Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Güncel » Jeoloji Mühendisleri Odası, Soma’da ‘asli kusurlu’ dediği Gürkan’ı ihraç etti
Jeoloji Mühendisleri Odası, Soma’da ‘asli kusurlu’ dediği Gürkan’ı ihraç etti

Jeoloji Mühendisleri Odası, Soma’da ‘asli kusurlu’ dediği Gürkan’ı ihraç etti

Jeoloji Mühendisleri Odası, Soma faciasının yaşandığı madenin sahibi olmasına rağmen 301 işçinin ölümüyle ilgili hiçbir sorumluluk almayan üyesi Alp Gürkan’ı ‘asli kusurlu‘ olduğu gerekçesiyle odadan ihraç etti.

 

Maden faciasına ilişkin Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan hakkındaki yakalama kararı talebi ‘kusurlu olduğunu gösterir bilgi yer almadığı’ gerekçesiyle reddedilmişti.

 

Soma Holding’e bağlı Soma Kömür İşletmeleri A.Ş‘nde yönetim kurulu başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuş olan Gürkan için üyesi olduğu TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından yürütülen kovuşturma tamamlandı.

 

Mühendislik ve teknikte kaydedilen aşama, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda dünyada gelinen nokta dikkate alındığında, yaşanan facianın doğru bir işletmecilikle önlenebilir olduğu vurgulanan açıklamada, faciaya neden olan teknik, idari ve işletmecilik anlamında kusur ve ihmallerin açıkça ortada olduğu kaydedildi.

 

Alp Gürkan‘ın bu ‘kusur ve ihmallerden’ doğrudan sorumlu olarak ‘asli kusurlu’ olduğu sonucuna varıldığı belirtilen açıklamada, “Gürkan’ın ‘Odadan İhraç Cezası’ ile cezalandırılmasına Jeoloji Mühendisleri Odası Onur Kurulu‘nca oybirliği ile karar verilmiş ve bu karar TMMOB Yüksek Onur Kurulu‘nca da 15 Mayıs 2015 tarihinde onaylanmıştır” denildi.

 

Haberin tamamı için tıklayın

Etiketler: