Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » ‘Türkiye’de herkes dinleniyor’
‘Türkiye’de herkes dinleniyor’

‘Türkiye’de herkes dinleniyor’

Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe, Türkiye’de halen Başbakan dahil herkesin dinlendiğini iddia ederek Bilgi Teknolojileri Kurumu’na ağır eleştirilerde bulundu.

 

 

Yerli dördüncü nesil 4G haberleşme teknolojisi geliştirme projesi ULAK kapsamında düzenlenen bir etkinlikte konuşan Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe, Türkiye’de halen Başbakan da dahil herkesin dinlendiğini belirtti ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) ağır eleştirilerde bulundu.
Bir gazetecinin “Türkiye Başbakanı şu an dinleniyor mu?” sorusuna, “Herkes dinleniyor” yanıtını veren Öğe, “Milli bir yazılıma, donanıma sahip olmadan, hiç kimse Türkiye’de dinlemeyi önleyemez” dedi.

 

BTK’nın her yıl gelirlerinin yüzde 20’sinin AR-GE’ye ayrılması gerektiğini belirten Öğe, “Yıllık tutarı 200 milyon Dolar. Ama BTK kendine yakışanı yaptı. Ne yapıyordu BTK bu dönemde. Bu ülkenin Başbakanını dinleyip, dinletip yabancı ajanslara servis yapıyordu. Bugün de beni yanıltmadı aynı şeyi yaptı. Yerli teknolojilerle değil, yabancı teknolojiyle 4G lisanslarını veriyor” dedi.

 

Projenin başarısız olması gibi bir kaygılarının olmadığını belirten Öğe, “Ama hainler bu ülkede yok olacak. Hainlik sadece dağda teröristlikle olmuyor. Devlet imkanlarıyla koltuklarda oturup, her türlü imkanlarından istifade edip, devletten maaş alıp bu ülkeye hainlik yapanlar var. Ama bunların da hesapları sorulacak. Hainler her zaman hezimete uğrayacak, hiç şüphemiz yok” diye konuştu.

 

‘TÜRKİYE’DE GİZLİ BİR EL VAR’

 

Törenin ardından Öğe, eleştirileriyle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı. BTK’yı neden hedef aldığı sorulan Öğe, “13 Şubat 2013’de bu projeye başladığımızda BTK da vardı. Her 3 ayda bir değerlendirme toplantılarına onları da dahil ettik. Bu projeyi hep beraber yürütüyorduk ancak son 6 aydır çalışmalarından bize bilgi vermediler ve toplantılara iştirak etmediler. Arkasında bir sinsi plan olduğunu biz sonradan fark ettik” dedi.

 

Türkiye’de gizli bir elin olduğunu söyleyen Öğe,“ Nuri Demirağ’ın başına ne geldiyse, Vecihi Hürkuş’un başına ne geldiyse, Devrim otomobillerinin başına ne geldiyse 4G teknolojilerini yerli üreten firmaların başına o gelecek. Ama biz yapacağımızı yapacağız” diye konuştu.

 

TÜRKİYE’DE HERKES DİNLENİYOR

 

Türkiye’de hâlâ herkesin dinlendiğini iddia eden Öğe, “Türkiye’nin milli bir şebekesi yok. Yani ülkemizde 20 kilometre uzaklıktan bir baz istasyonu trafiğini istediği gibi herkes çekebilir. Herkes dinlenebilir, herkes dinleniyor” dedi. Öğe, dinlenmelerinin önlenmesi için kriptolu bir şebekenin olmasını gerektiğini anlatarak, “BTK’nın böyle bir şeyden de haberi yok. Hiçbir şeyden haberi yok. Bu projenin önündeki en büyük engel BTK’dır. Bilerek yapıyor. Sadece yabancıların kucağında olduğu için yapıyor. BTK’yı şu anda yabancı vendorlar yönetiyor. Yazıklar olsun onlara” diye konuştu.

Al Jazeera Türk

Etiketler: