Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Güncel » İşte Kenan Evren’in miting konuşmaları: Ten renginden, kafaların şekline kadar…
İşte Kenan Evren’in miting konuşmaları: Ten renginden, kafaların şekline kadar…

İşte Kenan Evren’in miting konuşmaları: Ten renginden, kafaların şekline kadar…

Kenan Evren’in darbe sonrası yaptığı mitinglerdeki konuşmaları ‘pes’ dedirtiyor. Bu konuşmalarda kızıl meydandan insanların kafa şekline, atatürk’ün paralardaki değişik ifadelerinden ten rengine kadar her şey var! İşte Evren’in bazı miting konuşmaları…

 

Taksim-4 Kasım 1982

Bu mitinglerde bugünkü gibi her taraf Türk bayraklarıyla donatılacağına kızıl bayraklarla donatıldı. Yalnız bizim değil tüm dünyanın hayran kaldığı eşsiz Atatürk’ün resim ve posterleri yerine başka ülkelerin liderlerinin resimleri ellerde taşındı, duvarlara asıldı. Bu meydanın tarihe mal olmuş adını 1 Mayıs Meydanı olarak değiştirmek için az mı çaba sarf edildi? Milletin reaksiyonundan çekinmeselerdi onu da yapacaklardı. Eğer 12 Eylül harekatı yapılmasa veya onlar bu harekatı yapıp muvaffak olsalardı bu meydanın ismi Kızıl Meydan olacaktı.

 

Yozgat-14 Ağustos 1983

 

Sevgili Yozgatlı kardeşlerim. Şuna inanınız ki, her şeyin fazlası zararlıdır. Fazla fakirlik nasıl zararlıysa, fazla zenginlik de insanların rahat ve huzurunu kaçırır. Fazla yemek, fazla içki, fazla sigara, fazla eğlence, fazla sıcak, fazla soğuk… Velhasıl haddinden fazla olan güzel şeyler dahi zararlıdır. Hatta… Fazla uzun boylu, fazla kısa boylu da zararlıdır. Yani bir şeyin azı da, çoğu da zararlıdır.

 

Çorum-1 Haziran 1983

 

Sevgili Çorumlu kardeşlerim. (Partiye) Amblem olarak arıyı seçtiler. Bitmedi… Başka bir parti de amblem olarak el yaptı… Onun manası nedir? Seçimde vatandaş mührü alacak, “evet” yerine basacak ya… El demirden yapılmış. Yani Demir’i El’e bas… Demirel olsun. Onun için el işareti aldılar. Acaba, bizi bu kadar saf mı zannediyorlar?

 

Uşak-10 Nisan 1983

 

Sevgili vatandaşlarım. Benim partimden değildir diyerek, karşınızdakini kötü gözle göremezsiniz. Biriniz kırmızıyı, diğeriniz maviyi sevebilir. Biriniz tarihi Türk müziğini sever, başkası halk türküsünü sever. Biriniz esmer sever, biriniz sarışın sever.

 

Denizli-10 Nisan 1983

 

Sevgili hemşehrilerim. Bütün insanların kafaları şekil olarak aynıdır… Hepsi de yuvarlaktır. Hepsinin kafasının içinde beyin vardır… Beyin de aynıdır. Ama o beynin içinde oluşan fikirler ayrı ayrıdır. Bunu böyle kabul etmeye mecburuz.

 

Muğla-8 Ekim 1983

 

Sevgili Muğlalı hemşehrilerim. Ev alacaksan tuğladan, kız alacaksan Muğla’dan derler. Muğla’ya en son geldim diye içinizden bazı vatandaşlarım kızgın olabilirler. Kaldı ki, bir yemeğin en sonunda tatlı yenir. Niye tatlı yenir? Ağız tadı olsun diye yenir. Ben de ağız tadıyla bu işi tamamlamak için en sona Muğla’yı bıraktım. Sonra… Bazı yerlerde bir söz vardır… Son çocuk için… “Son uşağım, sırma kuşağım” derler.

 

Gümüşhane-22 Ağustos 1983

 

Sevgili Gümüşhaneli hemşehrilerim. Bir vatandaşımız paraların üstündeki Atatürk resmine dikkat etmiş. Diyor ki… 100 liralıklarda ve 500 liralıklarda Atatürk’ün yüzü gülüyor da, 5 bin liralık, 10 bin liralıkta ters bakıyor. Neden böyle yapmışlar? Sonra… 500 liralık ile 5 bin liralık banknot birbirlerine karışıyor, renklerini ayrı yapsanız daha iyi olmaz mı diyor. Doğru haklı. Vatandaşıma teşekkür ediyorum.

 

İLGİLİ HABER

 

Kenan Evren’den geriye o sözler kaldı… ‘Bir sağdan bir soldan asıyorduk’

 

Ve 12 Eylül Darbesi’nin kanlı bilançosu… İçiniz acıyacak

 

Kenan Evren’in cenaze töreni nasıl olacak?

 

Merak edenler veya hatırlamak isteyenler için: 12 Eylül iddianamesinin tam metni

 

Davutoğlu’na dilekçe yazdılar: Devlet töreni darbeyi meşrulaştırır

Etiketler: