Cumartesi , 16 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » ‘MİT TIR’ları açılırsa hükümet düşer’ dediler
‘MİT TIR’ları açılırsa hükümet düşer’ dediler

‘MİT TIR’ları açılırsa hükümet düşer’ dediler

MİT TIR’larının durdurulmasıyla ilgili 17 asker “Darbeye teşebbüs” suçundan tutuklanandı. Olay esnasında askerler, MİT’çilerin kendilerine, “Bu TIR ağzına kadar silah dolu, eğer açılırsa yarın hükümet düşer. Yer yerinden oynar, dünya ayağa kalkar” dediğini açıkladı.

Selam Tevhid soruşturması kapsamında Adana’da MİT TIR’larının durdurulmasıyla ilgili mahkemeye sevk edilen 32 muvazzaf askerden 17’si ‘Silahlı terör örgütüne üye olma ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme’ suçlarından tutuklandı. Mahkeme, 10 asker hakkında da adli kontrol tedbirlerinin uygulanması şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

Başsavcı Vekili İrfan Fidan tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Adana’da yargılaması devam ve tutuklanma talebi iki kez reddedilen askerler aynı suçlama kapsamında İstanbul’daki soruşturmada tutuklandı.

MİT FAALİYETLERİNİ BİLİYORLARDI

İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği tutuklama kararında, askerlerin TIR’larda bulunan malzemelerin ifşası için yoğun çaba harcadıkları ve basında yer alan haberlerle, ülkeyi zor duruma düşürülmesini hedef aldıkları belirtildi.  Kararda, askerlerin bölgelerinde MİT faaliyetlerinin olduğunu bildikleri halde bu TIR’ları durdurarak aramaya çalıştıkları, bu faaliyeti ifşa etmeyi amaçladıkları bu kapsamda ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, silahlı terör örgütüne üye olma suçlarını işlediklerine yönelik dosyada kuvvetli delil bulunduğu belirtildi.

“TIR SİLAH DOLU, AÇILIRSA HÜKÜMET DÜŞER”Tutuklanan askerler ise mahkeme ifadelerinde durdurma olayının iç yüzünü anlattı. Askerlerden Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Mehmet Fırat ifadesinde, MİT mensuplarının kendilerine TIR’ların içerisinde silah olduğunu ve açılmaması gerektiğini söylediğini anlattı.

Fırat ifadesinde şöyle dedi:

“TIR’ın ihbarı bize 156 üzerinden geldi. Bu bilgiyi alay komutanına verdikten sonra olay yerinde gittim. Vardığımda TIR durdurulmuştu. Jandarma personeli ile MİT personeli müzakere halindeydi. Olay yerinde Deniz olarak tanıdığım ve Semih olarak bildiğim MİT’çileri de gördüm. Onlar bana ‘Bu TIR ağzına kadar silah dolu, eğer açılırsa yarın hükümet düşer. Yer yerinden oynar, dünya ayağa kalkar. Altında kalırsınız, açmayın’ dediler.

SINIR ÖTESİNE BIRAKMAK İÇİN SÜRE İSTEDİLER

Sonra sınır ötesine bırakıp gelmek için süre istediler. Biz de bu süreyi veremeyeceğimizi, konunun bizi aştığını, savcılarla halletmeleri gerektiğini söyledim. Daha sonra olay yerine savcı ve başsavcı geldi. Karşılıklı konuşmalar devam ederken Valilikten bir yazı geldi. Bu yazı üzerine TIR ve bir kısım MİT görevlileri TIR’larla birlikte kolluk görevlileri ve savcılığın izni olmaksızın, hareketlendi ve yanımızdan uzaklaştılar.

İlçe Jandarma Komutanı da savcılık talimatı ile arkalarından devriye göndermişti. TIR yaklaşık 2 km sonra tekrar durdu. Biz de bu sefer tekrar oraya gittik. Bir müddet sonra emniyet görevlileri görevden alındıklarını söylediler. Savcı da ‘hayır gidemezsiniz, TIR’ı burada bırakamazsınız’ gibi sözler söyledi. Bunu üzerine MİT görevlileri aranmanın yapılmasını engellemek üzere kol kola girdiler. Kısa süreli bir arbede yaşandı. Emniyet mensupları olay yerinden ayrıldı.
MİT SİLAH DEPOSUYDU, SEVKİYAT YAPILIRDI

Son olarak savcı Özcan Şişman, biz ve MİT görevlileri olay yerinden kaldık. Bunun üzerine MİT görevlileri TIR’a binip hareket ettiler. Savcı bey arkalarından ‘gidemezsiniz’ diye bağırdı. O bölgede MİT’in silah deposu olduğunu biliyorduk. Hatta ikinci bir silah deposu açıldığını da biliyordum. Bunu MİT görevlilerinden biliyordum. Buralardan Suriyeli muhaliflere silah sevkiyatı yapıldığını bize anlatırlardı. Hatta çok ağır silahlar gönderdiklerini ve Esad rejiminin de düşmek üzere olduğunu da bize söylemişlerdi.

SİLAHLAR TÜRKMENLERE GİTMİYOR

Bunları burada açıklamak istemezdim ama kendimi savunmak için söylemek zorunda kaldım. Bana bir küçük bayrak gösterdiler. Bu bayrak altında yeni bir devlet kurulacağını söylediler. Karşı tarafta Türkmen’ler yoktu. Bu silahlar Türkmenlere gitmiyor. Zira Türkmenler Yayladağı tarafındadır. Türkmenlere ulaşmak için oradan geçmek gerekir.”

EL KAİDE BAĞLANTILI MİT’ÇİLER GÖRDÜK

Tutuklanan Jandarma Yüzbaşı Hakan Gencer ise ifadesinde, İstanbul’da çalınan araçların Suriye’ye gönderildiğini ve MİT elemanlarının da olaylarla bağlantılı olduklarını öğrendiklerini söyledi.

Gencer ifadesinde şunları söyledi:

“Görevim esnasında çalıntı araçlarla ilgili bir çalışma yaptım. Bu çalışmalar içerisinde İstanbul ilinden çalınan, 3’erli 5’erli konvoylar halinde bir polis plakasının takılı olduğu bir araç önderliğinde bu araçların Suriye’ye götürüldüğü bilgisine ulaştık. Ve bu çalışma neticesinde yaklaşık 20 kişi tutuklandı. Bunların 3’nün El Kaide bağlantılı olduğu ortaya çıktı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden Edip Vural müdür bize A. D. ismini verdi. Bu isim üzerinde çalışmalar yaptığımızda bazı MİT mensuplarının bu olayla bağlantılı olduğunu gördük. Bu bağlamda iki ayrı yazı ile MİT’e bilgi verdik. Emrimde bulunan birim amirlerinin usulüne uygun istihbarat dinleme çalışmalarını ve taleplerinin görevim gereği onayladım. Bu belgelerin hiçbirinde bu isimlerden herhangi birsinin MİT mensubu olduğuna dair bilgi yoktu.”

“MİSAFİRLER SANDIKLARA BAKACAK”

Tutuklu Gültekin Menge mahkeme ifadesinde şunları anlattı:

“Ben Ankara İl Jandarma Komutanlığın’da İstihbarat Kısım amirliğinde görevli astsubaydım. Dinlemeleri yaptığım sırada şüpheli şahıslardan bir tanesinin ‘sandıklar nerede, misafirler sandıklara bakacak, sandıkları açalım mı, sandıkları misafirlere istediği yere götürelim mi’ gibi şüphe çeken üstü kapalı konuşmalara istinaden konuşmaları detaylandırmam amacıyla yeni önlemle dinleme taleplerinde bulundum .Dinlediğim 2 numaraların şüpheli konuşmalar yaptığını ‘bugün yine yolculuk var. 3 tane misafir var. Aynı yerde buluşalım. Açık mı olsun, kapalı mı olsun. Gece 12’de her zamanki yerde buluşup’ şeklinde konuşmalar geçtiğini söyledi. Buradan itibaren yaşanan ihbar yaptığım saate kadar yaşanan olaylar Hakan Gencer komutanınım anlattığı gibi olmuştur.

İKİNCİ REYHANLI OLMASIN İSTEDİK

İhbar esnasında ise ben bu TIR’lardaki malzemelerin uyuşturucu olmayacağını, Batı’dan Doğu’ya sevkiyat olması ve dorselerdeki kasaların çelik olması nedeniyle, silah veya mühimmat olabileceğini kendime göre değerlendirerek, bu durumu Adana İl Jandarma Komutanı’na ihbar etmeyi tasarladım. Ancak komutanıma bunu söylemedim. Takip esnasında plakalarını aldığım TIR’ların plakasını vererek ve silah ile mühimmat taşıdıklarını Ankara’dan yola çıkıp Adana’ya doğru geldiklerini, isimsiz bir ihbar ile söyledim.

Bilhare ihbarın doğru çıkıp çıkmadığını denetleme amacıyla haber sitelerine ve televizyonlarına baktım. İhbarın doğru çıktığını ancak TIR’ların MİT’e ait olduğunu öğrendim. Bu konudan dolayı da üzüldüm. Ben terör örgütlerine ait olacağını tahmin ediyordum. İkinci bir Reyhan’lı olayı yaşanmaması için bu olay olmuştur.”

MİT’Çİ OLDUKLARINI ÖĞRENİNCE KELEPÇELERİ ÇIKARTTIK

Tutuklanan Erdal Turna ise ifadesinde şunları söyledi:

“Savcı olay yerine kuvvetli bir şekilde gitmemiz, yanımıza jammerları almamız, istihbarat ve komdan elemanları almamamızı, bomba arama köpeği ve kamera ile aramanın kayıt altına alınması talimatını aldık. TIR’lar geldiğini zaman durdurduk. Aralarına daha sonra tehlikeli bir şekilde gelip, manevra yaparak giren bir araç oldu. Bu araçlardan inen iki kişi kimseye bir şey söylemeden agresif tavırlar sergileyerek küfürlü kelimeler konuştu. Kendilerini kelepçelememize karşı çıktılar ve arbede oluştu.

Ben de şahısların kelepçelemesine yardımcı oldum. Ben kimliğine bakarak MİT mensubu kimliğini gördüm. Diğerinin de MİT mensubu olduğunu çevremdeki insanlardan gördüm. Savcı da MİT mensubu olduğunu öğrenince kelepçeleri çıkarılması talimatını verdi.

İÇERDE MÜHİMMAT GÖRDÜK

Bu olaydan önce TIR’ların kapaklarını açtık. İçerisinde çeşitli sayı ve ebatlarda mühimmat olduğunu gördük ve görüntüledik. Sonra herhangi bir kayıt işlemi yapmadık. Mutabakat doğrultusunda TIR’lar hareket etti. MİT mensupların hızlı bir şekilde gidip TIR’ların önünü tekrar kesip durdurmak suretiyle vardığımız mutabakata aykırı olarak bir eylem de bulunmuşlar.

Ben gittiğimde anahtarların MİT mensuplarında olduğunu gördüm. Bu esnada TIR’lardan birinin anahtarını MİT mensuplarının kendi şoförlerine verildiğini gördüm ve anahtarı ellerinden seri bir hareketle aldım. Aldığım şahıs bana yumruk attı. Yere düşüp tırmalama ve ısırma gibi eylemlerde bulundu. Ancak ben anahtarı başka bir arkadaşıma attım. Bu TIR Seyhan’a doğru hareket etti.

“TIR’LARI AÇARSAN YER YERİNDEN OYNAR”

Tutuklana Gökhan Bakışkan ifadesinde şunları söyledi:

“Olay yerinde ismin Tuncay olarak söyleyen ancak daha sonra Burak olarak öğrendiğim kişi de bu faaliyetten kendisinin sorumlu olduğunu bu TIR’ları açarsam hükümetin düşeceğini, dünyanın ayağa kalkacağını, ortalığın yerin yerinden oynayacağını söyledi. Kendisinin yarım saat müddet vereceğini söyledi, TIR’ları bırakıp geleceklerini söyledi. Biz de savcının talimatı olduğunu olayın onlarla halledilmesi gerektiğini, onlar da kendi üstlerinden talimat aldıklarını, çatışma pahasına TIR’ları açtırmayacaklarını söyledi.”

AYSUN YAZICI

Etiketler: