Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » Önder’den Akdoğan’a bomba tepki:’Zehirli dilini çalıştıracağına…’
Önder’den Akdoğan’a bomba tepki:’Zehirli dilini çalıştıracağına…’

Önder’den Akdoğan’a bomba tepki:’Zehirli dilini çalıştıracağına…’

HDP Ankara Milletvekili Adayı Sırrı Süreyya Önder, Mersin ve Adana’da eş zamanlı gerçekleştirilen patlamalarla ilgili “Bu saldırıların bizi korkutacağını yıldıracağını seçim çalışmalarından; alanlardan çekileceğimizi öngörüyorlarsa bu hesap boşa çıkacak” dedi.

 

Önder, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nde (TMMOB) Adana ve Mersin il binalarında eş zamanlı gerçekleştirilen patlamaları değerlendirdi.  Adana’da 3’ü ağır 6 , Mersin’de ise 1 yurttaşın yaralandığını belirten Önder şunları söyledi:

 

‘KATLİAM HEDEFLENİYORDU’

 

“Patlayıcılar Mersin’de tüm adaylarmızın katılacağı bir toplantıya gönderildi. Arkadaşımız dinleme cihazı şüphesi ile çiçeği dışarı çıkardı, eğer çıkarmasaydı tüm adaylarımız katledilebilirdi”

 

“Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP Genel Başbakan Yardımcısı Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemleri saldırıların habercisiydi”

 

“Devletin haberi yoktu yalanına bizim inanmamızı kimse beklemesin”.

 

‘BİZ BU ALANI GÜVERCİN KASAPLARINA BIRAKMADIK, BIRAKMAYACAĞIZ’

 

“Saldırıyı geçekleştirenler bizim soğukkanlı duvarımıza çarpıp tuzla buz olacak. Biz büyük bir coşku, büyük bir neşe, büyük bir kararlılıkla daha fazla barış daha fazla eşitlik daha fazla özgürlük diyeceğiz. Bu saldırıların bizi korkutacağını yıldıracağını seçim çalışmalarından; alanlardan çekileceğimizi öngörüyorlarsa bu hesap boşa çıkacak. Biz bu alanı bu soytarılara, bu kan emicilerine bu güvercin kasaplarına bırakmadık bırakmayacağız”

 

“Buradan tüm partili yurttaşlarıma bir çağrıda bulunuyorum. Alabildiğine soğukanlı ve büyük bir demokratik coşku ile bugün mersindeki mitingi bu provakasyoncuların başına çalacak bir coşku ile gerçekleştirmelerini istiyorum. Biz sukünetimizi koruyacağız. Demokratik ısrarımızı asla geri çekmeyeceğiz. Tüm parti arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. 3’ü ağır 7 yaralı arkadaşlarımıza da ayrıca geçmiş olsun diyorum.”

 

‘YSK’YA ÇAĞRIMIZDIR’

 

“Yapılan saldırının bir suç olduğunu bilen savcıların harekete geçmesine ihtiyaç vardır. Orada insanlar katledilmeye çalışılırken 3’ü ağır 7 yaralımız vardır. Bunun için hangi yasal girişimde bulunalım sizce” dedi. YSK’ya çağrıda bulunan Önder, “Bizim işimiz değildir demeyeceksiniz. Seçim meydanlarında nefret dilini körükleyen, insanları diğer partilere ve siyasi alanlara daraltan seçim kampanyasını imkansızlaştıranlara karşı bir çift sözünüz olsun”

 

“Bu iki kentimizde Kürt Türk, Alevi, Çerkez, Ermeniler bir arada yaşıyor. Bu güne kadar Diyadin, Mazıdağ, Uludere ve genel merkezimize yapılan saldırılarda olduğu gibi bu tür provokasyonlar da boşa çıkaracağız”

 

‘Zehirli dilinizi hayra çalıştırmanız lazım’

 

“Yalçın Akdoğan arayıp geçmiş olsun dedi. Arayıp geçmiş olsun demekle geçiştirecek bir şey değildir. Siz bu kadar nefret dilini körükleyeceksiniz, sonra geçmiş olsun diyeceksiniz. Teşekkür ederiz ama 2 gün önce ‘Demokrasi için bir partinin sandık altında kalacağını süper olacağını’ söylediniz. Kavramanız gereken şey şudur. Biz saldırılara uğradığımızda geçmiş olsun dilekleri göndermek değil. Kavramanız gereken şey zehirli dilinizi üstelik utanç verici bir şekilde dün söylediğinizi bugün yalayıp yutan dilinizi hayra çalıştırmanızdır”

 

‘BU KAYMAKAM KİMİN KAYMAKAMI, BU ADAM KENDİNİ NE ZANNEDİYOR’

 

“Hükümete sesleniyorum, ‘Tabelasını indireceğiz bunlar buradan gidecekler’ diyen kaymakamını görevden al. Sonra bende senin geçmiş olsun mesajına teşekkür edeyim. Bu kaymakam kimin kaymamı, bu adam kendini ne zannediyor. Kaymakam, ‘Siz gidin biz bunları buradan göndereceğiz’. Siz kimi kimin memleketinden kovuyorsun. Sayın Davutoğlu, YSK bir kaymakam bunları diyebilir mi? YSK sen ne yapıyorsun, sen ne işe yararsın. Saray ilçesinde bu olay olalı 3 gün oldu. Ne yaptın?”

 

Etiketler: