Perşembe , 4 Haziran 2015
Anasayfa » Güncel » Ordu, özel yaşamı ihlalden mahkûm
Ordu, özel yaşamı ihlalden mahkûm

Ordu, özel yaşamı ihlalden mahkûm

İnternette cinsel görüntüleri yayımlandığı için meslekten atılan GATA hemşiresi, AYM’ye açtığı davayı kazandı. AYM, verilen cezayı özel yaşam hakkının ihlali olarak gördü. GATA’de sivil hemşire olarak çalışan Ş.N.Ö, facebook’ta kendi adına açılan hesapta cinsel içerikli görüntüleri yayımlanınca MSB tarafından başlatılan disiplin soruşturmasına maruz kaldı MSB, hemşireyi ‘TSK’nın itibarını sarsacak yüz kızartıcı ve utanç verici eylemlerde’ bulunmak suçu nedeniyle meslekten atıldı.

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi de (AYİM), MSB’nin işlemine onay verdi ve hemşirenin açtığı davayı reddetti. Konu AYM’ye bireysel başvuruyla taşındı. Bu aşamada görüş bildiren Adalet bakanlığı da, verilen cezayı uygun bulduğunu bildirdi.

Ancak Anayasa Mahkemesi, verilen ceza ile işlendiği öne sürülen suç arasında cezayı ölçünü ve orantılı bulmadı. Başvurucu hemşirenin özel hayatın gizliliği hakkının ihlal edildiğine karar verdi. AYM, hemşireye tazminat ödenmesine hükmetmedi, ancak ihlal sonucunun ortadan kaldırılması için dosyayı askeri mahkemeye geri gönderdi. Buna göre, meslekten ihraç kararının kaldırılması gerekecek. AYM, bu önemli kararını özetle şu gerekçelerle aldı: “Özel yaşama saygı hakkı- bireyin mahremiyet hakkı anayasal güvence altındadır. Soruşturmanın kapsamı mesleki hayatın sınırlarını aşmaktadır. Başvurucuya verilen disiplin cezası kapsamında genel yarar ile temel hak ve özgürlüğü sınırlandırılan bireyin kaybı arasında adil bir dengenin sağlanmadığı anlaşıldığından başvurucunun özel yaşamın gizliliği hakkı ihlal edilmiştir.”

ASKERİ YARGIDAN İKİ İHLAL DAHA

Mayın patlaması sonucu arkadaşını şehit veren Uzman Erbaş, kendisi de travmatik stres bozukluğu sonucu uzun süre rapor aldığı için meslekten atıldı. Bunun iptalini istedi, ancak sonuç alamadı. Tazminat davası açtı, devletten 30 bin lira tazminat istedi. Ancak kendisine sadece 34 bin lira tazminat ödendiği gibi, vekalet ücrete altında bunun 18 bin lirası geri alındı. AYM, 1+8 bin lira gibi yüksek miktarda vekalet ücreti çıkartılmasını mahkemeye erişim hakkının ihlali olarak değerlendirdi ve uzman erbaşa 13 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti.

ÖLEN ÖLÜR

Bir başka davada ise oğlu askerde geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren babayla ilgili karar verildi. Askeri mahkemeler, babanın açtığı tazminat davalarını reddetmişti. Askeri mahkemeler arasında da görüş farkları vardı.

AYM, bunları da mesele saydı. Adil yargılanma ve hukuki belirlilik ilkesinin ihlal edildiğine hükmeden Anayasa Mahkemesi, davacı babaya 10 bir lira tazminat ödenmesine de karar verdi.

ADNAN KESKİN

Etiketler: