yılmaz, 16 Temmuz 2007’de Ankara’da bir basın açıklaması sonrasında 100’ü aşkın kişiyle birlikte DHKP-C propagandası yaptığı iddiasıyla yakalanarak tutuklandı.
3 Ağustos 2008’de tahliye edilen Yılmaz daha sonra İstanbul’a gitti. Burada da örgütle bağlantılı olduğu öne sürülen Haklar ve Özgürlükler Cephesi adına faaliyette bulunurken gözaltına alınan Savaş Yılmaz, bu kez tutuklanmadı.
Savaş Yılmaz’ın yakın dönemde Suriye’ye geçerek, IŞİD’in hakim olduğu bölgelere gittiği de iddia edildi. Yılmaz’ın bir akrabasının IŞİD saflarında bulunduğu, bu akrabası aracılığıyla bağlantı kurduğu ifade edildi.

Haber ve fotoğraf:Milliyet

Etiketler: